بیش از ۷۰۰‌میلیارد ‌تومان اعتبار برای ترمیم آسفالت راه‌‌‌‌‌‌‌های اصفهان

وی ادامه داد: استفاده از روش‌های نوین در اجرای روکش آسفالت حفاظتی به‌ویژه در راه‌‌‌‌‌‌‌های فرعی، روستایی و معابر کم تردد در دستور کار قرار دارد. مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌‌‌‌‌‌‌ای اصفهان افزود: امسال بیش از ۱۵۰‌میلیارد‌تومان قرارداد برای روکش آسفالت حفاظتی در استان منعقد که اجرای آن شروع شده‌است و امیدواریم بتوانیم تا پیش از پایان فصل کاری (اواسط پاییز)، گام موثری در راستای ترمیم رویه آسفالت راه‌‌‌‌‌‌‌های استان برداریم. وی اضافه کرد: عمر رویه آسفالت در بعضی از راه‌های روستایی استان اصفهان به‌دلیل کمبود منابع مالی، به بیش از ۲۰ تا ۲۵ سال‌ رسیده‌است.

دادخواه خاطرنشان کرد: ارتقا و ایمنی راه‌‌‌‌‌‌‌ها به‌عنوان اولویت نخست سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌‌‌‌‌‌‌ای کشور است که در نتیجه آن کاهش حوادث رانندگی، تلفات، مصدومان و هزینه‌‌‌‌‌‌‌ها و خسارت‌‌‌‌‌‌‌ها را به‌دنبال دارد. به گفته وی، کار بزرگی در زمینه ارتقای ایمنی راه‌‌‌‌‌‌‌های استان شروع شده‌است و نیوجرسی‌‌‌‌‌‌‌های مفصلی بتُنی در محورهای اولویت‌‌‌‌‌‌‌دار و پُرترددی مثل آزادراه معلم، محور اصفهان- بهارستان، محور کاشان- نطنز- اردستان و ورودی اصفهان از سمت سجزی در حال نصب است و تمام مبادی ورودی شهر اصفهان نیز در دستور کار قرار دارد. دادخواه با اشاره به اینکه اقدامات خوبی در راه‌‌‌‌‌‌‌های استان انجام‌شده و در حال اجراست، بیان کرد: اصفهان به‌عنوان چهارراه ترانزیتی کشور در همسایگی ۹ استان قرار دارد و دارای ۱۱‌هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه است که ۵۰‌درصد طول این راه‌‌‌‌‌‌‌ها شامل راه‌‌‌‌‌‌‌های روستایی می‌شود. مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌‌‌‌‌‌‌ای اصفهان اظهار کرد: راه‌‌‌‌‌‌‌های روستایی این استان به‌دلیل میزان تردد و وجود مناطق گردشگری و حجم بالای جابه‌‌‌‌‌‌‌جایی بار و محصولات کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی گفت: به‌طور متوسط روزانه یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تردد در محورهای اصلی و مجهز به تردد شمار اصفهان ثبت می‌شود که با توجه به این حجم بالا باید اقدامات ویژه‌ای انجام شود و راه‌‌‌‌‌‌‌های این خطه فراتر از دیگر استان‌ها مورد‌توجه قرار گیرد. دادخواه ادامه داد: به‌دلیل وجود صنایع بزرگی نظیر فولادمبارکه و ذوب‌‌‌‌‌‌‌آهن، شهرک‌های صنعتی متعدد و بیش از یک‌هزار معدن فعال، حجم زیادی از بار در این استان حمل می‌شود که در بعضی موارد با تخلف‌‌‌‌‌‌‌هایی از جمله حمل بار با تُناژ اضافه همراه است که خسارت شدیدی به رویه راه‌‌‌‌‌‌‌های استان وارد کرده‌است. وی با اشاره به جابه‌‌‌‌‌‌‌جایی سالانه ۵۴‌میلیون ‌تن بار در استان اصفهان اظهار کرد: حدود یک‌هزار کیلومتر از راه‌‌‌‌‌‌‌های شریانی و اصلی این استان خرابی شدید با متوسط دارد که هزینه ترمیم آن در سال‌جاری بیش از ۲‌هزار‌میلیارد‌تومان است.

مسوول جمعیت طرفداران ایمنی راه‌‌‌‌‌‌‌های استان اصفهان نیز در این نشست گفت: چالش جدی در حوزه ترافیک و ایمنی خودروها در کشور و استان اصفهان وجود دارد.

حسین حسین‌‌‌‌‌‌‌زاده با بیان اینکه تشکل جمعیت طرفداران ایمنی راه‌‌‌‌‌‌‌ها، سازمانی مردم‌نهاد، داوطلب غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی است، افزود: هدف این جمعیت، بهبود وضعیت ترافیک و ارتقای فرهنگ ایمنی در حمل‌ونقل جاده‌‌‌‌‌‌‌ای کشور است که دفتر نمایندگی نهاد جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها در استان اصفهان هم راه‌اندازی شده‌است. وی ابراز اطمینان کرد که ایجاد تشکل مردم‌نهاد جمعیت طرفداران ایمنی راه‌‌‌‌‌‌‌ها به‌طور حتم در کاهش تصادفات و ارتقای ایمنی راه‌‌‌‌‌‌‌ها موثر خواهد بود. حسین‌زاده با بیان اینکه خودروسازها باید برای ارتقا ایمنی تولیدات خود تابع نظرات مردم باشند، ادامه داد: وضعیت کنونی ایمنی خودروها در تصادفات رانندگی در شان مردم ایران نیست که بخشی از آن به خودروسازان برمی‌گردد. استان اصفهان در زمینه حمل کالا سهم ۱۰‌درصدی از کل کشور را به خود اختصاص داده‌است و رُتبه نخست کشور در مجموع تناژ حمل شده را در اختیار دارد. این استان دارای ۱۱‌هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه است که به‌دلیل موقعیت خاص آن در مرکز و به‌عنوان چهار راه ترانزیت بار و مسافر کشور، رُتبه نخست حمل بار و رُتبه سوم حمل مسافر را داراست.