بنابر این گزارش، نیروگاه خورشیدی شهید فخری زاده چادرملو   در مجاورت نیروگاه سیکل ترکیبی چادرملو در شهرستان اردکان احداث و  ظهر روز شنبه دوم اسفند ماه سال جاری با حضور رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد‌.    

در مراسم  بهره‌برداری از این پروژه که جمعی از معاونین وزارت صمت، استاندار یزد و نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند پس از گزارش تقی‌زاده مدیر عامل و عضو هیات مدیره چادرملو از طرح‌ها و برنامه‌های این شرکت در راستای توسعه فراگیر و ارزش آفرینی در سرمایه‌گذاری‌ها و نیز روند رکورد شکنی‌های تولید در واحدهای فرآوری و فولادی چادرملو در سال جاری گزارش داد.

رزم حسینی وزیر صمت ضمن تایید  اقدامات موثر مدیر عامل چادرملو در جهت ایفای مسئولیت  اجتماعی و عزم جدی برای ارتقای شاخصای اجتماعی و فرهنگی منطقه،  حمایت خود را از طرح‌ها و برنامه‌های توسعه بخش  این شرکت در رشد اقتصادی کشور اعلام کرد و گفت: با وجود تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی جهان علیه ایران، خوشبختانه کشورمان در حوزه صنعت و ساخت قطعات پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است به‌طوری که تاکنون بالغ بر ۳ میلیارد دلار از طریق ساخت داخل در ورود قطعات صنعتی وارداتی صرفه جویی ارزی شده است.

رزم حسینی همچنین از معادن بعنوان زیرساخت توسعه صنعت نام برد و تاکید کرد طرح آزاد‌سازی معادن معطل مانده بزودی اجرایی می‌شود.

وزیر صمت در ادامه حضور خود در مجتمع صنعتی چادرملو از مخازن ذخیره آب شیرین خلیج فارس در این مجتمع بازدید و اعلام کرد با حمایت سهامداران طرح انتقال آب از مسیر خط فعلی که به همت شرکت‌های بزرگ معدنی و صنعتی سنگ بنای آن نهاده شده است، اجرا می‌شود.

گفتنی است نیروگاه خورشیدی چادرملو با قابلیت ردیابی خورشید از شرق به غرب، توان تولید ۳۰ درصد انرژی الکتریکی بیشتر از نیروگاه‌های خورشیدی ثابت (fix) را داراست و برای ساخت آن بالغ بر با  ۱ هزارو ۶۵۰  میلیارد ریال توسط شرکت سی.‌پی.‌جی پارس از شرکت‌های گروه چادرملو در مجتمع صنعتی این شرکت سرمایه‌گذاری شده است.

از دیگر ویژگی‌های این نیروگاه سازگار با محیط زیست می‌توان به صرفه‌جویی در مصرف سالانه ۹۶ میلیون مترمکعب گاز طبیعی، ۲۰۰۰ مترمکعب آب و کاهش سالانه ۸۰۰ هزار تن گازهای گلخانه‌ای اشاره کرد.

شایان ذکر است، استان یزد با تابش بیش از۳۰۰ روز آفتابی در سال، وجود عرصه‌های طبیعی و هموار و شبکه‌های الکتریکی مناسب و پایدار، دارای پتانسیل و استعداد بالایی در بهره‌گیری از انرژی خورشید در کشور است.

همچنین عملیات درختکاری  طرح کمربند سبز عقدا تا اردکان به طول ۳۰ کیلومتر دیروز با حضور وزیر صمت، از مقابل مجتمع صنعتی چادرملو آغاز شد. چادرملو برای  اجرای این طرح بزرگ که باهدف تلطیف محیط و اثر بخشی در اکو سیستم زیست محیطی منطقه انجام می‌شود، ۲۲۰ هزار اصله انواع نهال‌های سازگار با مناطق کویری در حاشیه جاده عقدا تا اردکان غرس می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند