اما با این حال آن‌طور که معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است تاکنون برای ساخت بیش از ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی، زمین توسط دولت تامین شده است که از این تعداد، زمین مورد نیاز برای ساخت بیش از ۷۵ هزار واحد، به سازنده‌ها واگذار شده است و مابقی نیز در حال واگذاری است. محمود محمودزاده در این باره به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد: با مقایسه بین تعداد متقاضیان و تعداد واحدهای پیش‌بینی شده در زمین‌های تامین و واگذار شده مشخص می‌شود عرصه مورد نیاز برای ساخت مسکن حدود نیمی از متقاضیان از سوی دولت و ارگان‌ها تامین شده است که این خود روند مناسب تامین زمین متناسب با حجم فاقدین مسکن مشمول طرح اقدام ملی را نشان می‌دهد. در کنار این حداقل ۱۱۰ هزار واحد مسکونی، بیش از ۵۰ هزار واحد مسکونی نیز روی زمین‌هایی احداث می‌شود که الزاما زمین دولتی و تامین شده برای انبوه‌سازی نیست. این واحدها همانند بخشی از طرح مسکن‌مهر، جنبه خودمالکی دارند به این صورت که فردی خود دارای زمین است، اما منابع و اعتبارات لازم برای ساخت مسکن را ندارد، این فرد در صورتی که واجد شرایط ۴ گانه طرح اقدام ملی باشد می‌تواند از تسهیلات ساخت این طرح بر روی زمین خود استفاده کند. تا نیمه شهریور ماه ۳۰۰ پروژه ساخت مسکن از همین جنس استارت خورد که این مدل دوم تامین زمین در طرح اقدام ملی است. در مدل اول، زمین‌ها توسط دولت به دو شکل تقسیط یا اجاره ۹۹ ساله واگذار می‌شود.

محمودزاده با تشریح جزئیات بیشتر درباره طرح اقدام ملی افزود: در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن از ابتدای شروع کار تا نیمه شهریور ماه برای ساخت  ۷۷ هزار واحد، زمین به شکل گروهی به واجدان شرایط واگذار شده است که حدود ۴۷ هزار واحد توسط سازمان ملی زمین و مسکن در  استان‌ها و ۳۱ هزار واحد در شهرهای جدید است. مقرر شده است تا از این ۷۷ هزار واحد، واحدهایی که قابلیت افتتاح دارند توسط استان‌ها و شهرهای جدید به ستاد وزارتخانه معرفی شوند. زمین ۳۸ هزار واحد دیگر نیز آماده واگذاری است که در مجموع ۱۱۵ هزار واحد برای ساخت مسکن به شکل گروهی آماده واگذاری است. محمودزاده در خصوص تعریف پروژه‌های مسکن ملی با اشاره به اینکه در استان‌ها در خصوص اجرای طرح اقدام ملی مسکن برای دهک‌های ۴ تا ۷ که ثبت‌نام آنها انجام شده، تحرک خوبی انجام شده است، گفت: طبق آخرین آمار، حداقل ۳۰۰ پروژه مسکونی که معادل ۵۴ هزار آپارتمان است آغاز شده است. همچنین مقرر شده تا اسامی و مشخصات ۷۷ هزار واحدی که به شکل گروهی زمین به آنها واگذار شده به همراه پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها در سامانه اقدام ملی مسکن وارد شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی همچنین با اعلام جزئیات افتتاح حساب و آورده نقدی متقاضیان واجد شرایط در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن نیز تصریح کرد: از حدود ۴۷۰ هزار نفری که واجد شرایط دریافت مسکن ملی شناسایی شدند بیش از ۶۰ هزار نفر افتتاح حساب کردند. مقرر شده است تا از سامانه اقدام  ملی مسکن پیامکی به واجدان شرایط بار دیگر ارسال شود، همچنین سایر دستگاه‌ها نیز این پیامک را ارسال کنند و در مطبوعات و صداوسیمای محلی طی ۱۵ روز با تبلیغ فراگیر همه افراد متقاضی مسکن ملی در این برنامه مشارکت داشته باشند. قیمت‌های تمام شده و فروش (واگذاری) مسکن ملی نیز یکسان، تیپ قرارداد معین و ضرایب تعدیل مشخص و معین شده است. قیمت در نظر گرفته شده در مجموع ۳۰۰ میلیون تومان است. درباره راهکارهای پیش‌بینی شده در دولت برای در امان بودن طرح اقدام ملی مسکن از رشد قیمت نهاده‌های تولید، معاون مسکن و ساختمان از تعیین قیمت و تامین میلگرد و سیمان مسکن ملی و همچنین تعیین تکلیف معافیت‌های مالیاتی، بیمه و پروانه‌های ساختمان در شورای عالی مسکن خبر داد.  به گفته وی، در استان‌ها و شهرهای جدید حدود ۶۰ درصد از واجدان شرایط مسکن ملی واریز وجه کرده‌اند که اینها شامل افرادی که در تفاهم‌نامه‌های وزارت راه‌و شهرسازی با سایر وزارتخانه‌ها هستند نبوده و تنها ثبت‌نام‌شدگان مسکن ملی را شامل می‌شوند. به گزارش «دنیای اقتصاد» در ماه‌های اخیر، متوسط مبلغ آورده نقدی متقاضیان واجد شرایط مسکن ملی در حساب بانکی‌شان تقریبا نصف آن رقمی بوده که باید در مرحله اول پرداخت وجه، نسبت به واریز آن اقدام می‌کردند.این شکل مشارکت مالی متقاضیان اثر منفی بر سرعت ساخت و ساز خواهد گذاشت.

 

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند