بازار سهام

1

بورس در مدار صعودی دوام نیاورد

پس از سبزپوشی شاخص سهام در روز سه‌شنبه آن هم بعد از 11روز افت متوالی، در آخرین روز معاملات هفته، بورس مجددا در مسیر کاهشی خود قرار گرفت و هفته را نزولی به پایان رساند. شاخص کل بورس در پایان معاملات بیش از 8300 واحد کاهش یافت و در ارتفاع یک میلیون و 177 هزار واحد آرام گرفت. به‌طوری که کاهش 7/ 0 درصدی شاخص کل و 09/ 0 درصدی شاخص هم وزن را رقم زد. سهامداران حقیقی همچنان در سایه بی‌اعتمادی‌ها موضع خود را به‌عنوان فروشنده حفظ کردند و سهامی به ارزش 738 میلیارد تومان از آن حقوقی‌ها شد. همچنین در سایه دادوستد‌های انجام شده ارزش معاملات خرد نسبت به روز گذشته با کاهش 12 درصدی رقم 3هزار و 193 میلیارد تومان را به ثبت رساند تا دامنه نوسان نامتقارن همچنان نقدشوندگی بازار را کاهش دهد.

 

بازار سکه

3

دلار، ‌نجات بخش سکه شد

نزول طلای جهانی،‌ دامن سکه را نگرفت. عامل مقابله با نزول طلا در بازار سکه،‌ افزایش قیمت دلار بود. دلار در شرایطی که طلا تا ساعت 3 بعدازظهر سیر نزولی داشت، نجات بخش سکه شد و فلز گرانبهای داخلی با کمک اسکناس آمریکایی،‌ 50 هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و به بهای 10 میلیون و 950هزار تومان رسید. رشد سکه، بازار را از مسیر نزولی خارج کرد،‌ ولی ماندن زیر مرز 11 میلیون تومانی موجب شده بود که برخی معامله‌گران همچنان امیدوار به افت قیمت‌ها باشند. تحلیلگران فنی باور دارند، سکه در صورت شکست سد 10 میلیون و 800 هزار تومانی، با موج جدیدی از فروش‌ها مواجه خواهد شد. در مقابل،‌ افزایش سکه به بالای محدوده 11 میلیون و 200 هزار تومانی،‌ خریداران جدیدی را به بازار هدایت خواهد کرد.

 

بازار طلای جهانی

4

کاهش انتظارات تورمی در بازار طلا

از اوج بیش از 2000 دلار ماه آگوست، تاکنون شاهد یک روند نزولی در بازار طلا بودیم آن‌هم در شرایطی که همین بازه زمانی، دوره‌ای برای رشد بهای بازارهای کالایی بود، اگرچه با عدم رشد قیمت کامودیتی‌ها نیز شاهد استمرار افت بهای جهانی طلا بودیم. دیروز نیز هر اونس طلای جهانی با کاهش قیمت به 1724 دلار رسید. این موارد نشان می‌دهد که همبستگی پیشین دلار با سایر کالایی‌ها به قوت قبل نبوده و شاید این بی‌نظمی مقدمه‌ای برای نظمی جدید بین بازار طلا و بازارهای صنعتی و کشاورزی مشابه باشد. اگر جذابیت طلا را بتوان داده‌ای برای پوشش انتظارات تورمی به شمار آورد این قبیل انتظارات کمرنگ شده ولی رقابت ارزهای دیجیتال با طلا را نیز نمی‌توان نادیده گرفت، گویی طلا در حال جایگزین‌شدن با ارزهای جدیدی است. اتفاقات ماه‌های بعد می‌تواند چهره واقعی این اتفاقات را شفاف‌سازی کند.

 

بازار اوراق مسکن

5

توقف نماد تسه 9712

همزمان با پایان معاملات بازار سهام در آخرین روز معاملاتی هفته، داد‌و‌ستدهای اوراق تسهیلات مسکن اسفند 97 نیز متوقف شد. هر فقره از اوراق تسهیلات یادشده روز گذشته در قیمت پایانی 52 هزار و793 تومان بسته شد که افت حدود 7/ 0 درصدی را در مقایسه با روز ماقبل نشان می‌دهد، با این حال قیمت آخرین معاملات این اوراق با افزایش 5/ 0 درصدی به قیمت 53 هزارو 412تومان رسید. لازم به ذکر است که همانند روز سه شنبه تقابل خریداران و فروشندگان این نماد افزایش یافته و با تعداد معاملات 180 نوبت انجام شد. اگرچه این اوراق به هدف معامله‌گری و کسب سود مبادله نمی‌شوند و فقط متقاضیان وام مسکن معامله‌گران این دسته اوراق هستند اما با وجود تورم بازار مسکن و مبلغ ناچیز این وام در مقابل قیمت خرید مسکن با این وام به راستی چند متر خانه می‌توان خرید؟

 

بازار نفت

6

محرک دوگانه صعود طلای سیاه

روز گذشته شاخص نفتی وست تگزاس اینترمدییت با افزایش 96سنتی، به بهای 60 دلار و 70 سنت در هربشکه معامله شد. پس از انتشار گزارشی از سوی خبرگزاری رویترز مبنی بر اینکه اوپک و متحدانش (اوپک‌پلاس) قصد دارند به جای کاهش تولید، یک سناریوی افزایشی را بررسی کنند، قیمت شاخص‌های نفتی در بازار آتی جهش کرد. همچنین خوش‌بینی‌های واکسنی کماکان موتور محرک قیمت نفت محسوب می‌شود و اظهارات جو بایدن در این باره که آمریکا تا پایان ماه مه واکسن مورد نیاز برای تمام شهروندانش را در اختیار خواهد داشت هم بر روند صعودی قیمت نفت موثر بود. همچنین موسسه نفت آمریکا گزارش داد که ذخایر موجودی‌های نفتی این کشور در هفته منتهی به 26 فوریه 4/ 7 میلیون بشکه افزایش یافته است که برخلاف تخمین تحلیلگران بود.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند