بازار سهام

1

پایان سرخ هفته سبز بورس

بورس تهران آخرین روز هفته را در مدار منفی آغاز به کار کرد. به‌طوری که طی معاملات روز گذشته شاخص کل بورس حدود 18 هزار واحد (معادل 2/ 1 درصد) افت را به ثبت رساند و روی عدد یک میلیون و 561 هزار واحدی ایستاد. شاخص هموزن که از تمام نمادها به یک میزان تاثیر می‌پذیرد هم6/ 0 درصد افت داشت. نکته جالب بازار این بود که پالایشی‌ها باز هم در محور توجهات بورس‌بازان قرار داشتند و از معدود صنایع سبزرنگ بازار منفی روز چهارشنبه بودند. سه نماد شپنا، شتران و تاپیکو لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به وسپهر، وبصادر و وبملت معطوف بود. با منفی شدن دوباره بازار، پول‌های حقیقی بار دیگر درحال خروج از بورس هستند. به‌طوری که در پایان معاملات روز خالص تغییر مالکیت 153 میلیارد تومان حقوقی به حقیقی بوده است.

 

بازار سکه

3

کاهش اندک سکه

در جریان معاملات روز چهارشنبه هر قطعه سکه طرح جدید ۱۶ میلیون و 100هزار تومان قیمت خورد که کاهش100هزار تومانی را در مقایسه با روز گذشته نشان می‌دهد. از طرفی قیمت نیم‌سکه که درحال افزایش بود کاهش یافت و به قیمت 8میلیون و 950هزار تومان معامله شد و ربع سکه به ۶ میلیون تومان رسید. کاهش قیمت سکه درحالی رقم می‌خورد که نرخ دلار در بازارداخلی سیر صعودی شدیدی را پشت سر می‌گذارد. همچنین قیمت اونس طلا در بازار جهانی از بعد خارجی نیز روزهای پرتنشی را تجربه می‌کند. با توجه به نوسانات طلای جهانی، آنچه موجب افزایش بی‌سابقه قیمت سکه شده است، رکوردشکنی‌های دلار دربازار ارز است.

 

بازار طلای جهانی

4

مقاومت‌های طلا در مرز1900 دلاری

قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی در فقدان عوامل مثبت تاثیرگذار بر صعود این فلز ارزشمند، در ساعات ابتدایی معاملات روز پایین مرز روانی مهم ۱۹۰۰ دلاری جای گرفت. اما در ادامه روز بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری (ساعت16 به وقت تهران) به ۱907 دلار و 36 سنت رسید.در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا تغییری نداشت و در ۱908 دلار و ۳۰ سنت ماند. به‌زعم کارشناسان دلار رشد قوی داشته و به‌نظر می‌رسد عامل اصلی تاثیرگذار بر طلا بوده است و خوش‌بینی به تصویب بسته محرک مالی جدید آمریکا نیز درحال ضعیف شدن است. شاخص دلار تحت‌تاثیر ابهامات نسبت به ساخت واکسن کووید-19 که تقاضا برای این ارز به‌عنوان دارایی امن را تقویت کرد، روز سه‌شنبه از پایین‌ترین رکورد سه هفته اخیر خود بهبود یافت و در معاملات روز چهارشنبه ارزش خود را حفظ کرد.

 

بازار اوراق مسکن

5

افزایش اندک تسه

 اوراق تسهیلات بانک مسکن منتشره در دی ماه 97 که با نماد تسه9710 در بازار فرابورس معامله می‌شود روز‌های پرتنشی را پشت‌سر می‌گذارد. اگرچه بیشتر از دو ماه از سررسید این اوراق باقی‌مانده اما قیمت این اوراق مدام درحال تغییر است. روز گذشته قیمت برگه اوراق تسهیلات مسکن (تسه 9710) به 90 هزار تومان برگشت و هر فقره از این اوراق 90 هزار و 700 تومان معامله شد. به‌زعم کارشناسان تنها راه به تعادل رسیدن قیمت این اوراق افزایش تعداد سپرده‌های ممتاز بانک مسکن است. افزایش عرضه این اوراق که به کاهش قیمت منجر شده و خرید مسکن را برای متقاضیان وام مسکن آسان‌تر می‌کند، نوسانات اخیر اوراق را از هدف اصلی خود که کنترل و شفاف کردن قیمت در بازار سرمایه است، دور کرده و به معضلی جدی برای متقاضیان واقعی خرید مسکن تبدیل کرده است.

 

بازار نفت

6

رفت و برگشت‌های نفت در کانال 40 دلاری

قیمت نفت پس از رشد ۱۰ درصدی در هفته گذشته که بهترین عملکرد هفتگی از ژوئن بود، روز دوشنبه به‌دلیل پایان اعتصاب کارکنان نفتی نروژ، ازسرگیری تولید نفت خلیج مکزیک پس از عبور توفان دلتا و از سرگیری تولید الشراره که بزرگ‌ترین میدان نفتی لیبی است، ریزش اندکی پیدا کرد. این درحالی است که بهای معاملات نفت روز سه‌شنبه صعود نسبی را شاهد بود و به ۴۰ دلار برگشت. اما روز چهارشنبه مجدد نوسان زیادی داشت و بهای وست تگزاس اینترمدییت برای تحویل در نوامبر 16 سنت معادل حدود 2 درصد افزایش یافت و در ۴۰ دلار و 31 سنت در هر بشکه قیمت خورد. بهای نفت برنت برای تحویل در دسامبر ۷۳ سنت معادل 8/ 1 درصد افزایش یافت و در ۴۲ دلار و ۴۵ سنت در هر بشکه بسته شد.

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند