21

در عین حال نیز برخی از عرضه‌کننده‌های مسکن فعلا از فروش منصرف شده‌‌اند و منتظر هستند تا ببینند بازار به چه سمت‌وسویی خواهد رفت. فعالان بازار معاملات مسکن شهر تهران، گرانی‌‌ها و تورم اخیر و افزایش قیمت تعداد قابل توجهی از کالاها و خدمات را دلیل این موضوع عنوان می‌کنند. در عین حال معتقدند بازار کشش کافی برای رشد شدید قیمت مسکن  را ندارد و آن دسته از فروشنده‌هایی که به امید جهش دوباره قیمت فعلا از فروش منصرف شده‌‌اند در نهایت نمی‌توانند در کوتاه‌مدت واحد خود را با قیمت‌‌های چندان گران‌‌تر از شرایط فعلی به خریداران عرضه کنند.

با این حال هنوز موارد محسوسی از تغییر قیمت فایل‌‌های فروش در هفته‌های اخیر رصد نمی‌شود و واکنش فروشنده‌ها و عرضه‌‌کننده‌های مسکن به گرانی‌‌های اخیر، در برخی از موارد تنها در شکل انصراف موقت از فروش آپارتمان‌‌های خود نمایان است.

این موضوع به‌ویژه در مناطقی مانند منطقه 5 که کانون عرضه آپارتمان‌‌های مصرفی است بیشتر از سایر مناطق به چشم‌‌ می‌‌خورد. وزن عمده خرید و فروش مسکن در این منطقه و مناطق مشابه آن مانند منطقه 4 را خریدهای سرمایه‌‌ای به انگیزه فروش در بلندمدت تشکیل داده است.

بررسی‌‌های میدانی نشان می‌دهد در سایر مناطق مصرفی نیز عرضه نسبت به هفته‌های گذشته به‌طور جزئی کاهش یافته است اما کماکان در مناطق لوکس شمال تهران تنوع محسوسی از انواع فایل‌‌های فروش در دسترس متقاضیان قرار دارد. علت این موضوع حضور کمرنگ تقاضای مصرفی و سرمایه‌‌گذاران بلندمدتی است که با قصد حفظ ارزش دارایی‌‌های خود بازار مسکن را به عنوان مقصد سرمایه‌‌گذاری انتخاب کرده‌‌اند.

این مطلب برایم مفید است
57 نفر این پست را پسندیده اند