13

 

روز گذشته تعداد قابل‌توجهی از فایل‌‌‌هایی که به بازار معاملات مسکن شهر تهران عرضه شد فایل‌‌‌های سبزرنگ یعنی واحدهای مسکونی با سطح قیمت مناسب‌‌‌تر از عرف قیمت بازار معاملات بود. این فایل‌‌‌ها تقریبا در تمام مناطق شهر تهران به‌خصوص مناطق مصرفی نیمه شمالی تهران مشهودتر از سایر مناطق است.

علت این موضوع به کاهش تقاضا برای خرید مسکن در این مناطق به دنبال از دست رفتن توانایی خرید مسکن برمی‌‌‌گردد. مناطقی که پیش از این و در سال‌‌‌های قبل از جهش قیمت مسکن کانون تقاضای خرید مسکن از سوی متقاضیان مصرفی از جمله خانه‌‌‌اولی‌‌‌ها ومتقاضیان تبدیل به احسن مسکن بودند اما هم‌‌‌اکنون و در نتیجه جهش قیمت مسکن، از دسترس متقاضیان مصرفی خارج شده‌‌‌اند.

بازار معاملات مسکن این مناطق مانند محلات مصرفی منطقه2 و منطقه5 شهر تهران که تا قبل از سال 97 و شروع دوره جهش اخیر، کانون تقاضای مصرفی مسکن بود بعد از خروج تقاضای مصرفی از بازار به دلیل ضعف بنیه مالی، به محل معاملات متقاضیان سرمایه‌‌‌ای تبدیل شد. هر چند هم‌‌‌اکنون تقاضای سرمایه‌‌‌ای نیز در این مناطق به دلیل کمرنگ شدن جاذبه سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، کاهش محسوسی داشته است.

از این رو انعطاف قیمتی و کاهش سطح قیمت‌های پیشنهادی در این مناطق در روزهای اخیر و به‌خصوص روز گذشته بیش از سایر مناطق شهر تهران به چشم می‌‌‌خورد.

 

این مطلب برایم مفید است
38 نفر این پست را پسندیده اند