نتایج این آمارها نشان می‌دهد شامخ ساختمان در مردادماه برابر با ۹۴/ ۵۲ بوده است که نشان‌دهنده ثبات رو به بهبود وضعیت صنعت ساختمان در مردادماه نسبت به ماه قبل است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که عدد شامخ کل در مردادماه نسبت به ماه قبل تفاوت محسوسی نداشته و تنها با افزایش ۳/ ۰ درصدی نسبت به ماه قبل روبه‌رو شده است.

بر اساس این گزارش که از سوی اتاق تعاون ایران منتشر شده است، میزان فعالیت‌های تولید یا ارائه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل روند تقریبا ثابتی داشت. با توجه به نزدیکی به شهریور و انتظار رونق برخی فعالیت‌های ساختمانی در این ماه طبق روال سنوات گذشته، میزان سفارشات جدید افزایش یافت، لذا مواد اولیه بیشتری نیز خریداری شد و سرعت انجام سفارشات نیز کمی بیشتر شد. میزان فروش نیز روند رو به رشد یافت و میزان به‌کارگیری نیروی انسانی نیز اندکی افزایش یافت. قیمت خرید مواد اولیه در مصالح عمده ساختمانی اوایل ماه افزایش و سپس اندکی کاهش یافت.

بنابر اظهار برخی فعالان، قیمت مواداولیه در مجموع نسبت به ماه قبل روند با‌ثباتی داشت اما برخی دیگر معتقد بودند قیمت‌ها در مقایسه با ماه گذشته روند افزایشی داشته است، اما به‌طور کلی عدد شامخ کمتری نسبت به ماه گذشته برای این مولفه به ثبت رسید (که نشان می‌دهد نسبت تعداد موارد اعلام‌شده افزایش قیمت به کل پاسخ‌دهندگان، در مرداد از تیر ماه اندکی کمتر بوده است).

به دلیل موجود نبودن برخی مواد اولیه در بازار یا عدم‌فروش به دلیل نوسانات قیمت، میزان کارهای معوق و ناتمام کمی افزایش یافت. صادرات که در ماه‌های گذشته با چالش‌های زیادی مواجه بود این ماه کمی در جهت بهبود پیش رفت، هرچند بنا بر اظهار برخی از فعالان این حوزه قیمت مواد اولیه نسبت به ماه قبل روند افزایشی داشت و آنها متناسب با افزایش قیمت‌ها ناچار به افزایش قیمت فروش خود شدند، اما به دلیل کاهش قدرت خرید، در مجموع قیمت فروش نسبت به ماه گذشته روند افزایشی نداشت و عدد شامخ کمتری را نسبت به ماه قبل ثبت کرد.

مصرف حامل‌های انرژی نیز در این بازه زمانی تغییر چندانی نداشت. با توجه به افزایش سفارشات و دیگر شرایط موجود، در مجموع فعالان این حوزه نسبت به بهبود فعالیت‌های کسب و کار خود در شهریور ماه ابراز امیدواری کردند. یادآور می‌شود، صنعت ساختمان بر اساس استاندارد بین‌المللی طبقه‌بندی کلیه فعالیت‌های اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت‌های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته‌بندی می‌شود. در یک تقسیم‌بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند