به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا تابش با اعلام اینکه مرحله دوم پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان به مبلغ ۲۴۰۰ میلیاردتومان در دولت تصویب شده است، رقم تخصیص‌یافته مرحله اول را ۲۵۰۰ میلیاردتومان عنوان کرد و گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان سال بازسازی واحدهای سیل‌زده به اتمام برسد. تابش با اعلام اینکه حدود ۷۰ هزار واحد سیل‌زده در استان‌های مختلف شناسایی شده‌اند که ۴۰ هزار واحد از این تعداد تعمیراتی و ۳۰ هزار واحد احداثی هستند، گفت: ۲۵۰۰میلیاردتومان تسهیلات به مناطق سیل‌زده تخصیص یافته است. بنیاد مسکن ۲ هزار میلیاردتومان را به بانک معرفی کرده است که از این تعداد، تاکنون ۱۲۰۰ میلیاردتومان عقد قرارداد شده‌اند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عمده آسیب‌های سیلاب اخیر را در ۶ استان ایلام، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، مازندران و گیلان برشمرد و افزود: عمده سهم تسهیلات به این ۶ استان تعلق گرفت که از ۲ هزار میلیاردتومان واحدهای معرفی شده به بانک، ۱۹۰۰ میلیاردتومان به این ۶ استان تعلق گرفت و باقیمانده به ۱۵ استان دیگر سیل‌زده تعلق گرفته است. تابش همچنین از تصویب بخش دوم وام در دولت به مبلغ ۲۴۰۰ میلیاردتومان خبر داد و عمده فعالیت‌هایی را که تاکنون برای اتمام واحدهای تعمیراتی سیل‌زده و آغاز احداث واحدهای احداثی انجام شده است، عنوان کرد.

وی همچنین با اعلام اینکه از حدود ۳۰ هزار واحد احداثی ۲۶هزار واحد روستایی بوده‌اند که نیاز به صدور پروانه از شهرداری ندارند و پروانه ساخت آنها را بنیاد صادر می‌کند، توضیح داد: ۳۹۰۰ واحد احداثی شهری در کل وجود دارد که در مورد برخی از آنها ممکن است تاخیر در صدور پروانه وجود داشته باشد که برای حل مشکل این تعداد بنیاد آمادگی دارد تا نماینده خود را در شهرداری‌ها مستقر کند. تابش با تاکید بر اینکه بنیاد، مشکلات مردم را در شهرداری حل می‌کند، خاطرنشان کرد: درخصوص بازنگری در نظارت واحدهای سیل‌زده تعمیراتی و تبدیل آنها به احداث، بنیاد مسکن برای تخصیص تسهیلات و بلاعوض به سیل‌زدگانی که تمایل دارند واحدهای تعمیراتی خود را از نو بازسازی کنند، آمادگی دارد. تابش گفت: در مورد خوزستان اعتبار مرحله دوم را هم تامین کردیم و مردم هیچ نگرانی نداشته باشند همه را پوشش می‌دهیم. به اندازه کافی اعتبار پیش‌بینی شده است؛ در کنار مردم هستیم و امیدواریم در مدت زمانی که قول داده‌ایم نوسازی و ساخت واحدهای سیل‌زده به اتمام برسند.

این مطلب برایم مفید است