به گزارش «دنیای اقتصاد»، بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از تحولات قیمتی زمین و ساختمان‌های مسکونی کلنگی در تهران، میانگین قیمت زمین در شهر تهران طی سه ماه پاییز امسال به یک میلیون و ۵۸ هزار تومان رسیده است که این رقم نسبت به فصل تابستان ۹/ ۲۴ درصد افزایش یافته است. قیمت زمین در معاملات ملکی انجام شده از طریق بنگاه‌های ملکی تهران نسبت به پاییز سال گذشته نیز با افزایش ۶/ ۹۰ درصدی همراه بوده است. بر اساس این گزارش میانگین مساحت زمین در معاملات ملکی مهر تا آذر امسال ۲۹۴ مترمربع بوده است. جزء دوم گزارش مرکز آمار ایران از بازار ملک، ناظر بر قیمت مسکن بوده است. متوسط قیمت فروش هر مترمربع آپارتمان مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران طی فصل پاییز، ۹ میلیون و ۳۹۸ هزار تومان بوده که نسبت به فصل تابستان امسال ۶/ ۲۳ درصد و نسبت به پاییز سال گذشته ۸/ ۸۳ درصد افزایش داشته است.

به دنبال تغییر مسیر متقاضیان مسکن از جست‌وجوی آپارتمان‌های نوساز به قدیمی‌ساز تحت تاثیر تفاوت قیمتی محسوس این دو گروه سنی، میانگین عمر بنای آپارتمان‌های فروخته شده در پاییز امسال که قیمت مسکن در اوج بوده، ۱۱ سال اعلام شده است. همچنین متوسط مساحت آپارتمان‌های فروخته شده در تهران طی سه ماه اخیر، ۸۹ مترمربع بوده است. فقدان آپارتمان‌های کوچک و متوسط متراژ نیز عاملی برای مساحت حدود ۹۰ مترمربعی آپارتمان‌های معامله شده در پاییز به‌طور میانگین بوده است.

گزارش مرکز آمار از جزء سوم بازار مسکن یعنی بازار اجاره‌بهای آپارتمان مسکونی حاکی از نوسان جزئی قیمت در این بازار نسبت به فصل تابستان است. میانگین مبلغ اجاره‎‌بهای ماهانه به‌علاوه‎ سه درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران، ۳۳هزار و ۶۷۶تومان محاسبه شده است که این رقم نسبت به متوسط اجاره‌بها در تهران در فصل تابستان که ۳۳ هزار و ۱۷۶ تومان بوده، ۵/ ۱ درصد افزایش داشته است.

میزان رشد اجاره‌بها در مقایسه با پاییز سال گذشته نیز ۲/ ۳۰ درصد بوده است. بر اساس این آمارها به نظر می‌رسد بازار اجاره‌بها در مقایسه با تابستان تغییر چشمگیری به لحاظ قیمتی تجربه نکرده است. بر اساس گزارش مرکز آمار، میانگین مساحت آپارتمان‌های اجاره‌ شده در پاییز ۷۹ مترمربع بوده است. همچنین میانگین سن بنای آپارتمان‌های اجاری تهران در قراردادهای سه ماه مهر تا آذر، ۱۴ سال اعلام شده است.

به این ترتیب در ارزیابی اولیه از آمارهای مذکور می‌توان دریافت که متراژ آپارتمان‌های اجاره شده در مقایسه با آپارتمان‌های فروخته شده در پاییز ۱۰ مترمربع کوچک‌تر بوده است. همچنین در طول فصل پاییز آپارتمان‌های اجاره رفته، سالخورده‌تر از آپارتمان‌های فروش رفته بوده‌اند و میانگین سنی آنها ۳ سال بیشتر از میانگین سنی واحدهای مسکونی مورد معامله در بازار خرید و فروش مسکن بوده است.