آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۶۰۶

 • مساله بیکاری و راه‌حل‌های آن

  نویسنده: صادق قادری کنگاوری
  امروزه مساله بیکاری و به دنبال آن چگونگی ایجاد اشتغال، به‌عنوان یکی از مسائل مهم اجتماعی – اقتصادی، گریبانگیر بسیاری از کشورها و دولت‌ها است. این مساله همانند بسیاری دیگر از مسائل کلان کشور، ابعادی چندوجهی و اثر سیستمی قابل‌توجهی دارد؛ از این رو ارائه راهکارهای علمی آزموده شده برای مهار بیکاری اهمیت فراوانی دارد. در این نوشتار قصد داریم مهم‌ترین راهبردهای مقابله با بیکاری را بیان کنیم. این راهبردها در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده آمریکا به‌صورت دقیق تدوین و جاری‌سازی شده‌اند و نتایج مطلوبی در پی داشته است.
 • نکات مهم پیش از شروع کسب و کار

  مترجم: هوتسا عسکری نسب
  منبع: Forbes: اکثر افراد زمانی که صحبت از شروع کسب و کاری می‌شود، به بهانه‌های مختلف از کار سر باز می‌زنند. بسیاری هم آرزو داشته‌اند تا کسب و کار شخصی داشته باشند اما خود را متقاعد کرده‌اند که هنوز آمادگی لازم جهت شروع کار را ندارند، زیرا به برنامه‌ریزی زمانی مناسب، هزینه زیاد یا تجربه کافی احتیاج دارند. واقعیت این است که هرگز زمان مناسب برای راه‌اندازی کسب و کار فرا نمی‌رسد فقط کافی است با جرات و اعتماد به نفس دست به کار شوید و به نکات اشاره شده در این مقاله نیز توجه کنید.
 • پنج E برای رهبری سازمانی موثر

  نویسنده: Kim Thomas مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: علاقه پائول دوپویی به رهبری کردن از کودکی او و بزرگ شدنش در کانادا شروع شد. او رئیس شورای دانش‌آموزی مدرسه و کاپیتان تیم هاکی روی یخ بود. این علاقه، در دوران بزرگسالی باعث شد دوپویی وارد کار مشاوره مدیریت و استخدام شود. فلسفه او در زندگی این است که همیشه باید «بلندترین قله را انتخاب کرد»‌ - رویکردی که باعث شد او نقش‌های رهبری سازمانی پرچالشی را در ژاپن، هنگ کنگ و سنگاپور با موفقیت پشت سر بگذارد.
 • اثرات چرخش رکودی بازار بر کسب‌وکار

  مترجم: رویا مرسلی
  منبع: HBR: بازار کار ایالات‌متحده همانند یک ورزشکار در حال پیر شدن است؛ بازاریابی در شرایط رکود زمان بیشتر و بیشتری به طول می‌انجامد. دو سال و نیم طول کشید تا شغل‌های از دست رفته بین سال‌های رکود ۹۲-۱۹۹۰ دوباره به دست آید. رکود بعدی که در سال ۲۰۰۰ به وقوع پیوست کوتاه و متعادل بود (تولید ناخالص ملی افت اندکی داشت)، اما بهبود وضعیت بازار کار چهار سال به طول انجامید، در حالی که بانک مرکزی آمریکا را واداشت تا به مدت طولانی اقتصاد را با نرخ بهره پایین اداره کند. بعد از آن، رکود بزرگ به وقوع پیوست. هفت سال طول کشید تا بازار استخدام به سطح خود در سال ۲۰۰۷ بازگردد.

بیشتر