آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۶۰۵

 • برندسازی فوتبالی

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: European business review: برخی از بزرگ‌ترین برندهای جهان (نشان‌های تجاری)، برندهای باشگاه‌های فوتبال است. کافی است تنها به پولسازی دیوانه‌وار برخی از این باشگاه‌ها نگاهی بیندازید.
 • چگونه کارآفرین متفاوتی باشیم؟

  مترجم:‌هوتسا عسکری‌نسب
  منبع: Entrepreneur: ورزشکاران حرفه‌ای علاوه بر تمرین سخت، نظارت دقیقی بر تغذیه خود دارند و از وجود تیم و افراد حرفه‌ای برای رسیدن به بهترین وضعیت بدن و ذهن کمک می‌گیرند و می‌دانند این روش مناسبی برای عالی‌ترین سطح موفقیت است. کارآفرینان موفق نیز روش مشابهی را در زندگی دنبال می‌کنند. خواندن مقالات و تماشای ویدئوهایی درباره کار و زندگی کارآفرینان موفق، به‌روز‌رسانی کردن و بالا بردن سطح اطلاعات در موفقیتشان نقش بسزایی دارد. همچنین با استفاده از راهکارها و تفکرات متفاوت درباره کارآفرینی و تاثیرات آن، تغییرات مثبتی در دنیا ایجاد می‌کنند. اما نکته مهم و قابل‌توجهی که باید به خاطر داشت برای کارآفرینی لازم نیست حتما مشهور باشید یا تمام ویژگی‌ها و خصوصیات کارآفرینان موفق را داشته باشید. فقط کافی است با به کارگیری چهار روش زیر علاوه برکسب مهارت، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در کسب و کار داشته باشید:
 • فرهنگ سازمانی؛ زیبا از بیرون، خالی در درون

  هادی الویری/ فعال حوزه کسب‌و‌کار
  «باید کمربند‌ها را سفت کرد.» این شاید خلاصه ترین تعبیر درخصوص رویکرد بنگاه‌های اقتصادی نسبت به سال ۹۸ باشد. در همه اقتصادهای دنیا، وقتی شرایط سخت‌تر از پیش می‌شود، شرکت‌ها به دنبال راهکارهایی از درون و بیرون هستند تا بتوانند از توفان احتمالی پیش رو، به سلامت عبور کنند. کاهش هزینه، افزایش فروش از طریق تولید محصولات یا خدمات جدید یا حضور در بازارهای جغرافیایی نو، مدیریت نوسانات نرخ ارز، تغییرات استراتژیک و چابک‌سازی ساختار سازمان، همگی ابزارهای موجود در جعبه ابزار مدیران بنگاه‌های اقتصادی هستند که در شرایط بحران اقتصادی بیشتر از بقیه ابزارها مورد توجه قرار می‌گیرند.
 • توصیه‌هایی برای ارزیابی دوره‌ای کارکنان

  مترجم: سید‌حسین علوی لنگرودی/ alavitarjomeh@gmail.com
  منبع: HRM: امروز دیگر شرکت‌های مشهوری چون جنرال الکتریک که سال‌ها پیش سیستم ارزیابی و بازبینی دوره‌ای عملکردها را ابداع کردند، مدتی است این عملکرد را متوقف کرده و از انجام ارزیابی سالانه یا فصلی عملکرد کارکنان خود دست کشیده‌اند و به جای اجرای این ارزیابی‌ها به ایجاد و نهادینه‌سازی فرهنگ سازمانی مبتنی بر رهنمون‌های خوب و بازخوردهای منطقی رو آورده‌اند. در این رویکرد جدید تلاش می‌شود تا در جریان تصمیم‌گیری‌های مرتبط با افزایش حقوق، اعطای پاداش و ارتقای مقام از حداکثر منطق گرایی و شفافیت بهره گرفته شود. با این همه، اگر شرکت یا سازمان شما همچنان از سیستم ارزیابی دوره‌ای استفاده می‌کند، نباید تصور کنید که این سیستم کاملا از دور خارج شده و هیچ گونه کارآیی ندارد چرا که این سیستم در بسیاری موارد قادر است تا حد بسیار زیادی به شفاف‌سازی امور و دقیق‌تر شدن کارکنان بر کارشان کمک کند. به‌طور کلی، اگر ارزیابی دوره‌ای به شکل درستی صورت پذیرد از اهمیت بسیار و تعیین کنندگی فراوانی برخوردار خواهد بود و به همین دلیل موارد و نکات زیر برای تقویت اثربخشی این ارزیابی‌ها پیشنهاد می‌شود:

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر