شماره روزنامه ۴۴۷۷
|

 • اولویت‌های شرکت تاتا در ۱۵۰سالگی

  نویسنده: Art Kleiner مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: strategy-business: گروه صنعتی تاتا (TATA GROUP) که یکی از شرکت‌های بزرگ چندملیتی در دنیا به شمار می‌آید، در شاخه‌های گوناگونی از تجارت و صنعت اعم از تولید مواد شیمیایی، فولاد، برق، فناوری اطلاعات، گردشگری و صنعت خودرو مشغول به کار است. گروه تاتا از طریق شمار فراوان شرکت‌های تابعه، زیرمجموعه و فرعی خود، در حوزه‌های مختلف صنعتی فعالیت می‌کند. از شرکت‌های شناخته‌شده این گروه می‌توان به تاتا موتورز، تاتا استیل، خدمات مشاوره تاتا، هتل‌های تاج، جگوار کارز، لندرور، تاتا پاور و تاتا دوو اشاره کرد.
 • تعهد در کارمندان نسل هزاره

  مترجم: بهاره صفوی
  منبع: mckinsey : آینده اینجاست. نسل هزاره نیروی کار را به اشغال خود درآورده‌اند. آنها خدایگان فناوری و تکنولوژی، سازگار و خلاق هستند. اما این نسل، دارای انتظارات و نیازهای خاصی نیز هست. به‌علاوه، شرکت‌های کمی نیز به آنها وفادار می‌مانند. طبق آمارهای موسسه گالوپ، حدود ۸۷ درصد از کارمندان جهان، از نظر عاطفی به شغل خود تعهدی ندارند. معمولا، بهره‌وری و نهایتا سودآوری قربانی این انگیزه پایین می‌شود. سازمان‌ها ‌می‌توانند این امر بدیهی را نادیده بگیرند و به کار خود ادامه دهند یا محیط کاری سنتی را مجددا ارزیابی کرده و برای جذب و حفظ استعدادهای جوان تغییرات لازم را ایجاد کنند. میزهای پینگ‌پونگ، میزهای ناهارخوری و صندلی‌های مخصوص استراحت را فراموش کنید. آینده‌نگرترین ‌شرکت‌ها روی تعهد شغلی کارمندان تمرکز کرده‌اند.
 • برای شروع، منتظر ایده نمانید!

  لئونارد شرمن مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: اگر در جنگِ سگي هستي، گربه شو!: ایده داشتن و متفاوت اندیشیدن رمز بسیاری از خلاقیت‌ها و اختراع محصولات جدید است؛ محصولاتی مانند دوربین‌های ورزشی گوپرو که تنها به واسطه بلندپروازی و خواستن چیزی که در بازار وجود نداشت، معرفی می‌شوند. گاهی هم یک محصول مانند تی آشپزخانه در بازار وجود دارد اما ویژگی خاصی مانند خیس ماندن زمین، باعث می‌شود تا یک کارآفرین خلاق، برای اجتناب از درد و رنج استفاده از آن، محصول متفاوتی تولید کند. با این حال، همیشه خلاقیت‌ها و معرفی محصولات متمایز به این صورت و براساس تفکرات و تجربیات فردی شکل نمی‌گیرند.
 • بپرس، گوش بده، بیشتر بپرس!

  نویسنده: J.J. RAMBERG مترجم: مهدی نیکوئی
  «بپرس، گوش بده، بیشتر بپرس و زمانی که فکر می‌کنی سوال‌هایت تمام شده، باز هم بپرس و گوش بده.»
 • آیا کار کردن شما را شادتر می‌سازد

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
  منبع: HBR : در دو بخش پیشین این مطلب به برخی از یافته‌هایی اشاره شد که برگرفته از جدیدترین گزارش سازمان ملل با عنوان روز جهانی شادی بود که به بررسی پیوند بین کار و شادی اختصاص داشت و توسط موسسه مشهور گالوپ تهیه شده است و بر اساس یافته‌های جمع‌آوری شده از صدها هزار نفر از کارکنان شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در بیش از ۱۵۰ کشور جهان از سال ۲۰۰۶ تا کنون شکل گرفته است. همچنین گفته شد عواملی مانند بیکار بودن، بیکار شدن و خوداشتغالی ممکن است چه پیامدهای منفی و ناخوشایندی بر احساس شادی افراد در زندگی و کارشان داشته باشد و چرا می‌توان و باید از شغلی که در حال حاضر در اختیار داشت لذت برد و احساس شادی در کار را تقویت کرد. در بخش سوم و پایانی این مطلب به وضعیت شادکاری و احساس رضایت شغلی در مناطق و کشورهای مختلف جهان می‌پردازیم.
 • جذب کارجو از طریق آگهی استخدام آنلاین

  نویسنده: Sean Falconer مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: proven.com: مشاور عزیز، من به تازگی ترفیع گرفته‌ام و مسوول استخدام شده‌ام. یکی از وظایف من، بررسی آگهی‌های استخدام است. متاسفانه، تعداد بازدیدها از آگهی‌هایمان بسیار کم است و تعداد پاسخ‌ها، حتی کمتر. کیفیت پاسخ‌ها هم به شدت پایین است. قصد دارم این رویه را تغییر دهم. سوالم اینجاست که چطور می‌توانیم یک آگهی استخدام آنلاین بنویسیم که هم جذاب باشد و هم افراد مناسب را جذب کند؟
 • چگونه یک کارآفرین دو برند قدرتمند فروش مستقیم ایجاد کرد

  نویسنده: Adam Rowe مترجم: مریم رضایی
  منبع: Forbes: جف ریدر (Jeff Raider) در سال ۲۰۱۰ اواخر تحصیل خود در مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا را می‌گذراند که به همراه دوستانش شرکت واربی‌پارکر را راه‌اندازی کرد. هدف آنها فروش مستقیم عینک به مصرف‌کننده به همراه یک ماموریت اجتماعی بود. واربی پارکر در حال حاضر حدود ۷۵/ ۱ میلیارد دلار ارزش دارد. آنها متوجه شده بودند بیشتر عینک‌های طبی تحت لیسانس چند غول بزرگ عینک‌سازی هستند که در حجم انبوه به عینک‌فروشی‌ها عرضه می‌شوند. یعنی اگر آنها می‌توانستند با طراحی عینک‌های خودشان و فروش آنلاین عینک‌ها واسطه را حذف کنند، تا حد زیادی به نفع مشتری نهایی کار کرده‌اند.
 • استراتژی فراتر از چوب هاکی

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: McKinsey, Marketing Journal: «در اتاق استراتژی»، عنوان یکی از پادکست‌های وب‌سایت مک کینزی است. در این مجموعه، از مدیران ارشد شرکت‌های مشهور دعوت می‌شود تا دیدگاه‌های خود را درباره استراتژی مطرح کنند و توصیه‌های خود را در اختیار مخاطبان بگذارند. در این قسمت، مک کینزی، سراغ «دیانا مولیگن» رفته. دیانا مدیر ارشد اجرایی شرکت بیمه «گاردین» است. او که اخیرا در مراسم رونمایی از کتابی به نام «استراتژی فراتر از چوب هاکی» سخنرانی کرده، در این مصاحبه توضیح می‌دهد که در یک صنعت پر چالش مثل بیمه، چطور با مقوله استراتژی برخورد می‌کنند. اما پیش از آن، شرح مختصری از کتاب را خواهیم خواند، از زبان نویسندگانش:
 • آینده کسب‌وکار یعنی پلت‌فرم‌ها و اکو سیستم‌ها

  نویسندگان: Michael Jacobides-Dan Atkinson مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: ترکیب غیرقابل توقفی از تغییرات تکنولوژیک و انتظارات و تقاضای رو به رشد مصرف‌کننده در حال متحول کردن اقتصاد دنیا است. مرزهایی که کسب‌وکار سنتی و بخش‌های صنعتی را از هم جدا می‌کنند از بین می‌روند و تکنولوژی به مشتریان امکان می‌دهد به نیروهایی بپیوندند که انواع جدیدی از شرکت‌ها در آن مدل‌های کسب‌وکار موجود را به چالش می‌کشند، مثل تاکسی‌های اینترنتی.الان در عصر پلت‌فرم دیجیتال هستیم؛ پلت‌فرم‌هایی که همه روزهای هفته و ۲۴ ساعته برای نسل جدیدی از مشتریان که خدمات فوری می‌خواهند، کار می‌کنند. این پلت‌فرم‌ها در کلیه عملیاتی که باید در آن با مشتری مواجه شد وجود دارند، از خدمات مالی گرفته تا بهداشت و درمان و گردشگری و توریسم. پایان همه این تغییرات کجا است؟ کارشناسان اتفاق نظر دارند که نباید ناامید شد. دوره جدیدی از همکاری و مشارکت در حال شکل‌گیری است که در آن کسب‌وکارهای نوآورانه مرزهای صنایع سنتی را درمی‌نوردند. مایکل جاکوبایدز، استادیار استراتژی و کارآفرینی در مدرسه کسب‌وکار لندن، می‌گوید: «هر چه بیشتر می‌گذرد، کمتر از تعاریف موجود برای بخش‌های مختلف استفاده می‌کنیم. در عوض، سعی می‌کنیم بفهمیم مشتریان از کسب‌وکار ما چه می‌خواهند و محصولاتی که بتواند نیاز آنها را برطرف کند کدامند؟»
 • مدیریت سطحی به اندازه مدیریت خرد مشکل‌ساز است

  نویسنده: Victor Lipman مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: HBR: در دنیای کسب‌‌و‌کار، واژه مدیریت خرد(Micromanagement) بیشترین توجه را به خود اختصاص داده است؛ اما شاید مدیریت سطحی یا غیر کاریزماتیک(under-management) درست به اندازه مدیریت خرد مشکل‌زا باشد.
 • مشتریان مشتاق دیجیتالی؛ فرصت‌ بالقوه‌ بازار

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: mckinsey: این پژوهش سالانه به شرکت‌ها کمک می‌کند تا نگرش‌های مشتریان نسبت به حراج آخر سال میلادی یا جمعه سیاه را بهتر درک کرده و برای بهره‌برداری از آن برنامه‌ریزی کنند.
 • پرورش ستاره‌های کار‌آفرینی

  آمار‌ها خبر می‌دهند که در ایران بیش از چهار میلیون دانشجوی مشغول به تحصیل وجود دارد اما آیا همه این دانشجوها از هدایت تحصیلی دقیق و علمی و متناسب با روحیه و توانمندی حقیقی‌شان برخوردارند و آیا با مهارت‌های ورود به بازار کار آشنا هستند؟ این روزها بحث کار آفرینی و هدایت نیروهای تحصیلی با توجه به توانایی‌ها و علایق‌شان به سمت بازار کار رونق گرفته است، بسیاری از کارشناسان از جمعیت تحصیلکرده و بیکاری که در آینده‌ای نه چندان دور در جامعه دیده خواهند شد اعلام نگرانی کرده‌اند. در این سال‌ها اکثر افراد مطابق فضای فکری ایجاد شده در جامعه، به سمت رشته‌های خاص رو آورده‌اند مثلا رشد هر ساله رشته‌های تجربی و کاهش چشمگیر داوطلبان برخی رشته‌های استراتژیک نشان از توزیع نامناسب و فقدان استراتژی صحیح هدایت تحصیلی دارد.
 • راهکارهایی برای ایجاد انگیزه و پیشرفت در کسب‌و‌کار

  مترجم: هوتسا عسکری‌نسب
  منبع: Entrepreneur: ماه گذشته کسب‌و‌کار عالی و پر رونقی داشته‌اید، با مشتریان جدید قرارداد بسته‌اید و مشتریان فعلی هم از روند کسب‌و‌کار راضی هستند و تعداد مشتریان هم رو‌به‌افزایش است. تمامی کارها به قدری خوب پیش می‌رود که مطمئن هستید همه اتفاقات واقعیت دارد. اما ماه دیگر به‌طور ناگهانی، کسب‌و‌کارتان دچار رکود و افت می‌شود، مشتریان همیشگی خود را از دست می‌دهید و در کارها یکی پس از دیگری با مشکلات متعددی مواجه می‌شوید. برای ایجاد کسب‌و‌کار موفق به زمان نسبتا طولانی نیاز است. انگیزه بخش مهمی از معادله است و داشتن انگیزه همیشگی، انتظار واقع‌بینانه‌ای نیست اما راه‌کارهایی برای انگیزه دائمی وجود دارد که می‌تواند به پیشرفت سریع در کسب‌و‌کار کمک کند.
 • اساس موفقیت در عرصه مدیریت

  مترجم: سید‌حسین علوی لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com
  منبع: forbes : مدیران هیچ‌گاه نباید فکر کنند که فقط به یکسری تکنیک‌ها و اطلاعات فنی برای مدیر شدن نیاز دارند، بلکه آنچه مهم است داشتن مهارت‌های نرمی است که اساس و پیش نیاز موفقیت در عرصه مدیریت به شمار می‌آیند. این مهارت‌های نرم شامل یکسری نگرش‌ها، عادات و رفتارهایی هستند که مدیران هنگام رویارویی با کارکنان به کار می‌بندند و با کمک آنها مسائل و چالش‌های خود و سازمان شان را حل می‌کنند. در ادامه به ۱۰ مهارت نرمی که هر مدیری به آن نیاز دارد اشاره خواهد شد.
 • رمز موفقیت در دنیای استارت‌آپ‌ها

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: Knowledge Wharton: جان چمبرز (John Chambers)، مدیرعامل سابق شرکت سیسکو سیستمز، مثل خیلی‌ از انسان‌های موفق دیگر، یک شبه ره صد‌ساله را نرفته است. او در ویرجینیای غربی بزرگ شده و سخت کار کرده تا بر چالش‌های شخصی غلبه کند و به جایگاه ارشدی در سیسکو برسد؛ جایی که یک شرکت تولیدکننده دستگاه روتر (router) را به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی در دنیا تبدیل کرد. چمبرز که حالا JC۲ Ventures را اداره می‌کند، زندگی کاری پر از چالش و درس‌های کسب‌وکارش را در کتاب تازه‌ای با عنوان «اتصال نقطه‌ها: درس‌هایی برای رهبری در دنیای استارت‌آپ» به اشتراک گذاشته است. او در مصاحبه با موسسه وارتون در مورد تعریف خود از موفقیت صحبت کرده است که متن این مصاحبه را در ادامه می‌خوانیم.

بیشتر