شماره روزنامه ۴۵۷۴
|

 • جذب مشتری با ارائه تجربه‌های یکپارچه

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: mckinsey: در سال‌های اخیر، چشم‌انداز کسب‌وکارها به دنبال تغییر شرایط اقتصادی، افزایش انتظارات مشتریان و نوآوری‌های فناورانه، تحولات زیادی داشته است. این واقعیت فشار اضافه‌ای بر کسب‌وکارها تحمیل کرده تا عملکرد خود را بهبود دهند و به بازطراحی محصولات، خدمات و حتی سازمان‌های خود اقدام کنند. طراحی صفرمحور (zero-based design) که به معنای طراحی از صفر و پایه است، به‌عنوان یکی از رویکردهای پررنگ نمود یافته است. هدف از این طراحی، ایجاد تفاوت در تجربیاتی است که مشتریان در مراجعه به سازمان شما کسب می‌کنند و معمولا متمرکز بر آن است که باید از ابتدا تا انتهای حضور مشتری، تجربه یکپارچه و منسجمی برای او فراهم شود و او مجبور نشود در هر بخش سازمان با یک مساله متناقض یا تکراری مواجه شود و در کمترین زمان مشکلاتش حل شود.
 • متقاعدسازی کارکنان گامی اساسی در شادکاری

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
  منبع: مجله Corporate Culture: ارسطو گفته است: «قانع کردن و متقاعدسازی عبارت است از احساسات و اعتباردهی و منطق.»
 • چطور به مدیرمان بگوییم که حجم کارمان زیاد است؟

  نویسنده: Alison Green مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: the Cut: مشاور عزیز، حدود یک سال است که برای یک مجله کار می‌کنم. معمولا کارها را باید خیلی سریع تحویل دهم. همزمان چند کار انجام می‌دهم. این مجله از آن نشریه‌هایی نیست که خبرهای فوری را پوشش دهد. معمولا هر روز ۹ تا ۱۰ ساعت کار می‌کنم و صبح‌ها یا غروب‌ها در خانه، مجبورم ایمیل‌ها را بفرستم و کارهای خرده ریز مجله را انجام دهم.
 • تولید یک جفت کفش با هزاران داده

  نویسنده: Kevin Ryan مترجم: مریم رضایی
  منبع: Inc: شاید بدانید که کفش‌های ورزشی مرغوبی که می‌خرید، قبل از اینکه در فروشگاه به دست شما برسند، یک‌سری آزمایش‌های جدی را پشت‌سر می‌گذارند. اما شاید تا به چشم خود نبینید، ندانید از چه تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای در این فرآیند استفاده می‌شود. ورزشکاران در سراسر دنیا برند آدیداس را به خاطر محصولاتی که در کلاس جهانی دارد، مورد استفاده قرار می‌دهند. این برند آلمانی، چه در مورد کفش‌ها، چه شلوار و چه هر چیز دیگری، نهایت تلاش خود را به‌کار می‌بندد تا همه محصولاتش هم ظاهر و عملکرد خوبی داشته باشند و هم حس خوبی به مشتری بدهند.
 • تحویل بار در محل، وارد مرحله جدیدی در ژاپن می‌شود

  شرکت‌های تجارت الکترونیک چینی JD.com و ژاپنی راکوتن (Rakuten) مشارکت جدیدی را آغاز کرده‌اند تا چالش حمل‌ونقل کالا و رساندن آن به مصرف‌کننده نهایی در ژاپن را با استفاده از پهپادها و روبات‌ها حل کنند. قرار است JD.com تجربه استفاده از پهپادها و روبات‌های خودگردان ارسال کالای خود را در اختیار راکوتان قرار دهد. دو شرکت قصد دارند در مورد اپلکیشن‌های اختصاصی خرید شرکت راکوتن هم همکاری کنند.
 • راز همگام شدن با تحولات

  نویسنده: Zack Friedman مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: Forbes: برای شرکت‌های برتر دنیا و هیات‌مدیره‌هایشان، «کتی انگلبرت» چهره ناشناخته‌ای نیست. او مدیر ارشد شرکت خدمات حرفه‌ای «دیلویت» است. او بر حدود ۱۰۰ هزار کارمند نظارت می‌کند، کارمندان حرفه‌ای که کارشان، ارائه خدمات حرفه‌ای به بیش از ۸۰ درصد شرکت‌های فورچون ۵۰۰ است. او معتقد است که کارکنان، مهم‌ترین دارایی یک شرکت هستند و سرمایه‌گذاری برای ارتقای سلامت آنها، به نفع خودشان و سازمان است.
 • شانس ساختن محیط‌های کاری برابر در آینده

  نویسندگان: Saadia Zahidi مترجم: مریم رضایی
  منبع: World Economic Forum: آیا محیط کار آینده به مدلی از برابری جنسیتی تبدیل خواهد شد و زنان از نظر جایگاه شغلی و دریافت دستمزد از چشم‌اندازهای برابر با مردان بهره خواهند برد؟ یا شرایط بدتر خواهد شد و سطح درآمد و امکان پیشرفت زنان در نردبان شغلی، همچنان محدود خواهد ماند؟
 • نقش سرمایه رابطه‌ای درایجاد مزیت رقابتی کسب‌و‌کار

  الهه شیرخدا کارشناس ارشد مدیریت
  سرمایه مشتری را می‌توان مجموعه‌ای فرعی از سرمایه اجتماعی دانست که برخی از محققان در سرمایه فکری تنها روی این جنبه از سرمایه اجتماعی و فقط بر مشتریانشان تمرکز کرده‌اند. اساسا این سرمایه شامل داشتن دانش کانال‌های بازاریابی و میزان ارتباط با مشتریان است. سرمایه مشتری به پتانسیل بالقوه سازمان در فهم آنچه مشتریان از محصولات یا خدمات آنها در مقایسه با رقبایشان انتظار دارند نیز اطلاق می‌شود. به این معنی که اگر با مشتریانتان بسیار با دقت ارتباط برقرار کنید نسبت به رقبایتان موفق‌تر خواهید بود. به قولی می‌توان شالوده سرمایه مشتری را ارزش حاصل از برقراری ارتباط با مشتریان نامید (که در نتیجه آن در حال یا آینده سود نصیب ما خواهد شد).رس و همکاران سرمایه‌های رابطه‌ای را عبارت از ارتباط بین سازمان و سهامداران خارجی و همین طور داشتن ارتباط حسنه با تامین‌کنندگانش می‌دانند. براساس نظریات جاکوبسن و هفمن بنگ ( Kristine Jacobsen & Peder Hofman bang) می‌توان سرمایه رابطه‌ای را متشکل از عناصر زیر دانست:
 • آغاز سال جدید با تحول سازمانی

  حسین بهبودی مشاور و مدرس بازاریابی Dr.HBehboudi@yahoo.com
  برای تلاش کارکنان‌تان ارزش والایی قائل شوید تا آنها با قلب‌هایشان برایتان کار کنند و نه با دست‌هایشان.
 • بهره‌وری اثربخش در پرتو نگاه مهندسی

  محمدصادق کارگر ms.kargar55@gmail.com
  در دنیای رقابت‌آمیز امروز، بهره‌وری به‌عنوان یک فلسفه و یک دید گاه مبتنی بر استراتژی بهبود مهم‌ترین هدف سازمان را تشکیل می‌دهد که می‌تواند همچون زنجیری فعالیت‌های کلیه آحاد جامعه را در بر گیرد.
 • با کارکنان ضعیف و بی‌انگیزه چه کنیم؟

  مترجم: سید‌حسین علوی لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com
  منبع: HRM : واقعیت آن است که زندگی برای افراد بسیار بهتر و شیرین‌تر خواهد شد اگر آنها در کارشان احساس هویت و مفید بودن کنند و آن را دوست بدارند. باید دانست که بالا رفتن از نردبان ترقی سازمانی و رسیدن به مقام‌های بالای مدیریتی برای خیلی از افراد جذابیتی ندارد چرا که آنها حرکت آهسته و پیوسته به سمت جلو را به جهش‌های بسیار سریع ترجیح می‌دهند.
 • جان تازه کسب‌وکار با تغییر استراتژی

  نویسنده: Greg Kelly مترجم: مریم رضایی
  منبع: McKinsey: وقتی کوین اوزان (Kevin Ozan) در مارس ۲۰۱۵ مدیر مالی مک‌دونالدز شد، به نظر می‌رسید این شرکت از مسیر اصلی خود خارج شده است. فروش به مدتی طولانی کم شده بود، مشتریان وفادار به رستوران‌های دیگر می‌رفتند و رقبا سهم بازار مک‌دونالدز را می‌بلعیدند.
 • تقلید از مدل قیمت‌گذاری کاستکو

  نویسنده: Brad Stone مترجم: مریم رضایی
  در اوایل سال ۲۰۰۱، موقعیت و چشم‌انداز آینده آمازون مورد تردید قرار گرفته بود. مشکل فقط کم شدن سرمایه‌ بازار و تلاش‌ این شرکت برای توسعه نبود. رشد، به‌ویژه در قدیمی‌ترین دسته‌بندی فعالیت آمازون، یعنی کتاب – که هنوز بیش از نیمی از کسب‌وکار آمازون را در آن زمان تشکیل می‌داد – بعد از چند سال افزایش دو رقمی، کند شده بود. مدیران نگران بودند که این رکود، پیش‌درآمد یک کاهش کلی در خرید آنلاین هم باشد.
 • پذیرش ریسک بزرگ کوکاکولا برای ارتباط مستقیم با مشتری

  دکتر لیلا شیرازی دکترای مدیریت کسب و کار
  آنچه تحت عنوان مدیریت ارتباط با مشتری مطرح می‌شود امروزه به یکی از بزرگ‌ترین ارکان هر کسب و کاری تبدیل شده است.در تعریف برنامه یکپارچه بازاریابی برای شرکت‌ها، قطعا نحوه ارتباط با مشتری به‌عنوان زیر مجموعه‌ای از این برنامه کلی دیده می‌شود. در دنیای پررقیب کسب وکار‌های مختلف، قیمت‌ها و کالاها با هرسیاست و کیفیتی قابل رقابت هستند، تنها اهرمی که قابل رقابت و جایگزینی نیست، روابط خوب و گسترده کارمندان یک شرکت با مشتریان است.
 • تاثیر اعجاب‌انگیز سیاست‌های انعطاف‌پذیر

  مترجم: رویا مرسلی
  منبع: HBR: ممکن است دوست داشته باشید مدتی دست از کار بکشید (مثلا برای ادامه تحصیل با دریافت یک بورس تحصیلی، یا یک سفر طولانی یا گذراندن وقت با خانواده) اما همه مرخصی خود را مصرف کرده‌اید و دیگر چیزی از مدت مرخصی مجاز برایتان نمانده است.

بیشتر