آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۴۲۴

 • هوشیاری وقتی شرایط بازار مثبت است

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: McKinsey: در اوایل دهه ۲۰۰۰، بازار املاک آمریکا بسیار قوی و مقاوم به نظر می‌رسید و افزایش ناگهانی قیمت‌ها باعث شد مصرف‌کنندگان، بانک‌ها و سرمایه‌گذاران زیر بار بدهی بروند. ابزارهای مالی عجیب و غریب که قرار بود ریسک‌ها را دور کنند، در عوض آنها را تقویت کردند و باعث شدند سرمایه‌گذارانی از سراسر دنیا جذب شوند. وقتی قیمت مسکن در آمریکا در سال ۲۰۰۷ شروع به کاهش کرد، شکاف‌ها ظاهر شد و در نهایت به فروپاشی دو صندوق پوشش ریسک بزرگ که حاوی اوراق بهادار رهنی بودند، منجر شد. پس از پایان تابستان ۲۰۰۸، هیچ‌کس تصور نمی‌کرد لمن برادرز ورشکسته شود؛ چه برسد به اینکه عامل یک بحران نقدینگی در سطح دنیا باشد. این آسیب در نهایت به اولین رکود جهانی از زمان جنگ جهانی دوم منجر شد و بذر بحران بدهی دولتی را در حوزه یورو پاشید. میلیون‌ها خانوار شغل، مسکن و پس‌انداز خود را از دست دادند.
 • ایده شکل‌گیری آمازون از کجا شروع شد؟

  نویسنده: Brad Stone مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  پیشینه آمازون، همان‌طور که بیشتر مردم آن را می‌دانند، یکی از منحصربه‌فردترین داستان‌های عصر اینترنت است. این شرکت کارش را به آرامی به‌عنوان یک فروشنده کتاب آنلاین آغاز کرد و سپس در اواخر دهه ۱۹۹۰ بر موج اصلی حباب دات‌کام سوار شد تا به فروش موسیقی، فیلم و اسباب‌بازی گسترش یافت. امروزه آمازون در نرم‌افزار، جواهرآلات، پوشاک، کالاهای ورزشی و بخش‌های مختلف اتومبیل فعالیت دارد. وقتی آمازون خودش را به‌عنوان خرده‌فروش برتر اینترنت و یک پلت‌فرم پیشرو تثبیت کرد، آن زمان بود که تصمیم گرفت خودش را دوباره به‌عنوان یک شرکت تکنولوژی متنوع و چندبعدی بازتعریف کند؛ شرکتی که مجموعه‌ای از «سرویس‌های وب» را روی بستر ابر خود، به علاوه تجهیزات دیجیتال عملی و ارزان مانند کتاب‌خوان الکترونیکی کیندل و تبلت کیندل فایر به عموم عرضه می‌کند. اریک اشمیت، رئیس گوگل می‌گوید: «آمازون برای من داستان یک موسس بااستعداد است؛ کسی که شخصا رویایش را محقق کرد.»
 • ایجاد حس مشارکت برای نوآوری در سازمان

  نویسنده: سیدکامران باقری مشاور مديريت نوآوری bagheri@hamafarini.com
  نوآوری عمدتا در جمعی محدود و اختصاصی از هواداران نوآوری خلاصه می‌شود. معمولا یکی از بنیان‌گذاران یا مدیران ارشد شرکت پای ثابت این تیم نوآوری است. بخش عمده‌ای از زمان حضور من به‌عنوان مشاور نوآوری در شرکت‌های ایرانی نیز در کنار همین تیم‌های خوشفکر متولی نوآوری سپری می‌شود.

بیشتر