تغییر هرچه سریع‌تر سبک رهبری کسب‌وکار

۱- زمان خود را به فعالیت‌هایی اختصاص دهید که کسب‌وکار شما را شاخص می‌کنند. مدیران خوب بر مهم‌ترین فعالیت‌های زمان متمرکز می‌شوند؛ یعنی فعالیت‌هایی که سازمان آنها را مجزا و شاخص می‌کند. فعالیت‌هایی که اشباع و تکمیل شده را با جسارت به بقیه واگذار کنید و زمان و توجه خود را صرف فعالیت‌های جدید کنید. مطمئن شوید که هم طراحی سازمانی (ساختارها و فرآیندها) و هم رفتارهای رهبری سازمان، بر آن چیزی که در حال حاضر مهم است، تاکید دارند. از خودتان بپرسید: چه چیزی کسب‌وکار من را در سال ۲۰۳۰ از رقبا متمایز می‌کند؟ سری به یادداشت‌های شخصی خود بزنید و در نحوه صرف زمان خود تجدید نظر کنید.

۲- بپذیرید که عصر رهبری سازمانی قهرمانانه به پایان رسیده است. مهم‌ترین فعالیت‌های امروز عبارتند از بسیج کردن اطلاعات. برای موفقیت، باید:

 نوآوری کنید: دانش و تخصص را با هم ترکیب کنید تا به چیزی جدید و بهتر برسید.

 احساس کنید: تحولات بازار و دگرگونی‌های زیست محیطی را پیش‌بینی کنید؛ نیازهای برآورده نشده مشتریان را کشف کنید.

 متناسب‌سازی کنید: روابط خردمندانه برقرار کنید.

 همکاری کنید: فرآیندها را ساختاربندی کنید و اکوسیستم‌هایی ایجاد کنید تا در اعداد و ارقام به قدرت برسید.

 سازگار شوید: دارایی‌ها را برای ایجاد گزینه‌های جدید ساختاربندی کنید؛ واکنش منعطف و سریع داشته باشید.

 یاد بگیرید: آزمایش‌ها را با رویکردهای جدید انجام دهید؛ در فعالیت‌های رایج بهترین‌ها را انتخاب کنید؛ قابلیت‌های فردی بسازید.

۳- نقش رهبران سازمانی امروز، شکل دادن محیط‌هایی است که در آن افراد انجام کارهای بزرگ را انتخاب می‌کنند. سازمان‌ها باید رهبران خود را بر اساس توانایی مشهودی که برای ایجاد محیط‌های کاری بزرگ دارند، انتخاب کنند. از مدیرانی استفاده کنید که حس اشتیاق، تعهد و مطرح کردن ایده‌های جدید در تیم‌های آنها موج می‌زند. به دنبال مدیرانی باشید که اعضای تیم آنها بعد از هر نوع همکاری، احساس ارزش بیشتری دارند. به عنوای یک رهبر کسب‌وکار، اخلال‌گر، مسحورکننده، مرتبط و درگیر باشید. این یک مدل چهار بخشی رهبری کسب‌وکار برای امروز و آینده است.

۴- سازمان خود را با در معرض قرار دادن همیشگی و توجه به ایده‌های جدید به یک سازمان اخلال‌گر تبدیل کنید. مطمئن شوید همه افراد سازمان از تغییرات ممکن آگاهند. از ایده‌های محرک و برهم‌زننده استقبال کنید. نماینده‌هایی بفرستید تا ببینند در جاهای دیگر چه خبر است. از همه مهم‌تر، ایده‌های متضاد را بپذیرید و مشروع بدانید. چهار نکته عملی برای این کار عبارتند از:

 جلساتی را برای همفکری با هم برنامه‌ریزی کنید.

 از ابزارهای تفکر طراحی استفاده کنید.

 مقالاتی در مورد رویدادها و ایده‌های جدید به اشتراک بگذارید.

 سخنرانی‌های محرک برگزار کنید.

 افرادی را با سوابق مختلف استخدام کنید.

۵- افراد را با وظایفی که هم چالش‌برانگیز هستند و هم مهم، وسوسه کنید. افراد وقتی حس می‌کنند کارشان مهم و جالب است، عمیق‌تر می‌شوند و کارهای بیشتری انجام می‌دهند. رهبران سازمان باید شناسایی تنش‌های مهم، نیازهای برآورده نشده و فرصت‌ها را تسهیل کنند. سوال‌های مهم و با تمرکز بر مشتریان خاص بپرسید. آزمایش کردن را تشویق کنید و تعداد کارهای تازه‌ای که انجام شده را پیگیری کنید.

۶- با ایجاد ظرفیت مشارکتی سازمان خود، ارتباط برقرار کنید. وظیفه شما به‌عنوان یک رهبر کسب‌وکار، این نیست که به افراد بگویید چه زمانی مشارکت کنند. اما باید فرآیند مشارکت و همکاری را آسان کنید؛ به‌ویژه اگر مثل این روزها کارها به‌صورت مجازی باشد. شبکه‌ای از ارتباطات مبتنی بر اعتماد بسازید، ارتباطات را ساده و کارآمد کنید و فعالیت‌های مشارکتی را الگو قرار دهید. مطمئن شوید ایده‌ها به آسانی و به سرعت در همه جهات در جریان هستند. نکات:

 تحلیل شبکه غیررسمی انجام دهید. افراد تاثیرگذار و منزوی را شناسایی کنید و رویدادهایی ترتیب دهید تا روابط جدید شکل بگیرند.

 مطمئن شوید هر تیمی حداقل ۲۵ درصد اعضای جدید داشته باشد.

 تکنولوژی قوی داشته باشد که امکان ارتباطات آسان از راه دور را فراهم کند.

 به افراد کمک کنید بدانند چه کسانی را باید بشناسند تا در نقش‌های خود موثرتر باشند.

۷- درگیر شناسایی وعده‌های پنهان شوید و از آن فراتر بروید. اهدافی را که منحصر به فرد و جذاب هستند منتقل کنید و وعده‌ای را که در دل چنین عبارت‌هایی وجود دارد، شناسایی کنید. یک فرد منطقی از سازمانی که چنین اهدافی را دنبال می‌کند، چه انتظاراتی دارد؟ کل تجربه مشتریان و کارکنان باید در خدمت برآورده کردن این انتظارات باشد. نکات:

 از افراد بپرسید چرا تصمیم گرفته‌اند به شرکت شما بپیوندند و الگوها را بشنوید.

 از افراد بپرسید آیا تجربه‌ای که دارند، انتظارات آنها را برآورده کرده یا نه.

 مطمئن شوید پیام شرکت شما درست، منحصر به فرد، جذاب و همراستا با دلیل پیوستن افراد به شما است.

 تشریفاتی طراحی کنید که مختص سازمان شما باشند و ارزش‌های شما را به نمایش بگذارند.

محیط‌های عالی، با اقدامات رهبران سازمان‌ها شکل می‌گیرند. اما به جز نقش‌های جدید برای رهبران کسب‌وکار، بسیاری از ویژگی‌های سازمان‌‌های ما نیز باید مورد بازنگری قرار بگیرند.