آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۵۴

 • زیرپوست رشد صدور مجوز

  دنیای‌اقتصاد: صدور مجوز در مهرماه ۹۹ در ۸ بخش مختلف رشد منفی را تجربه کرده و در سه بخش نیز ثابت مانده ضمن اینکه رویکرد کلی اعطای مجوز صنعتی و معدنی روندی مثبت را طی هفت‌ماهه ابتدایی امسال تجربه کرده است. کنار هم قرار دادن ارقام مهر ماه و نیز اعداد دوره هفت‌ماهه گویای این موضوع است که سیاست‌گذار در صدور مجوز اندکی محتاط‌تر شده است. هرچند زیر پوست رشد صدور مجوز در ۷ماهه اول سال۹۹می‌توان امیدواری به آینده صنعت‌ومعدن را از جانب سرمایه‌گذاران مشاهده کرد.دلیل این موضوع هرچه باشد، گزارش تازه معاونت طرح و برنامه وزارت صمت تاکید دارد اوضاع در اغلب استان‌ها طی هفت‌ماهه نخست سال مثبت بوده و رشد سرمایه مجوز‌های صادره و اشتغال حاصل از آنها به ترتیب ۴۸ درصد و ۳۷ درصد رشد داشته است. در عین حال شرایط در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به شکل چشمگیری سمت و سوی منفی به خود گرفته است.
 • تشریح اهمیت مشارکت بخش‌خصوصی در برنامه هفتم

  دنیای‌اقتصاد: اتاق ایران در نشستی به تشریح دلایل اهمیت توجه به نقش بخش خصوصی در تدوین سند برنامه هفتم توسعه پرداخت. در این نشست همچنین بر ضرورت بازتعریف نقش بخش خصوصی در سیاست‌های کلی برنامه هفتم به‌عنوان یک ذی‌نفع اصلی برنامه‌های توسعه و با هدف تدوین یک برنامه کاربردی، اجرایی و اثربخش تاکید شد.
 • احداث آب‌شیرین‌کن در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان

  گروه شرکت‌ها: با حضور مدیر عامل و اعضای هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، قرارداد واگذاری زمین به سرمایه‌گذار برای احداث آب‌شیرین‌کن در این منطقه پس از یک‌سال وقفه به امضا رسید.
 • خطای حمایتی از تولیدات دانش‌بنیان

  دنیای‌اقتصاد: طرح جهش تولید دانش‌بنیان که از سوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تدوین و آماده شده، زیر ذره‌بین مرکز پژوهش‌های مجلس قرار گرفته است. بازوی پژوهشی مجلس با ارائه یک چارچوب کلان و با عنوان «اظهار نظر کارشناسی درباره طرح جهش تولید دانش‌بنیان» نقاط قوت و ضعف طرح مذکور را ارائه و پیشنهادهای خود را برای اصلاح طرح بیان کرده است.
 • لایحه بودجه ۱۴۰۰ ثبات اقتصاد کلان را مختل می‌کند

  دنیای‌اقتصاد: در نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب و کار، لایحه بودجه ۱۴۰۰ بررسی شد. حاضران در این نشست با تشریح تصویر کلانی از این لایحه و ترکیب منابع و مصارف دولتی تاکید کردند در صورت تصویب این لایحه، ثبات اقتصاد کلان به خطر خواهد افتاد. در این نشست همچنین تحولات اخیر بازار سرمایه بررسی شد. در ابتدای این نشست، حمیدرضا فولادگر، رئیس شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار، گزارشی از دستور جلسه‌های قبلی این شورا ارائه کرد. پس‌ازآن، منیره امیرخانلو معاون پژوهشی مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، روند شاخص بورس تهران را از سال ۹۷ بررسی و با ارائه توضیحاتی درباره ارزش معاملات بازار، میزان اثرگذاری تحولات اخیر اقتصادی را بر بورس تشریح کرد.
 • شرایط تجاری امارات برای دومین ماه متوالی بدتر شد

  دنیای اقتصاد: با کاهش تقاضا در پی بحران مالی کرونا، شرایط تجاری در امارات متحده عربی برای دومین ماه متوالی در ماه نوامبر رو به وخامت گذاشت. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، با کاهش تقاضا در پی بحران مالی کرونا، شرایط تجاری در امارات متحده عربی برای دومین ماه متوالی در ماه نوامبر رو به وخامت گذاشت.
 • هشدار به واردکنندگان کالاهای اساسی

  دنیای‌اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار از تذکر جدی به انجمن صنایع لبنی برای جلوگیری از افزایش قیمت خبر داد و گفت که اگر واردکنندگان کالاهای اساسی، کالای خود را بیش از یک ماه در گمرکات کشور نگهداری کنند، کالا تحویل سازمان اموال تملیکی می‌شود و به‌عنوان کالای متروکه با ضوابط مربوطه در شبکه توزیع قرار می‌گیرد.
 • جلوی فشار دلالان را برای کنترل قیمت مرغ باید بگیریم

  دنیای‌اقتصاد: وزیر جهاد کشاورزی گفت: صادرات تخم مرغ ممنوع است، چون بار روانی آن موجب افزایش قیمت می‌شود همچنین برای کنترل قیمت مرغ هم باید جلوی فشار دلالان گرفته شود.
 • کاهش ۳ میلیون تنی واردات ذرت با اجرای طرح جایگزینی نهاده‌های دامی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای طرح کاهش وابستگی به واردات نهاده‌های دام، طیور و آبزیان، در یک پروژه یک‌ساله، حدود ۳ میلیون تن حجم ذرت وارداتی کشور و حدود ۴۰۰ هزار تن کنجاله سویا کاهش می‌یابد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر