آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۸۷

 • نیازمند روش‌های نوین برای اکتشاف عمیق هستیم

  سارا اصغری: حدود ۷۰ تا ۸۰ سال پیش این جویندگان بودند که اکتشاف معادن را برعهده داشتند، اما با ابداع روش‌های ژئوفیزیکی و ژئوشیمی، این نقش‌ را دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ برعهده گرفتند، اگرچه به مرور نقش دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ نیز در اکتشافات رو به کاهش بوده و این شرکت‌های کوچک هستند که عهده‌دار این مهم شده‌اند. از سوی دیگر اکتشافات از سطح رخنمون به عمق پیش رفته‌اند و این موضوع نیازمند مجهز شدن و به‌کار گرفتن روش‌های نوین در این زمینه است.
 • کمبود مواد اولیه؛ چالش بزرگ تولیدکنندگان لوله و پروفیل

  زهرا مجتهد: تولیدکنندگان لوله و پروفیل، این روزها برای تداوم فعالیت خود در تکاپوی تامین مواد اولیه مورد نیاز هستند. ماده اولیه حیاتی برای آنها ورق گرم و سرد است که ظرفیت مصرف این محصول در کشور بیش از تولید داخلی است. به‌دلیل محدودیت در تولید ورق گرم فولادی در کشور، ظرفیت تولید کارخانه‌های لوله و پروفیل‌سازی با میزان عرضه فعلی تامین نمی‌شود و این امر یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های صنعت لوله و پروفیل است.
 • کاهش شدید تولید سیمان در دی‌ماه

  سیدسجاد موسوی: این روزها صدای انتقاد تولیدکنندگان سیمان بیش از هر زمان دیگری شنیده می‌شود، چرا که مشکلات ریز و درشت پشت سر هم این صنعت را به ورطه ورشکستگی کشانده است. باید ریشه مشکلات را در قیمت‌گذاری دستوری توسط دولت جست‌وجو کرد که باعث شده سیمان از خاک هم ارزان‌تر به فروش برسد. البته برخی به محض انتقاد سیمانی‌ها از قیمت‌گذاری، عنوان می‌کنند که سیمان به مراتب گران‌تر از قیمت‌هایی که توسط تولیدکننده اعلام می‌شود، به دست مصرف‌کننده می‌رسد که در پاسخ به این دوستان باید گفت تولیدکننده‌ها هیچ‌گونه افزایش قیمتی را در نرخ‌ها اعمال نکرده‌اند، بلکه آنچه باعث این تفاوت قیمت می‌شود، ناشی از حضور واسطه‌ها در بازار است.
 • چالش‌های دوگانه صادرات سیم و کابل

  دنیای اقتصاد: شرکت سیم و کابل ابهر در طول دو سال اخیر، رشدی هزار درصدی را تجربه کرده است و ما علاوه بر حضور موفق در پروژه‌های داخلی توانستیم برندسازی موثری نیز در بازار عراق انجام دهیم.
 • بیمه ملت به دنبال کاهش ضریب خسارت رشته بیمه‌های درمان

  دنیای اقتصاد: مدیریت بیمه‌های درمان بیمه ملت با ارائه راهکار و طرح‌های نوین اختصاصی درصدد است ضریب خسارت در این حوزه را کاهش داده و با پیگیری و اجرای آن و وصول حق ‌بیمه‌های درمان به جذب پرتفوی‌های مناسب دست یابد.
 • فضای کار اشتراکی مناسب برای استارت‌آپ‌ها

  کاوه گودرزی مدیر عامل مرکز نوآوری جهش
  مزایای انتخاب فضای همکاری برای استارت‌آپ، فراتر از خود فضا است. دفاتر مشترک شبکه‌سازی و اشتراک‌گذاری را ارتقا می‌دهند. آنها مکان‌های عالی برای توسعه ایده‌های جدید، تقویت خلاقیت و گسترش لیست تماس شما و همچنین تقویت هم‌افزایی بین کارآفرینان هستند. یک فضای کار اشتراکی بهترین محیط برای توسعه کسب و کار استارت‌آپی است.
 • فولاد مهر سهند صادرکننده نمونه ملی شد

  دنیای اقتصاد: بیست و چهارمین سالروز مراسم ملی صادرات در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد. ۸۳۵ شرکت در عرصه توسعه صادرات غیرنفتی کشور شرکت داشتند که ۱۲۴ شرکت به عرصه رقابت آمدند و تنها ۵۶ شرکت ازجمله شرکت فولاد مهر سهند موفق به کسب عنوان صادرکننده نمونه ملی شدند. در این مراسم عبدالحسین محجل امامی مدیرعامل شرکت فولاد مهر سهند تندیس صادرکننده نمونه ملی را از دست جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری دریافت کرد. معیارهای مختلفی برای انتخاب صادرکنندگان نمونه در نظر گرفته‌شده که رشد سه سال قبل در میزان صادرات، تعداد بازارها، بازارهای جدید و تعدد بازارها در سه‌سال گذشته ازجمله امتیازبندی‌های مرتبط با انتخاب صادرکننده نمونه بوده است. درعین‌حال با توجه به اینکه دستگاه‌های مختلفی در پروسه انتخاب صادرکننده نمونه مشارکت دارند؛ نوع رفتار شرکت‌ها در مورد تعهدات ارزی و بدهی‌های بانکی نیز ملاک عمل قرار گرفته است.
 • مرسدس بنز برترین تولیدکننده لوکس کانادا

  دنیای‌اقتصاد: مرسدس بنز کانادا ضمن رعایت سلامتی و ایمنی مشتریان و کارکنان خود توانست ۳۵۳۹۶ دستگاه خودروی سواری، خودروهای شاسی ‌بلند (SUV) و ون را در سال ۲۰۲۰ به ‌فروش برساند. از این میان مرسدس بنز GLC SUV بیشترین فروش را در کانادا داشته است و بر اساس آمار و ارقام منتشر شده، شرکت بنز برای هفتمین سال به‌عنوان برترین سازنده خودروهای لوکس کشور کانادا در سال ۲۰۲۰ برگزیده شد.
 • نقش بیوتکنولوژی در تولید محصولات شوینده پایدار

  دنیای‌اقتصاد: اولین محصولات تمیزکننده پایدار در اوایل دهه ۱۹۹۰ در بازار بهداشت حرفه‌ای ظاهر شد و افزایش تقاضا برای این محصولات منجر به نوآوری و چندین فناوری جدید شده که بیوتکنولوژی یکی از مهم‌ترین آنها است.
 • اقتصاد اکولوژیک

  پرویز عطائی / رئیس اداره نوآوری كيش
  دنیای اقتصاد: اقتصاد اکولوژیک عرصه‌ای در حال رشد با هدف بهبود و گسترش نظریه‌های اقتصادی برای یکپارچه‌سازی سیستم‌های طبیعی زمین، ارزش‌های انسانی و سلامت و رفاه انسان است و فعالیت‌های اقتصادی انسان و اکوسیستم در طول زمان و محیط را مورد بررسی همزمان قرار می‌دهد.
 • ضرورت اصلاح ساختار مجموعه کشت و صنعت مغان

  دنیای اقتصاد: شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان دارای تاریخچه قدیمی است؛ این مجتمع حدود نیم قرن سابقه دارد و در طول این نیم قرن شاهد تغییر تحولات بزرگی در این مجموعه بوده‌ایم. به طوری که طی فرآیند تشکیل و فعالیت کشت و صنعت مغان، بخش عمده‌ای از این اراضی به دلایل مختلف از این مجموعه منفک شده‌اند.
 • ۸۰ درصد کنتور صنعت برق کشور را تامین می‌کنیم

  دنیای اقتصاد: در سال گذشته برای اولین بار کنتورهای بازار برق و مدیریت شبکه با یک‌پنجم قیمت و باکیفیت بالاتر نسبت به مشابه خارجی در ایران تولید کردیم که گامی بزرگ در راستای جهش تولید در کشور محسوب می‌شود.
 • احراز هویت سامانه ثنای قوه‌قضائیه غیرحضوری شد

  دنیای اقتصاد: قوه قضائیه در راستای تکمیل خدمات الکترونیکی دستگاه قضایی، با استفاده از سرویس «یوآیدی» از احراز هویت غیرحضوری سامانه ثنا رونمایی کرد. سامانه ثنا خدمتی است که توسط قوه قضائیه برای ابلاغ اوراق قضایی و ثبت شکایات و دادخواست‌ها به‌صورت غیرحضوری برای کاربران ایجاد شده است. ثبت نام در سامانه ثنا به صورت غیرحضوری و از طریق لینک این سامانه انجام می‌شود. فرآیندی که تا به امروز به‌صورت حضوری و از طریق دفاتر خدمات قضایی قابل انجام بود.
 • امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان مدیریت بحران کشور و ایران مال

  دنیای اقتصاد: تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان مدیریت بحران کشور و ایران مال منعقد شد و با امضای این تفاهم‌نامه، ایران مال متعهد شده داوطلبانه فضاها و امکانات زیرساختی خود را در مواقع بروز بحران در اختیار سازمان مدیریت بحران کشور قرار دهد. به گزارش روابط عمومی ایران مال، طی مراسمی با حضور اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تفاهم‌نامه‌ای باهدف افزایش آمادگی و ایمنی در مقابله با رخدادهای طبیعی میان ایران مال و سازمان مدیریت بحران کشور به امضا رسید.
 • بررسی نماد بورسی فخوز

  محمدعلی آخرتی: شرکت فولاد خوزستان با نماد بورسی فخوز از سال ۱۳۶۸ به بهره‌برداری رسیده و در زمینه تولید شمش، بلوم و اسلب (تختال) و گندله با ظرفیت‌های موجود مشغول فعالیت است. از جمله می‌توان از حداکثر ظرفیت تولید ۳ میلیون و۸۰۰ هزار تن شمش فولادی در این واحد تولیدی خبر داد.
 • تکمیل پذیره‌نویسی اوراق سلف موازی استاندارد برق

  دنیای‌اقتصاد: پذیره‌نویسی قرارداد سلف موازی استاندارد برق «شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی»، با همکاری دو شرکت «گروه خدمات بازار سرمایه سهم ‌آشنا» و شرکت «تامین سرمایه امین» انجام شد. اوراق مذکور با نماد «سحر ۰۲۱» تنها ظرف ۱۰۰ دقیقه به صورت کامل خریداری شدند تا این تامین مالی ۶ هزار و ۵۸۰ میلیارد ریالی تکمیل شود. طبق اعلام شرکت «بورس انرژی ایران» معاملات ثانویه این اوراق ظرف ۱۰ روز کاری پس از تکمیل فرآیند پذیره‌نویسی آغاز شده و این اوراق قابل معامله در بازار بورس انرژی هستند. بازارگردان این اوراق نیز برعهده «صندوق بازارگردانی سهم آشنا یکم» است. حمایت بخش‌خصوصی از صنعت برق تاثیر بسزایی بر خودکفایی کشور در این صنعت داشته است. بخش‌خصوصی، کارآفرینان و فعالان اقتصادی همواره در تلاش بوده‌اند تا با تامین منابع مالی موردنیاز، به تکمیل زیرساخت‌های این صنعت راهبردی کمک کنند. موفقیت در عرضه این اوراق نشان از همیاری بخش‌خصوصی و دولتی داشت و می‌تواند نقش موثر آنها در تکمیل طرح‌های نیروگاهی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و در عین حال برای سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی این اوراق، سود مناسبی را به همراه آورد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر