علی ربیعی، روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد، گفت: هفته گذشته در مورد افزایش تولید خودرو مباحث زیادی صورت گرفت. این موضوع امروز هم در ستاد اقتصادی دولت دنبال شد و طرح جامع پیرامون خودرو که مبتنی بر کنترل قیمت و افزایش تولید باشد توسط وزارت صمت در حال آماده شدن است.

وی ادامه داد:  این هفته همچنین آیین‌نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران در ۱۱ ماده به تصویب هیئت دولت رسید. با توجه به عنوان قانون که برای رفع تحریم‌هاست و نظر نمایندگان نیز معطوف به رفع تحریم‌ها بوده، دولت در اجرای این قانون حساسیت‌های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور مدنظر قرار داده است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و مهر بخوانید؛

* دولت  در این جلسات همچنین با واگذاری ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام به سه بانک موافقت کرد که ۱۴ هزار  و ۵۰۰ میلیارد تومان از این رقم برای یارانه کمک معیشتی ناشی از کرونا  و  ۲۹ هزار میلیارد تومان هم بابت پرداخت دیون به بانک‌ها می‌باشد.

*{ با یادآوری روز صنعت پتروشیمی این صنعت را نمادی از خلاقیت نیروهای تلاشگرا داخلی، دوراندیشی و تدبیر در دولت و تلاش‌های دولتمردان برای رفع اثر تحریم، رشد و توسعه کشور در سخت ترین شرایط}: گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاوردهای مقابله با خام فروشی نفت است و امروز بخشی از منابع ارزی کشور متکی بر صادرات پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت است. 

* دولت یازدهم با هدف تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی همچون نخستین جهش صنعت پتروشیمی که در طول سال‌های ۷۵ تا ۸۵ صورت گرفت، توسعه این صنعت ارزش‌آفرین را در قالب جهش دوم این صنعت با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار داد.

* با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، تعداد مجتمع‌های پتروشیمی به ۸۳ مجتمع و ظرفیت تولید این صنعت به سالانه ۱۰۰ میلیون تن، دقیقاً طبق اهداف برنامه ششم توسعه می‌رسد و درآمد این صنعت نیز تا پایان ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

* در سال ۹۲ ، ۴۶ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۵۶ میلیون تن فعال بود که هم اکنون تعداد مجتمع ها به ۶۴ مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۷۷ میلیون تن رسیده است. 

* بهره برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی برای سال ۹۹ به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی برنامه‌ریزی شده است به طوری که ظرفیت صنعت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال خواهد رسید که تاکنون ۹ طرح این طرح‌ها به بهره برداری رسیده است

* برای تداوم توسعه صنعت پتروشیمی در سال‌های آتی نیز برنامه ریزی شده است، با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به بیش از ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۷ میلیارد دلاری خواهد رسید. 

*{ با اشاره به ابلاغ سند تحول قضایی توسط رییس قوه قضاییه}: این سند حاوی نکات مهمی از جمله مواجهه فعال ایجابی در حکمرانی قضایی توجه به آزادی‌های مشروع و شفافیت و همچنین است.

* این سند رویکردی پیشرو در مساله حقوق شهروندی و همچنین جلب مشارکت نهادهای مردمی برای صیانت از حقوق عامه، پیشگیری از فساد، میانجی گیری و حمایت از بزه دیدگان و باز اجتماعی شدن را مورد توجه قرار داده است. 

* از این سند استقبال کرده و با نموده و تمام مساعی خود را برای اجرایی کردن آن به کار خواهیم بست. این سند در کنار سند حقوق شهروندی، می‌تواند رعایت حقوق عامه را به ارمغان بیاورد و تلاش دو قوه  اجرای آن را متضمن خواهد بود.

*{ درباره همکاری های نظامی ایران چین و روسیه و احتمال تاسیسات نظامی مشترک در خلیج فارس در دریای عمان برای مقابله با حضور ایالات متحده و اسرائیل و ایجاد صلح و امنیت}: مناسبات دوستانه با دو کشور روسیه و چین در اوج خود پیش می‌رود هر چند محدودیتی برای تعمیق این روابط در همه جنبه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی نداریم اما بارها اعلام کردیم که امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط کشورهای صاحب این منطقه تامین شود و این تنها راه رسیدن به امنیت عادلانه همه کشورها و تضمین صلح و ثبات بلندمدت است.

* ما نظامی دیده شدن خلیج فارس را به سود هیچ کشوری در منطقه و جهان نمی‌دانیم و امیدواریم سرانجام آمریکا هم دست از ماجراجویی های فرامرزی خود بردارد.

 * ایران و روسیه در حوزه‌های مختلف از جمله دفاعی همکاری‌های خوبی دارند که فراتر از سطح دو جانبه است و مواضع همسوی دو کشور در مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری زمینه همکاری‌های دیگر را هم فراهم کرده است که از جمله می توان به همکاری در سوریه اشاره کرد.

* امنیت خلیج فارس باید توسط کشورهای منطقه تامین شود، در این زمینه پیش از این طرح مشخصی ارائه شد و هنوز هم بر آن پافشاری داریم و برخی کشورهای منطقه را دعوت می‌کنیم به جای دشمنی و اتکا به بیگانگان، نگاه منطقه داشته باشیم در کنار هم و با ایران قدرتمند صلح و امنیت خلیج فارس را تضمین شده بدانیم.

*{ با اشاره به سالگرد شهادت سردارسلیمانی}: درد فقدان سردار سلیمانی هنوز مانند لحظه نخست شنیدن این خبر هولناک، آزار دهنده و طاقت فرساست. قاتلان سلیمانی، نه تنها قهرمان ملت ما را از ما نگرفتند، بلکه او را به قهرمان ابدی ایران و همه ملت‌های آزاده جهان تبدیل کردند.

* سلیمانی امروز نماد تزلزل ناپذیری در ایمان، حریت در اعتقاد، شجاعت در میدان، اعتدال و انصاف در سیاست و ثبات قدم در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و نامش تا همیشه در این عرصه‌ها خواهد درخشید.  

* قاتلان سردار سلیمانی به بهانه ضربه زدن به سیاست ایران در دفاع از صلح عادلانه در سراسر منطقه دست به این جنایت زدند اما با گذشت همین یک سال کوتاه هم باید فهمیده باشند که نه تنها محروم کردن ملت‌های مظلوم منطقه از شهامت و درایت سلیمانی در نبرد با داعش و دیگر اشکال تروریسم، تاثیری بر اراده ملت‌های ما در این مسیر طولانی نداشته، بلکه ثابت کرد که با وجود چنین اشرار بی‌رحم و سنگدلی، تداوم راه مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی و اشغال گری اجتناب ناپذیر است

* سالروز شهادت سردار سلیمانی تسلیت می گویم. البته ما از اینکه قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت، خوشحالیم و اطمینان داریم که دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن‌تری برای همه ملت های جهان است.

*{با اشاره به ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) }: فاطمه زهرا(س) یک همسر، همراهی فداکار، مادری مربی و کنش‌گری اثرگذار در عرصه سیاسی و اجتماعی دوران خویش بود و با بصیرتی مثال زدنی تأثیرگذاری ماندگاری در زمانه خویش تا به امروز گذاشته است. ما باید معنا و مفهوم زندگی حضرت زهرا(س) را بفهمیم و بدانیم زندگی آن بزرگوار مایه سعادت و حیات طیبه است و امیدوارم جامعه امروز ایران بیش از هر زمانی به شیوه و زندگی آن بزرگوار تاسی بجوید.

* با تبریک سال جدید میلادی به مسیحیان جهان و بخصوص به هموطنان آشوری و ارمنی، سال جدید میلادی فرصتی است برای تامل درباره پیام محبت، صلح، مدارا و ارزش‌های انسانی که عیسی مسیح پیام آور الهی آن بوده است.  

* ارزش‌های جهانشمول بشری حضرت مسیح، معیار روشنی  به دست می‌دهد تا به کمک آن، تناقض عمیق اقدامات جنگ افروزان آمریکایی در جنگ اقتصادی آمریکا بر علیه معیشت سلامت و اقتصاد و ایرانیان در معرض داوری افکار عمومی جهانی و بخصوص افکار عمومی جهان غرب قرار بگیرد.

* تحریم‌های ضد ایرانی بخصوص در مرحله کنونی که از مرحله تحریم‌های چهل ساله اخیر عبور کرده و به یک جنگ تمام عیار اقتصادی ارتقا یافته با روح صلح‌مدار تعالیم معنوی و اخلاقی مسیح ناهمخوان است.

*{ درخصوص آخرین وضعیت کرونا در کشور با بیان این که خوشبختانه امروز هیچ شهر قرمزی نداریم، در حال حاضر ۱۰۸ شهر نارنجی و ۱۴۰ شهر در وضعیت زرد هستند. تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده ولی وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی سایر دستگاهها به ویژه وزارت راه و شهرسازی مراقبت لازم را برای پیشگیری را دنبال می کند.  

* ابتلاها به یک چهارم و تعداد مرگ و میر به یک سوم کاهش یافته است، در این مدت ۷۵۰۰ مورد مرگ و میر کم شده است.  البته این وضعیت کاملا شکننده است و ما کماکان نیازمند رعایت پروتکل ها بهداشتی هستیم.  تعلل و کوتاه آمدن‌ها ما را دوباره به وضعیت نگران کننده ای پیش خواهد برد بنابراین نباید بعد از فروکش کردن موج بیماری دچار عادی انگاری و خوش‌بینی و در نهایت غفلت از ویروس شویم.  

* این ویروس در کل دنیا در حال تغییر است و البته می‌تواند بدتر یا بهتر شود. هنوز هم تجمعات عامل اصلی ابتلا به ویروس کرونا است و هر تجمعی امکان بالقوه انتشار ویروس را دارد. در فصل سرما قرار داریم و مراقبت‌ها و رعایت پروتکل‌ها و عدم تجمعات ما را سمت قطع زنجیره انتشار ویروس کمک می کند.

* مصوبات ستاد کرونا علمی و براساس نظرات کارشناسان و تجربیات سایر کشورهاست و هرگاه مردم این مصوبات را به طور جدی اجرا کرده اند توفیقات بسیار خوبی داشته ایم. دستورالعمل‌های وضع شده پویا بوده و تا پایان کرونا این قواعد حکمفرما هستند و این مردم هستند که می توانند با رعایت درست پروتکل های بهداشتی شهرهای خود را به سمت زرد شدن پیش ببرند تا براساس دستورالعمل ها گشایش های بیشتری برای آنها اتفاق بیفتد.

*شخصاً با رییس فدراسیون کوهنوردی درباره احتمال تأثیر اختلال در عملکرد سیستم جی‌پی‌اس و ارتباط آن با راه‌گم‌کردن کوهنوردان صحبت کردم که تأکید شد هیچ چیزی در این زمینه اثبات نشده است. من حتی این موضوع را از وزیر ارتباطات نیز پیگیری کردم که آنجا هم تاکید شد این میان این دو موضوع ارتباطی وجود نداشته است. اما به هرحال اصل موضوع اختلال جی‌پی‌اس صحت دارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند