بانک مرکزی نرخ تورم سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ را رسما اعلام کرد.

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی در نامه ای به سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹ و در راستای اجرای تکالیف قانونی محول شده به این بانک مطابق با ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی (مصوب اردیبهشت ماه ۷۷) و برخی قوانین دیگر، شاخص تورم سالانه و ماهانه سال ۱۳۹۸ و سال های قبل را جهت محاسبه میزان مهریه و خسارت تاخیر تادیه چک اعلام کرد.

براساس جدول زیر (پیوست نامه همتی به رئیسی)، نرخ تورم سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ براساس محاسبات بانک مرکزی به ترتیب ۳۱.۲ درصد و ۴۱.۲ درصد بوده است. براساس این آمار، نرخ تورم سال گذشته در چهار دهه اخیر، بالاترین نرخ تورم سالیانه کشور بعد از سال ۱۳۷۴ بوده است. 

این در حالی است که مرکز آمار ایران، نرخ تورم سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ را به ترتیب ۲۶.۹ درصد و ۳۴.۸ درصد اعلام کرده است. به عبارت دیگر، نرخ تورم اعلام شده توسط مرکز آمار ایران در دو سال اخیر به ترتیب ۴.۳ درصد و ۶.۴ درصد کمتر از نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی بوده است.

آخرین باری که بانک مرکزی به صورت رسمی، نرخ تورم را اعلام کرده بود، آبان ماه ۱۳۹۷ بود. از آذرماه ۱۳۹۷ و همزمان با نزدیک شدن نرخ تورم به ۴۰ درصد، دولت دستور داد صرفا مرکز آمار نرخ تورم را منتشر کند و به همین دلیل، بانک مرکزی از اعلام این شاخص اقتصادی خودداری کرد.

این مطلب برایم مفید است
235 نفر این پست را پسندیده اند