به گزارش  روزنامه لس‌آنجلس تایمز، وقتی که تیم امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز دوشنبه به مقر ترامپ در فلوریدا رفتند، اصلا انتظار این را نداشتند که او با عملیات ترور سردار قاسم سلیمانی موافقت کند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد کارکنان ارتش آمریکا، به پالم بیچ( مکان حضور ترامپ در فلوریدا) رفته بودند تا درباره حملات هوایی پنتاگون[ وزارت دفاع آمریکا] که به تازگی علیه نیروهای شبه‌نظامی تحت حمایت ایران در عراق و سوریه انجام داد، پاره‌ای از توضیحات را به ترامپ ارائه دهند.

یک مقام رسمی آمریکایی که به این بحث‌های انجام شده آگاه بود و اجازه نداشت که درباره این نشست صحبتی کند، گفت: بخشی از یک اسلاید نشان داده شده به ترامپ شامل اقدامات متعددی بود که آمریکا می‌توانست در چند گام انجام دهد و در میان آن‌ها هدف قرار دادن سردار سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران هم مطرح بود.

این مقام همچنین گفته است که بر خلاف انتظار، ترامپ این گزینه را انتخاب کرد و تصمیم رئیس‌جمهور به نوبه خود، مورد تحریک مشاوران تندرو ضدایرانی‌ او قرار گرفته بود و این یعنی پنتاگون به یک باره به با مسئولیت هراس‌آور انجام دادن دستور ترامپ مواجه شد.

علایم اولیه این که اقدام فراتر آمریکا امکان‌پذیر بود، تنها چند دقیقه پس از پایان این نشست با رئیس جمهور آمریکا پدیدار شد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ما در رایزنی امروزمان با رئیس جمهور، درباره انتخاب‌های دیگری که مقدور بودند صحبت کردیم. همچنین این را می‌گویم که چنان‌چه لازم باشد، اقدامات دیگری هم انجام خواهیم داد.

در گزارش این روزنامه مطرح شده است که سردار سلیمانی به عنوان یک هدف احتمالی ترور، اعلام عمومی نشد اما در پشت صحنه، تصمیم ترامپ آغازگر اقدام خشمناک پنتاگون، سیا و دیگر عاملان برای شناسایی محل سردار ایرانی و تامین تجهیزات نظامی لازم برای ترور او شد.

آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا که رد سردار سلیمانی را سال‌ها دنبال می‌کردند، می‌دانستند که او در سفری طولانی در خاورمیانه است که در آن به لبنان و سوریه می‌رود. آن‌ها فهمیده بودند که او در طی چند روز از دمشق به بغداد سفر کرده است.

مقامات رسمی گفتند که سردار سلیمانی درباره پنهان ساختن مسیر تردد خود، هیچ نگرانی نداشت. مقامات رسمی ایران، روز جمعه اعلام کردند که او در پروازی غیرسری از سوریه به بغداد سفر کرده بود، که ظاهرا برای دیدار با مقامات عراقی بود.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا اظهار کرد: در نشست شورای امنیت ملی ترامپ، با توجه به اطلاعاتی که در دست بود و تاثیری که سردار سلیمانی داشت، بر سر این که خطر هیچ کاری انجام ندادن غیرقابل قبول است، اتفاق نظر وجود داشت.

هنگامی که سردار سلیمانی، روز پنج‌شنبه به بغداد رسید، یک پهپاد آمریکایی و دیگر ادوات نظامی نیروی هوایی در حال جمع شدن به دور فرودگاه بغداد بودند. سلیمانی و چند تن از نظامیان وابسته به ایران وارد دو اتومبیل شده و در جاده فرودگاه در حال حرکت  به سمت جنوب شهر بغداد بودند که موشک‌های شلیک شده از پهپاد[به آن‌ها] اصابت کردند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند