آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر ضرورت تلاش برای برطرف ساختن کمبود محاکم و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه در این استان، به موضوع مطرح شده از سوی مسئولان استانی در خصوص افراد فاقد شناسنامه پرداخت و تصریح کرد: در این زمینه نظاماتیوجود دارد که باید رعایت شود منتها تاکید ما بر این است که همه اتباع ایرانی باید شناسنامه داشته باشند و اگر صدور شناسنامه برای کسی با برخی موانع روبه‌روست، با انجام استعلام‌های لازم از وزارت اطلاعات، وزارت کشور و دستگاه‌های دیگر، باید برای این افراد نیز شناسنامه صادر شود. مشکلات اتباع خارجی که دارای کارت اقامت هستند نیز باید برطرف شود و حتماً موضوع افراد فاقد شناسنامه را از طریق دولت، وزارت کشور و سازمان ثبت احوال، پیگیری جدی خواهیم کرد.

 

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به آثار زیانبار قاچاق کالا، افزود: کسی که به تولید کشور خنجر می‌زند، آن مرزنشینی نیست که برای مصرف شخصی خود یا حتی فروش، یک دستگاه تلویزیون یا لوازم خانگی را به داخل کشور وارد می‌کند. وقتی صحبت از مقابله با قاچاق می‌کنیم، مقصود ما مقابله با شبکه‌های قاچاق است که تولید ملی را با آسیب‌های سنگین مواجه می‌کنند.

 

رئیسی در ادامه با بیان اینکه اقتضای رونق تولید، جلوگیری از تعطیلی کارخانجات و واحدهای تولیدی و صنعتی است، بر ضرورت توانمندسازی بخش خصوصی توسط دولت تاکید کرد و گفت: دولت باید از تصدی گری فاصله بگیرد اما توانمندسازی بخش خصوصی نباید رها شود.

 

رئیس قوه قضائیه همچنین با تاکید بر لزوم هدایت نقدینگی از فضای دلالی به سمت تولید، این امر را مهم‌ترین راه حل مشکلات اقتصادی امروز و کمک به رونق تولید دانست و خاطرنشان کرد: صاحبان سرمایه باید در دریافت تسهیلات، با مانعی مواجه نباشند و دستگاه‌های اجرایی لازم است موانع را از سر راه تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان واقعی بردارند. به همین منظور، دفتر حمایت از سرمایه گذاری در سازمان بازرسی کل کشور، مأمورپیگیری و حل مشکلات سرمایه گذارانی است که در پروسه راه اندازی کسب و کار خود با مشکلات اجرایی مواجه می‌شوند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود از اقدام به موقع مسئولان سیستان و بلوچستان در مهار سیلاب و جلوگیری از وارد آمدن خسارت به مردم قدردانی کرد و با تاکید بر ضرورت تخصیص اعتبار برای جبران خسارت‌ها افزود: نباید حادثه سیل در کشور را تمام شده تلقی کنیم بلکه موظفیم آسیب شناسی و آسیب زدایی را در دستور کار داشته باشیم؛ چنانچه در سازمان بازرسی نیز کارگروهی را برای بررسی ابعاد مختلف سیل‌های اخیر در کشور تشکیل دادیم و امیدواریم نتیجه این بررسی‌ها منجر به پیشگیری از وقوع حوادث تلخ در آینده شود.

 

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر نقش داوری و برقراری سازش نیز اظهار کرد: بزرگان و ریش سفیدان باید با استفاده از جایگاه تأثیرگذار خود در قبایل و طوایف، مانع از توسعه دعوا و کشیده شدن آن به دستگاه قضائی شوند. بر همین مبنا لازم است در امر صلح و سازش که مبانی کاملاً دینی و ملی دارد، فعال‌تر عمل کنند و از این جهت یاریگر قوهقضائیه باشند.

رئیسی همچنین در خصوص ساماندهی بازارچه‌های مرزی خاطرنشان کرد: همه موظفیم راه‌های قانونی امرار معاش برای هموطنان را فراهم کنیم تا کسی برای گذران زندگی، دست به ارتکاب جرم یا عمل خلاف قانون نزند. لذا امیدواریم با تلاش مضاعف، به نحوی در حوزه مدیریتی خود عمل کنیم که مردم از عملکرد ما راضی و دشمنان از طراحی توطئه‌ها پشیمان شوند.

 

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم مبارزه با قاچاق سوخت در سطح کلان، به تلاش دشمن برای اخلال در صادرات نفت ایران اشاره کرد و گفت: راهکار اصلی کشور، تبدیل تهدیدها به فرصت است. هیچ راهی جز مقاومت و ایستادگی برای پیشرفت نداریم و همه می‌دانیم که مردم، همیشه در صحنه هستند و این وظیفه مدیران است که برای حل مشکلات مردم تلاش کنند. بر این اساس موظفیم همه در هر جایگاهی که هستیم، دست به دست هم دهیم و گره‌ی از زندگی مردم عزیزمان باز کنیم.

بر اساس این گزارش، در این جلسه نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان، استاندار سیستان و بلوچستان، برخی نمایندگان استان و امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز به بیان مشکلات و نقطه نظرات خود پرداختند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند