photo_2024-01-27_03-47-35 copy

جین کارول، ستون‌نویس سابق در حوزه مشاوره، 83.3میلیون دلار در دعوای افترا علیه دونالد ترامپ دریافت کرد. رئیس جمهور سابق قول داد دوباره درخواست تجدید‌نظر کند. به گزارش هندوستان تایمز، جین کارول، نویسنده و مقاله‌نویس سابق روان‌شناسی و مشاوره، روز جمعه توسط هیات‌منصفه شهر نیویورک در شکایت خود علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، پیروز شد و به موجب رای صادره ترامپ باید مبلغ 83.3میلیون دلار به این خانم پرداخت کند. هیات منصفه تصمیم گرفت که ترامپ باید 18.3میلیون دلار به‌عنوان غرامت و 65میلیون دلار به‌عنوان غرامت تنبیهی به دلیل آسیب رساندن به شهرت او و ایجاد ناراحتی عاطفی با اظهارات نادرست و مخرب خود در سال 2019 به کارول بپردازد.

کارول در گزیده‌ای از کتابش «برای چه به مردان نیاز داریم» ترامپ را متهم کرده بود که در رختکن یک فروشگاه بزرگ در منهتن در اواسط دهه 1990 به او تجاوز کرده است؟ سلسله‌مطالب مربوط به آن با عنوان «یک پیشنهاد ساده» توسط مجله نیویورک در ژوئن 2019 منتشر شد. ترامپ این اتهام را رد کرد و کارول را دروغگو، عامل سیاسی و فردی دست‌نشانده خواند. او همچنین گفت که کارول هم‌رده او نبوده است و با وجود عکسی که آنها را با هم در یک مهمانی در سال 1987 نشان می‌دهد، مدعی شده که هرگز او را ندیده است.

شکایت جین کارول

کارول در نوامبر 2019 از ترامپ به دلیل افترا شکایت کرد و مدعی شد که شخصیت او را لکه‌دار کرده و به حرفه او آسیب رسانده است. او همچنین در ژانویه 2022 یک شکایت جداگانه تنظیم کرد و مدعی شد که ترامپ پس از ترک قدرت، او را مورد تجاوز جنسی قرار داده و او را دوباره بدنام کرده است. دعوای تجاوز جنسی ابتدا به محاکمه رفت و در ژوئن 2022، هیات منصفه ترامپ را مجرم شناخت و او را به پرداخت 5میلیون دلار غرامت به کارول محکوم کرد. قاضی هر دو پرونده، لوئیس کاپلان، حکم داد که رای هیات منصفه در دادگاه اول به عنوان «واقعیت» در دادگاه دوم پذیرفته می‌شود، به این معنی که ترامپ نمی‌تواند دوباره ادعای تجاوز کارول را به چالش بکشد.

محاکمه دوم بر میزان آسیبی که اظهارات افتراآمیز ترامپ به شهرت کارول وارد کرده و مقدار پولی که او را از تکرار چنین اظهاراتی در آینده باز می‌داشت، متمرکز بود. کارول شهادت داد که دروغ‌های ترامپ شهرت او را به عنوان یک روزنامه‌نگار و نویسنده از بین برده و باعث شده است که او احساس تحقیر، تجاوز و وحشت کند. او گفت که تهدید به مرگ شده، فرصت‌های کاری را از دست داده و از افسردگی و اضطراب رنج می‌برد.

کارول در بیرون دادگاه گفت: «من اینجا هستم زیرا دونالد ترامپ به من حمله کرد و وقتی در مورد آن نوشتم، گفت که هرگز اتفاق نیفتاده است. او دروغ گفت و این باعث شد که شهرت من خراب شود. انتظار داشتم که او آن را انکار کند، یا بگوید به صورت توافقی مساله را حل ‌کنیم، در حالی که این‌طور نشد.» او ادامه داد: «چیزی که واقعا توجه مرا در مورد این موضوع جلب کرد این بود که ترامپ از کاخ سفید پرسید آیا کسی اطلاعاتی در مورد من دارد، و اگر اطلاعات یا گافی در مورد من وجود دارد، لطفا در اسرع وقت مطرح شود، زیرا او می‌خواست مرا بدنام کند.»

ترامپ این رای را به استهزا گرفت

ترامپ که در دادگاه اول حاضر نشد، در دادگاه دوم حاضر شد، اما رفتار او نامنظم و مخل بود. او چندین بار روند رسیدگی را قطع کرد، بر سر قاضی و وکلا فریاد زد و پیام‌های تحریک‌آمیزی را در پلتفرم رسانه اجتماعی خود، «تروپ سوشال»، منتشر کرد. پس از اینکه هیات منصفه حکم خود را اعلام کرد، ترامپ آن را «کاملا مضحک» خواند و قول داد که تجدیدنظر کند. ترامپ نوشت: «من کاملا با هر دو حکم مخالفم و در کل این توطئه‌ای علیه من به کارگردانی بایدن است که بر من و حزب جمهوری‌خواه متمرکز شده است. من به دادگاه تجدیدنظر رجوع خواهم کرد.»