نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در میان گروهی از وزیران حزب راست‌گرای لیکود و خطاب به صهیونیست‌ها قبل از حضور در دادگاه سخنرانی کرد. اکثریت قانون‌گذاران اسرائیلی به‌دلیل اختلاف‌نظر تاکنون نتوانسته‌اند رای به برکناری وی بدهند، با این حال هنوز یک چیز حیات سیاسی وی را تهدید می‌کند و آن دادگاه فساد است که می‌تواند مهر پایانی بر فعالیت‌های سیاسی نتانیاهو موسوم به «بی‌بی» بزند. اما نتانیاهو، آویخای مندلبلیت، دادستان کل اسرائیل را به توطئه‌چینی با طرف‌هایی که نامشان را نگفت، متهم کرد که قصد دارند او را ساقط کنند و به حکومت راست‌گراها خاتمه دهند. نتانیاهو درباره اتهامات رشوه، نقض اعتماد‌عمومی یا خیانت در امانت و کلاهبرداری گفت، از همان ابتدا در این تحقیقات خدشه وارد شد و اتهامات سرهم‌بندی شده و ساختگی مطرح شدند. نتانیاهو به هنگام ورود به دادگاه در بیت‌المقدس ضمن رد اتهامات وارده گفت که این پرونده‌سازی‌ها علیه او با هدف «سرنگون کردنش به هر طریق ممکن» صورت گرفته است. نخست‌وزیر ۷۰ ساله اسرائیل درخواست مخالفان برای کناره‌گیری از قدرت در زمان رسیدگی به پرونده‌اش را رد کرده است. دادگاه نتانیاهو درحالی تشکیل می‌شود که یک هفته پیش کابینه وحدت فراگیر به رهبری او کارش را آغاز کرد. کابینه جدید رژیم اسرائیل روز یکشنبه اولین جلسه خود را در حالی آغاز کرد که چهار ساعت بعد نتانیاهو مقابل دادگاه قرار گرفت تا نخستین نخست‌وزیر اسرائیل باشد که پایش به دادگاه کشیده شده است. وی اضافه کرد، اتهامات با حملات ظالمانه‌ای از سوی رسانه‌های چپ‌گرا و رقیبان سیاسی همراه شده و هدف از آن پایان دادن به دوره نخست‌وزیری‌اش است. نتانیاهو کمپین تشکیل شده علیه خود را تلاش برای کودتا توصیف کرد. او در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: «امروز به‌عنوان نخست‌وزیر شما اینجا هستم و مثل کوه می‌ایستم و سرم را بالا می‌گیرم.» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین متعهد شد این اتهامات را باطل کند و به رهبری اسرائیل در دوره مسوولیت کنونی خود ادامه دهد. بی‌بی خطاب به اسرائیلی‌ها تاکید کرد: «به کمک شما و خداوند به خدمت و رهبری کابینه اسرائیل در تعامل با پرونده‌های مهم ادامه خواهم داد و تلاش می‌کنم اقتصاد را بهبود ببخشم و به وظایفم از جمله حمایت از امنیت اسرائیل عمل خواهم کرد.» این درحالی است که ده‌ها تن از طرفداران و مخالفان نتانیاهو در اطراف دادگاه که شاهد حضور نیروهای امنیتی بود، تظاهرات کردند. نتانیاهو به‌عنوان رهبر حزب دست راستی لیکود، تاکنون طولانی‌ترین دوران نخست‌وزیری اسرائیل را برعهده داشته است. او از سال ۲۰۰۹ تاکنون نخست‌وزیر بوده است. نتانیاهو سه پرونده قضایی دارد که به پرونده‌های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ معروف هستند و در این سه پرونده با اتهامات رشوه، کلاه‌برداری و نقض اعتماد عمومی روبه‌رو است. به‌عنوان مثال او متهم شده که در مقابل دریافت هدایایی از تجار بانفوذ به نفع آنها اقداماتی انجام داده یا در ازای پوشش خبری مثبت، به توسعه انتشار روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت کمک کرده است.

در دنیا تنها چند مورد محدود وجود دارد که رهبران مستقر، همزمان در دادگاه حضور پیدا کرده‌اند. معمولا سیاستمداران در برابر این اتهامات استعفا می‌دهند، اما بی‌بی در برابر این خواست مخالفان مقاومت کرده و همچنان مدعی است که خطایی انجام نداده است. دادستان کل اسرائیل در روز دادگاه، نتانیاهو را در پرونده رشوه متهم کرد که مقادیر قابل‌توجهی سیگار و نوشیدنی‌های گرانبها دریافت کرده است. در این راستا اگر نتانیاهو در یکی از پرونده‌ها بازنده شود، مجبور است که از پست خود کنار برود و این‌گونه به پایان نخست‌وزیری‌اش سلام خواهد داد.

برخی می‌گویند عدم کناره‌گیری نتانیاهو مانند اسحاق رابین و ایهود اولمرت، نخست‌وزیران پیشین این رژیم که در زمان تحقیقات از قدرت کنار رفتند می‌تواند برای بی‌بی شرم‌آور باشد. منتقدان می‌گویند این نشانه ضعف نتانیاهو است که قصد دارد تا در زمان روند طولانی دادگاه همچنان بر مسند قدرت بنشیند. شلومو آوینری، استاد علوم سیاسی در دانشگاه هیبرو (عبری) بر این باور است که اسرائیل با چالش‌های بسیار قدرتمندانه‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند، برخی از آنها از قدیم بوده و برخی نیز جدید هستند اما دادگاه نتانیاهو می‌تواند یک عامل انحراف از سایر مشکلات باشد. او می‌گوید: «این داستان به رژیم آسیب خواهد رساند. این چیزی نیست که بتوان در مورد آن به بحث پرداخت. این یک داستان زمانبر و سریالی خواهد شد.»

برخی از صهیونیست‌ها هشدار می‌دهند که عدم کناره‌گیری نخست‌وزیر اسرائیل، اگر اتهامات ادامه داشته باشد، ممکن است به منافع این رژیم آسیب برساند چراکه در این شرایط نخست‌وزیر تنها به این فکر می‌کند که خود را از شر این اتهامات خلاص کند. یوال شانی، استاد علوم سیاسی دانشگاه هیبرو به نیویورک‌تایمز می‌گوید: اگر یک جنگ رخ دهد، چون‌که همواره یک تهدید نظامی وجود دارد، چگونه می‌خواهید مسائل را اداره کنید. کارشناسان می‌گویند چنین شک و تردیدهایی می‌تواند در مورد موضوعات بزرگ و کوچک گسترش یابد؛ مانند انتصابات در کابینه، تخصیص اعتبارات و حتی نحوه مواجهه با ویروس کرونا. یاکوو کاتز، سردبیر جروزالم‌پست می‌گوید: «هر تصمیمی محل شک خواهد بود. هر حرکتی با تردید مواجه خواهد شد.» شانی می‌گوید: «یک ناسازگاری اساسی بین اداره کابینه از سوی نتانیاهو و تلاش وی برای آزادی‌اش از اتهامات مطروحه وجود دارد و شاید این تداخل موجب تضعیف بیش از پیش اسرائیل شود.»

نتانیاهو یک کارزار طولانی‌مدت را برای بی‌اعتبار کردن سیستم اجرای قوانین این رژیم مدیریت کرده است و او نیز برای تخریب روند قضایی، مانند ترامپ، از اصطلاح «شکار جادوگر» به معنی «اتهامات‌زنی بی‌دلیل با مقاصد سیاسی» استفاده می‌کند. او مدعی است که چپ‌ها در این رژیم قصد ساقط کردن وی را دارند. امیر اوهانو که منصوب جدید کابینه در حوزه امنیت است، در یک برنامه تلویزیونی گفت که محاکمه نتانیاهو به معنای محاکمه جناح راست این رژیم است. این همان چیزی است که نتانیاهو مدعی است و در گفت‌وگو با خبرنگان نیز تاکید کرد که هدف پس‌زدن اردوگاه راست‌ها در سرزمین‌های اشغالی است. او گفت: «چپ‌ها دنبال یک سگ دست‌آموز هستند اما من سگ پشمالوی پاکوتاه نیستم.»

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند