با توجه به این نامه به نظر می‌رسد تخلفی در محاسبه مالیات نقل و انتقال خودروهای وارداتی اخذ شده از مردم از سوی سازمان امور مالیاتی صورت گرفته است. این به آن معناست که دارندگان خودروهای وارداتی که در دوره ممنوعیت واردات خودرو بر اساس قوانین و مقررات مصوب توانسته‌اند خودروهای مانده در گمرک را ترخیص کنند مبالغی بیش از مبنای احکام قانونی در ارتباط با مالیات نقل و انتقال خودروهای در اختیار خود، پرداخت کرده‌اند.در حالی که سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از نقل و انتقال خودروهای وارداتی، نرخ ارز ثانویه یا همان نرخ ارز نیمایی را مبنا قرار داده است اما دیوان محاسبات معتقد است برای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو باید نرخ ارز دولتی یا همان نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی مبنا قرار می‌گرفت.

با توجه به این اختلاف برای مبنای ارز محاسباتی برای مالیات نقل و انتقال خودروهای وارداتی مسعود سرشار حسابرس کل هیات دوازدهم امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات نامه‌ای به امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی نوشت. در نامه یاد شده حسابرس کل هیات دوازدهم امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات به رئیس سازمان امور مالیاتی یادآور شده مطابق ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مالیات نقل و انتقال انواع خودرو به استثنای ماشین‌های راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی، شناورها، موتورسیکلت و سه چرخه موتوری اعم از تولید داخل یا وارداتی، حسب مورد معادل یک درصد قیمت فروش کارخانه (داخلی) و یا یک درصد مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آنها تعیین می‌شود.

در ادامه این نامه آمده است: بنابراین مبنای محاسبه این مالیاتی به ازای سپری شدن هر سال از سال مدل خودرو و حداکثر تا ۶سال به میزان سالانه ۱۰درصد و حداکثر تا ۶۰درصد تقلیل می‌یابد.

 در این نامه همچنین به نظر بانک مرکزی در ارتباط با نرخ ارز مورد محاسبه برای ورود کالا از جمله خودرو اشاره شده است. در بخش دیگری از این نامه آمده است مطابق حکم ماده ۱۴ قانون امور گمرکی، ارزش گمرکی کالای ورودی در همه موارد عبارت است از ارزش بهای خرید کالا در مبدا به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل (سیف) به اضافه سایر هزینه‌هایی که به آن کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می‌گیرد که از روی سیاهه خرید با سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا تعیین می‌شود و براساس برابری نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز اظهار است.

در نامه دیوان محاسبات به سازمان امور مالیاتی برای روشن‌شدن مطلب یاد شده پاسخ رئیس کل بانک مرکزی به وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی در ارتباط با نرخ رسمی ارز برای محاسبه ارزش گمرکی و حقوق ورودی مورخه ۲۴/ ۱۲/ ۹۷ اشاره شده که در آن رئیس کل بانک مرکزی به‌طور صریح نرخ ارز رسمی را مبلغ ۴۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

با توجه به این نامه و استدلال‌هایی که از سوی دیوان محاسبات در ارتباط با تخلف سازمان امور مالیاتی در ارتباط با نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال خودروهای وارداتی مطرح شده باید منتظر ماند و دید که واکنش سازمان امور مالیاتی به این نامه دیوان محاسبات چیست.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند