آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۷۷

 • مرگ مغزی تجاری‌سازان

  دنیای اقتصاد: وضعیت تولید تجاری‌سازان کشور به هیچ وجه مساعد نیست، این مساله تبدیل به بار مضاعفی بر دوش شرکت‌های اصلی شده است. در حال حاضر ایران‌خودرو و سایپا با زیان انباشته هنگفتی روبه‌رو هستند که بخشی از این زیان به دلیل وضعیت آشفته تجاری‌سازان زیر مجموعه این شرکت‌ها است. آنچه مشخص است تجاری‌سازان در زمان طلایی برجام نیز نتوانستند طبق انتظاراتی که فضای حاصل از توافق جامع هسته‌ای برای شرکت‌های خودروساز ایجاد کرده بود، در انعقاد قراردادهای خارجی موفق عمل کنند. به این ترتیب نباید انتظار تغییر و تحولات جدی آن هم در اوج‌گیری تحریم‌ها از شرکت‌های یاد شده، داشت. همانطور که عنوان شد دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا سال هاست که بار هزینه‌ای دو شرکت تجاری‌ساز خود را بردوش می‌کشند به‌طوری‌که ‌هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل پیشین ایران‌خودرو سه سال پیش در مجمع سالانه ایران‌خودرو با اشاره به زیان انباشته این شرکت یکی از دلایل اصلی در این زمینه را چالش تولید خودروهای تجاری طی سال‌های گذشته عنوان کرده بود. وی حتی در اظهار نظری دیگر، بر واگذاری شرکت تجاری تحت تابعه اش تاکید کرده بود.
 • سهم‌خواهی پژو از ادغام با فیات

  دنیای اقتصاد: سهامداران فرانسوی گروه خودروسازی پژو-سیتروئن که قرار است در همین روزها با فیات-کرایسلر ادغام شود، خواستار دریافت تضمینی شده‌اند که درصورت کناره‌گیری کارلوس تاوارز، مدیرعامل پژو، در تعداد کرسی‌های هیات‌مدیره شرکت جدید، دست برتر را نسبت به اعضای فیات داشته باشند. دو شرکت در حال نهایی‌سازی مذاکرات برای دستیابی به توافق ادغامی هستند که ۵۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده و قرار است هریک از دو طرف سهم ۵۰ درصدی را از شرکت خودروسازی جدید به خود اختصاص دهند. بر این اساس قرار است هر یک از دو خودروساز، پنج کرسی را از ۱۰ کرسی هیات‌مدیره به خود اختصاص دهند. قرار است کرسی یازدهم به تاوارز که قرار است مدیرعاملی شرکت جدید را نیز عهده‌دار شود، اعطا شود. با این حال این موضوع هنوز تبدیل به چالشی برای نیل به توافق ادغام میان دو طرف نشده است. در صورت ادغام پژو-سیتروئن و فیات-کرایسلر، چهارمین غول خودروسازی جهان متولد خواهد شد.
 • صف میزبانی از کارخانه فولکس

  دنیای اقتصاد: منابع آگاه اعلام کرده‌‌اند که گروه خودروسازی فولکس‌واگن درحال بررسی مکان جدیدی غیر از ترکیه برای ساخت کارخانه خود است. بلغارستان، رومانی و صربستان امیدوارند گروه فولکس آنها را برای ساخت سایت جدید خود به ترکیه ترجیح دهد. کارخانه غول خودروسازی آلمان که ابتدا قرار بود در ترکیه بنا شود، به دلیل حمله نظامی ترکیه به کرد‌های شمال سوریه و انتقاد‌های بین‌المللی به حالت تعلیق درآمد. منابع آگاه همچنین اعلام کردند که تصمیم در مورد مکان نهایی ساخت کارخانه موردنظر تا ماه فوریه مشخص خواهد شد. قرار بود این کارخانه در ۴۰ کیلومتری شمال‌شرق ازمیر ساخته شود و از اوایل سال ۲۰۲۲ تولید خود را با ظرفیت سالانه ۳۰۰ هزار دستگاه کلید بزند. سخنگوی این خودروساز هم تاکید کرد که تعلیق در ساخت کارخانه مذکور موجب ایجاد اختلال در ظرفیت تولید جهانی فولکس‌واگن نخواهد شد و این شرکت شبکه خطوط تولید لازم را در اختیار دارد.
 • فراخوان فورد در آمریکای شمالی

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد از برنامه خود برای فراخوان ۵۴۷ هزار و ۵۳۸ دستگاه از وانت‌های «سوپر دیوتی» در آمریکای شمالی خبر داده است. دلیل فراخوان هم احتمال بروز حریق در این خودروها پس از سوانح احتمالی اعلام شد. بر این اساس قرار است مدل‌های تولید شده بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ را در کانادا، مکزیک و ایالات‌متحده مشمول این فراخوان شوند چراکه جنس به‌کار رفته در کف کابین خودرو، اشتعال پذیر است و می‌تواند شانس بروز حریق در صورت حادثه را افزایش دهد. در کمربند ایمنی سوپر دیوتی‌ها، سیستم پیش‌کشنده‌ای مورد استفاده قرار گرفته و حاوی موادی است که می‌توانند موجب ایجاد جرقه شوند. فورد اعلام کرد که تاکنون یک گزارش از حریق در این وانت‌ها به‌دلیل همین مساله در ایالات‌متحده دریافت کرده است و البته این سانحه موجب بروز فوت یا جراحت نشده است. وانت‌های مذکور در کارخانه فورد کنتاکی و بین ۸ اکتبر ۲۰۱۵ تا ۲۹ اکتبر ۲۰۱۹ تولید شده‌اند.
 • قیمت خودرو از سوی خودروساز افزایش پیدا نکرده است

  فارس: وزیر صمت گفت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان به هیچ عنوان افزایش پیدا نکرده است ضمن اینکه خودروسازان نمی‌توانند قیمت خودرو را افزایش دهند زیرا مجوز این کار را ندارند. رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن تجارت درباره قیمت خودروها گفت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده است؛ افزایش قیمتی که در بازار شاهد هستیم منجر به التهاب شده است. وزیر صمت افزود: افزایش قیمت بنزین به‌صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته و نمی‌توان اثر آن را ندیده گرفت. ضمن اینکه افزایش نرخ خودرو در بازار آزاد هم مانند دیگر کالاها تحت تاثیر قرار گرفته‌ و به همین دلیل نرخ خودرو در بازار هم بر همین اساس افزایش یافته است. وی گفت:‌ نه خودروساز و نه هیچ کدام از شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی حداقل تا آخر سال حق افزایش نرخ را ندارند. وزیر صمت اظهار کرد: افزایش نرخ خودرو به دلیل تلاطم‌های بازار است. ولی ما در حال پیگیری این موضوع هستیم. این در حالی است که ما شاهد قیمت‌سازی در فضای مجازی هم هستیم به‌طوری که یک فرد بدون داشتن خودرو، ۵ هزار آگهی فروش را به‌صورت صوری منتشر کرده تا قیمت‌سازی کند.
 • پیش‌فروش خودروسازان روی هوا؟

  دنیای اقتصاد: در حالی خودروسازان داخلی اقدام به پیش‌فروش محصولات خود با موعد تحویل سال آینده کرده‌اند، که سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید این اقدام در تضاد با قانون هوای پاک است. در نامه‌ای که دیروز محمد مهدی میرزایی قمی، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست خطاب به فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو منتشر کرده، نسبت به پیش‌فروش خودروهای با استاندارد آلایندگی یورو ۴ هشدار و ممنوعیت این کار را یادآور شده است. در نامه موردنظر آمده که «براساس ماده ۴ قانون هوای پاک، پیش‌فروش خودروهای دارای استاندارد یورو۴ برای سال آینده ممنوع بوده و خودروسازان باید قبل از هرگونه اقدام به فروش و پیش‌فروش (با موعد تحویل سال ۹۹)، نسبت به اخذ مجوز آلایندگی برای محصولات خود اقدام کنند.» ازآنجاکه ایران خودرو پیش‌فروش چهار محصول خود را با موعد تحویل سال آینده، از دیروز آغاز کرده، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای ‌به مدیرعامل این شرکت خواستار توقف فروش شده است. وی همچنین تاکید کرده که در صورت انجام پیش‌فروش موردنظر، سازمان حفاظت محیط زیست اقدامات پیگیری قانونی لازم را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

بیشتر