روزنامه کیهان در تیتر یک خود با عنوان «اسب زین‌شده زیر پای دولت چهاردهم» نوشت: ایران ۱۴۰۳ که از دل آوارهای سنگین هشت ساله دولت یازدهم و دوازدهم برخاست، اکنون کمتر شباهتی با روز اول ریاست‌جمهوری شهید رئیسی دارد. دولت چهاردهم در شرایطی سکان اداره کشور را به عهده می‌گیرد که ایران در عرصه سیاست خارجی با پیگیری سیاست همسایگی، چندجانبه‌گرایی، پیوستن به سازوکارهای بین‌المللی بریکس و شانگهای و با سیاست خارجی هوشمندانه در عملیات وعده صادق جایگاه ویژه‌تر و موثر‌تری را در جهان در حال گذار تجربه می‌کند. در بخش دیگری از این مطلب آمده است: اگر کارنامه کلی دولت شهید رئیسی را بررسی کنیم، شاید بتوان سیاست خارجی را موفق‌ترین حوزه عملکرد این دولت دانست.

کیهان همچنین نوشت: یکی از وجوه افتراق مهم میان دولت شهید رئیسی و دولت یازدهم و دوازدهم دیپلماسی هوشمندانه منطقه‌ای و افزایش تعاملات میان نهادهای سیاست خارجی دولتی و نهادهای نظامی دخیل در سیاست خارجی کشور بود. در حالی که مسوولان سیاست خارجی دولت یازدهم و دوازدهم با طرح دوگانه کاذب میدان و دیپلماسی و طرح دوگانگی میان نیروی قدس سپاه پاسداران و وزارت امور خارجه، سعی در نشان دادن جدایی و اختلاف‌نظر میان این نهاد‌ها داشتند، دولت شهید رئیسی روابط و یگانگی و اتحاد نظر میان وزارت امور خارجه و نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به حد اعلی رسانید. روزنامه همشهری در گزارشی با تیتر «کارزار دروغ» به جمع‌آوری امضا برای برکناری شهردار تهران واکنش نشان  داد‌.

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشت روز خود با عنوان «رئیس‌جمهور منتخب و جناح سوم» نوشت: به رئیس‌جمهور منتخب مردم یادآور می‌شویم که نیروهای فعال ایرانِ امروز را نباید در دو جناح خلاصه کرد. فعالان سیاسی و فرهنگی و اقتصادی ما از سه جناح تشکیل شده‌اند، اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و نیروهای مستقل که به هیچ‌یک از این دو جناح وابسته نیستند. جناح سوم شامل نیروهای زیادی از افراد کاربلد، باتجربه، صادق، خالص، دلسوز و اهل خدمت است. علاوه بر این ویژگی‌های ارزشمند و کارساز، مهم‌ترین امتیاز این افراد «استقلال فکری» آنهاست و به همین دلیل است که جذب آن دو جناح نشده‌اند. شما اگر مسوولیت‌های کلیدی را به نیروهای مستقل بسپارید، می‌توانید به موفقیت دولت‌تان در خدمت به مردم و کشور اطمینان حاصل کنید. اگر در آن دو جناح هم نیروهای سالم و صادق و کاردان سراغ دارید، از آنها برای انجام وظیفه در سایر مسوولیت‌ها و دادن مشورت استفاده کنید و از سپردن مسوولیت‌های کلیدی به افراد وابسته به جناح‌های اول و دوم پرهیز نمایید. این، با وضعیت خودتان که گفته‌اید به هیچ حزب و جناحی وابسته نیستید تناسب دارد.