به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری رویترز، وکلا روز چهارشنبه اعلام کردند اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی که در پی اتهام مطرح‌شده علیه وی مبنی بر برنامه‌ریزی برای یک بمب‌گذاری در فرانسه به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود، درخواست تجدیدنظر در حکمش را پس گرفت و با این حساب حکم او قطعی شده و حکم زندان درباره‌اش اجرا خواهد شد. اسدالله اسدی با ادعای «توطئه برای بمب‌گذاری در تجمع هواداران گروهک منافقین در فرانسه در ژوئن ۲۰۱۸ در نزدیکی پاریس» در ماه فوریه به تلاش برای انجام دادن اقدامی تروریستی محکوم شد؛ ادعایی که جمهوری اسلامی ایران به شدت آن را تکذیب کرده است. ایران تاکید دارد، تمامی مراحل بازداشت اسدی، فرآیند قضایی و صدور حکم اخیر، غیرقانونی و نقض آشکار موازین حقوق بین‌الملل، به‌ویژه کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک بوده و جمهوری اسلامی ایران آن را به هیچ عنوان به رسمیت نمی‌شناسد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه پس از صدور حکم اولیه برای اسدی گفته بود: «متاسفانه بلژیک و برخی کشورهای اروپایی، تحت‌تاثیر فضاسازی معاندانه گروهک تروریستی منافقین در خاک اروپا، به چنین اقدام غیرقانونی و غیرقابل توجیهی دست زده‌اند. بنابراین باید نسبت به نقض فاحش حقوق دیپلمات کشورمان، از جمله شرایط غیرانسانی که آقای اسدی در دوران بازداشت در آلمان و بلژیک با آن مواجه بوده، پاسخگو باشند.» سخنگوی دستگاه سیاست خارجی تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای توسل به همه راه‌های حقوقی و دیپلماتیک ممکن جهت احقاق حقوق آقای اسدالله اسدی و پاسخگو کردن دولت‌هایی که تعهدات بین‌المللی خود را نقض کرده‌اند محفوظ می‌داند.» بنا بر اعلام رویترز، دمیتری دو بِکو، وکیل اسدی روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت که تصمیم گرفته شکایت نکند. او گفت: «برای من کار در اینجا تمام می‌شود. موکل من دستگاه قضایی بلژیک را برای قضاوت درباره خود دارای صلاحیت نمی‌داند.» این وکیل بلژیکی اظهار کرد اسدی به عنوان دیپلمات سفارت ایران در وین، مصونیت دیپلماتیک دارد. اسدی در جلسات دادگاه یا جلسه اعلام محکومیتش شرکت نکرد که به صورت محرمانه و تحت تدابیر امنیتی بالا برگزار شدند.  اسدی پیش از انتقال به بلژیک برای محاکمه، در آلمان بازداشت شده بود. جورج هنری بِتیِر دادستان این پرونده گفت دولت بلژیک تضمین کرده است هیچ تبادلی برای اسدی با زندانیان غربی در ایران انجام نخواهد شد.

واکنش سفارت ایران در بلژیک

از سوی دیگر سفارت ایران در بروکسل ضمن مردود خواندن صلاحیت دادگاه بلژیکی درباره اسدالله اسدی اعلام کرد: «ایران حق خود را برای استفاده از تمامی سازوکارهای حقوقی از جمله پروتکل اختیاری کنوانسیون وین درباره حل‌وفصل اجباری اختلافات محفوظ می‌دارد.» به گزارش خبرگزاری فارس، سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلژیک روز چهارشنبه در بیانیه‌ای درباره حکم دادگاه بلژیک علیه دیپلمات ایرانی بازداشت شده در این کشور بار دیگر اعلام کرد که مراتب اعتراض شدید خود را نسبت به نقض کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ توسط آلمان و بلژیک اعلام کرده و اقدامات این دو دولت را نقض آشکار حقوق بین‌الملل عرفی و رویه‌های دیپلماتیک می‌داند.

در این بیانیه آمده است: «سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل ضمن استناد به بیانیه مطبوعاتی مورخه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ در خصوص حکم دادگاه آنتورپ در پرونده دیپلمات ایرانی، موقعیت را مغتنم شمرده و موارد ذیل را در خصوص تحولات جاری بیان می‌دارد:

همان‌طور که در بیانیه مطبوعاتی پیشین نیز اعلام شد جمهوری اسلامی ایران مراتب اعتراض شدید خود را نسبت به نقض کنوانسیون وین درخصوص روابط دیپلماتیک (۱۹۶۱) توسط آلمان و بلژیک اعلام کرده و اقدامات این دو دولت را نقض آشکار حقوق بین‌الملل عرفی و رویه‌های دیپلماتیک می‌داند.

حکم دادگاه آنتورپ در ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ نشان داد نظام قضایی بلژیک توجهی به ماهیت الزام‌آور تعهدات مندرج در کنوانسیون وین ندارد. جمهوری اسلامی ایران با ارسال دو یادداشت رسمی به بلژیک و آلمان و با استناد به نقض مصونیت شخصی آقای اسدی به عنوان یک دیپلمات وفق کنوانسیون ۱۹۶۱ وین به‌طور رسمی صلاحیت دادگاه بلژیکی را مردود دانسته است.»

در بیانیه مذکور آمده است: «براساس مفاد دو یادداشت فوق‌الذکر، جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای استفاده از تمامی سازوکارهای حقوقی از جمله پروتکل اختیاری کنوانسیون وین در خصوص حل‌وفصل اجباری اختلافات محفوظ می‌دارد.»

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند