او افزود: از ابتدا این سازمان از ظرفیت لازم برای تقویت جایگاه کشورهای عضو در اقتصاد جهانی، تنوع‌بخشی به اقتصاد اعضا، ایجاد فرصت‌های جدید در عرصه روابط تجاری، ارتقای مشارکت‌ها در فرآیند تصمیم‌گیری در سطح بین‌المللی و بهبود استاندارد زندگی شهروندان کشورهای عضو برخوردار بوده است. ظریف تاکید کرد: قرابت‌های بسیار زیاد فرهنگی در کنار تاریخ مشترک نیز به تلاش‌های ما در ایجاد انگیزه‌ای مشترک برای توسعه اقتصادی و اجتماعی مردمان کشورهای خود کمک کرده است. براساس ظرفیت‌های این سازمان و همچنین اشتراکات خویش، گروه D۸ به مثابه بستری برای ارائه فرصت‌های بسیار به منظور همکاری و تحقق آرمان‌های مشترک خود به‌شمار می‌آید. رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: به رغم تنوع در ژئوپلیتیک زیر مناطق، آنچه باید مدنظر قرار گیرد، اتخاذ راهبردهای مطلوب برای همکاری است. نقطه قوت ما در رشد مداوم و توسعه مستمر یک بازار داخلی بزرگ است که همزمان از کار ویژه‌های «هاب تولیدی» و «پایه مصرف» برخوردار است.

وزیرخارجه بیان کرد: ما باید قابلیت خود مبنی بر عامل ثبات‌زا بودن در اقتصاد جهانی پرتلاطم را به منصه ظهور و بروز برسانیم. ما همچنین باید به تقویت هم‌افزایی و تکمیل کنندگی یکدیگر پرداخته تا از این رهگذر بتوانیم مخاطرات و موانع اقتصادی خارجی و همچنین دیگر چالش‌های شناخته شده یا ناشناخته را که احتمالا در آینده با آن مواجه می‌شویم را تحمل کنیم. او گفت: ما از تهیه «نقشه راه ۱۰ ساله همکاری اقتصادی گروه دی هشت (۲۰۲۰-۲۰۳۰)» و اولویت‌بندی فعالیت‌ها ذیل این نقشه راه در حوزه‌های تجارت، کشاورزی، امنیت غذایی و نظایر آن استقبال می‌کنیم، به‌طوری که این نقشه راه چشم انداز و ابزار لازم برای هدایت فعالیت‌های خود در سال‌های پیش‌رو را در اختیار ما قرار می‌دهد. ظریف در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه گزارش اقتصادی اخیر صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی نرخ رشد پایین و رکود برای اقتصاد جهانی را کرده است، افزود: تردیدی نیست که یکجانبه‌گرایی و موانع تجاری و تحریم‌های روزافزون علت اصلی در ورای شکل‌گیری چنین چشم‌انداز منفی است.

وی ادامه داد: اقدامات تجاری یکجانبه، تحرکات تلافی‌جویانه و تحریم‌های اقتصادی می‌تواند اقتصاد جهانی را دچار اختلال کرده و همکاری‌های گسترده چندجانبه را در زمانی که به‌شدت نیاز به آن احساس می‌شود، تحت‌الشعاع قرار دهد. در چنین شرایطی، بیش از هر زمانی برای ما ضرورت دارد تا چندجانبه‌گرایی اقتصادی و بازرگانی را از جمله در چارچوب‌هایی نظیر گروه D۸، ارتقا و تقویت کنیم. ظریف تاکید کرد: اعضای گروه D۸ باید به بلوک بزرگ ملت‌هایی که در برابر یکجانبه‌گرایی ایستاده و به‌خصوص مانع از تحقق هرگونه اقدامات غیرمسوولانه و غیرقانونی از جمله تحریم‌های مجرمانه علیه کشور اینجانب می‌شود، ملحق شوند. رئیس دستگاه دیپلماسی تجارت را موتور توسعه اقتصادی خواند و گفت: ارزش مجموع حجم تجارت بین کشورهای گروه D۸ بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار بوده و متوسط نرخ رشد سالانه نیز ۶ درصد است. با این حال، هدف تجارت داخلی بین اعضای گروه مزبور، ۵۰۰ میلیارد دلار است که دستیابی به این هدف نیازمند تسهیلات مناسب است.

استقبال از موافقت‌نامه تجارت ترجیحی

وزیر امورخارجه ایران در ادامه ضمن استقبال از عملیاتی شدن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی D۸ به منظور ارتقای تجارت درون‌منطقه‌ای بین اعضای گروه D۸ تصریح کرد: ما باید در جست‌وجوی دیگر سازوکارهای تسهیل‌کننده نظیر همکاری مالی و بانکی و مکانیزم‌های پرداخت نیز باشیم. محمدجواد ظریف ادامه داد: در چنین شرایطی، از ابتکار عمل برای تاسیس و راه‌اندازی «دفتر تهاتر D۸» تشکر می‌کنیم. با توجه به میزبانی ما از اتحادیه تهاتر آسیا از سال ۱۹۷۴، ما آمادگی کامل خود را برای به اشتراک‌گذاری تجارب با اعضای گروه D۸ به منظور دستیابی به این هدف مهم اعلام می‌کنیم.

ظریف اضافه کرد: ما قویا بر این باوریم که بخش‌خصوصی در تمامی حوزه‌های همکاری نظیر تجارت، سرمایه‌گذاری، صنعت، کشاورزی، تعاملات اجتماعی و گردشگری باید مشارکت داشته باشد. ما باید بخش‌خصوصی را با هدف مشارکت مطلوب در فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان تشویق کنیم. بخش‌خصوصی می‌تواند نقشی کانونی در پیشبرد نوآوری، تولید ثروت، درآمدزایی و اشتغال‌آفرینی و همچنین بسیج منابع داخلی ایفا کند. این موارد فعالیت‌هایی به شمار می‌آیند که می‌تواند منتج به محو فقر و نظایر آن شود.

وزیرخارجه افزود‌: ما نسبت به نقش کلیدی انرژی در رشد و توسعه اقتصادی واقف هستیم و خود را متعهد به گسترش همکاری‌ها در این حوزه می‌دانیم. جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار داشته و آماده است در قالب همکاری بلندمدت، در امنیت انرژی جهانی مشارکت کرده و ظرفیت کریدورهای بین‌المللی ترانزیت از طریق پروژه‌های مشترک در زیرساخت‌های دریایی، ریلی و جاده‌ای را افزایش دهد. او گفت: سرمایه انسانی عاملی کلیدی در توسعه اقتصادی به شمار می‌آید. تردیدی ندارم که راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی گروه D۸ در شهر همدان با هدف ظرفیت‌سازی در بین کشورهای عضو می‌تواند به‌طور گسترده‌ای در توسعه منابع انسانی نقش‌آفرین باشد.

افزودن «اقتصاد آبی» به حوزه همکاری D۸

ظریف در ادامه این نشست با طرح یک پیشنهاد جدید گفت: با توجه به آنکه بسیاری از اعضای گروه D۸، کشورهای ساحلی به‌شمار می‌آیند، تمایل دارم تا اضافه کردن «اقتصاد آبی» به‌عنوان یکی دیگر از حوزه‌های همکاری را پیشنهاد دهم. برآورد می‌شود حجم معاملات در اقتصاد آبی بین ۳ تا ۶ تریلیون دلار در سال باشد و فرصت‌های مطلوب در اشتغال‌آفرینی، خدمات‌ زیست‌بوم، فرهنگی، صیادی و کشت آبی فراهم کند. از این‌رو، همکاری بین اعضای گروه D۸ در جهت توسعه اقتصاد آبی ظرفیت بزرگی برای ارتقای توسعه پایدار به‌شمار آمده و می‌تواند مسیر رشد اقتصادی و کاهش فقر را تقویت بخشد. او گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در گذشته و حال خود را متعهد به تحقق اهداف گروه D۸ دانسته و حمایت‌های خود را از این سازمان به منظور نیل به این اهداف استمرار خواهد بخشید.