به گزارش «تابناک» روز یکشنبه کمال خرازی در ملاقات با آلیستر برت، معاون وزیر امورخارجه انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا تصریح کرد: سه کشور اروپایی تاکنون نتوانسته‌اند اقدام لازم را برای تامین منافع ایران از برجام انجام دهند. وی افزود: اعمال تحریم‌ها و فشارها و عدم اقدام سریع اروپا در اجرای تعهدات خود در قالب برجام تبعات جدی در پیش خواهد داشت.

اروپا قربانی سیاست‌های غلط آمریکا

آلیستر برت هم در این دیدار با بیان اینکه موضع انگلیس در قبال برجام کاملا از آمریکا متفاوت است، گفت: به‌دنبال یافتن مکانیزم اروپایی برای موفقیت برجام هستیم. معاون وزیر خارجه انگلیس در این ملاقات گفت: نه ‌تنها ایران، بلکه اروپا هم قربانی سیاست‌های غلط دولت آمریکا است. پیش ‌از این نیز ایران در چند نوبت واکنش‌هایی به عدم جدیت اروپا در موضوع تحریم‌های ایران نشان داده و تهدید کرده بود، در صورت عدم انتفاع اقتصادی و سیاسی از برجام، از ادامه این توافق صرف‌نظر خواهد کرد. در همین راستا، نشریه تایمز لندن در گزارشی مدعی شده است، انگلستان به‌دنبال مسیرهایی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا روی ایران است. این نشریه در گزارشی به تاریخ ۲۸ آگوست بیان کرده که مقامات خزانه‌داری و وزارت‌خارجه انگلیس با همتایان ژاپنی خود دیدارهایی داشته‌اند که موضوع آن تحریم‌های ایران بوده است.

به گفته این نشریه، دیدار انگلیسی‌ها با همتایان ژاپنی از این ‌جهت بوده که ژاپن سابقه امضای قراردادهای نفتی مستقلی با ایران داشته و همچنین راهکارهای خلاقانه‌ای برای انجام قراردادهای بیمه‌ای در دور قبلی تحریم‌های ایران در پیش گرفته و تجربیات این کشور کمک فراوانی به انگلستان و اروپا در راستای تنظیم روابط تجاری و به‌ویژه نفتی خود با ایران در دور جدید تحریم‌ها خواهد داشت. ژاپن تاکنون همچنان به واردات نفت خود از ایران ادامه داده و در مذاکره با ایالات‌متحده در راستای معافیت از برخی تحریم‌های ایران است. البته امروز گزارش‌هایی به نقل از آسوشیتدپرس منتشر شده که حاکی از توقف واردات نفت ژاپن از ایران بوده است. با این‌ حال نشریه تایمز به نقل از یکی از مقامات ارشد انگلیسی بیان کرده که انگلستان نیز در پی آن است تا بتواند روابط خود با ایران درباره واردات نفت، مراودات بیمه‌ای و همچنین ارتباطات مالی را مانند ژاپن برقرار نگاه دارد.

اثر تحریم‌ها بر شرکت گازی روم

این نشریه همچنین به این موضوع اشاره کرده است که تحریم‌های جدید آمریکا، مساله غامضی را برای شرکت گازی «روم» که ۵۰ درصد از سهام آن متعلق به شرکت ملی نفت ایران و ۵۰ درصد متعلق به بریتیش پترولیوم است، به‌وجود آورده است. ماه گذشته فیلیپ‌هاموند در نشست گروه ۲۰ دیدار و گفت‌وگویی با استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده داشت و به گفته مقامات مطلع انگلیسی، دو طرف پیرامون تحریم‌های ایران بحث و گفت‌وگو کرده‌اند و طی آن منوچین به انگلستان اطمینان داده که آمریکا در راستای رسیدن به یک «موقعیت منطقی» با انگلستان درخصوص تحریم‌های ایران همکاری کند. تایمز مدعی شده، انگلستان به‌دنبال آن است تا زمانی که تحریم‌های ایالات‌متحده رفع شود، منابع مالی ایران در این کشور به شکل امانی و ودیعه نزد انگلستان بماند. در نشست گروه ۲۰ وزیر امورخارجه سابق انگلستان، بوریس جانسون به تجار و صاحبان سرمایه انگلیسی اطمینان داده بود، همچنان می‌توانند به فعالیت خود در ایران و با ایران ادامه دهند.

اقدامات آلمان

پیش از این آلمان نیز اقدامات مشابهی در راستای دور زدن تحریم‌های ایران صورت داده بود. ماه گذشته، گونتر اوتینگر، کمیسر بودجه و منابع انسانی اتحادیه اروپا بیان کرده بود، بانک‌های سپرده‌گذاری و اعتباری آلمان، می‌توانند بالقوه راهکاری برای ادامه مبادله با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا باشند. این سیاستمدار آلمانی که عضو حزب دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور است، همچنین از تلاش کمیسیون اروپا برای ترغیب «بانک سرمایه‌گذاری اروپا» (EIB) به گسترش فعالیت‌های خود در ایران سخن گفت.

نشریه پولیتیکو نیز پیش از این در مطلبی اشاره کرده بود که اتاق صنعت و بازرگانی آلمان به همه تجار و بازرگانان و سرمایه‌گذاران این کشور چراغ سبز نشان داده است که با استفاده از ابزارهای در اختیار خود، سعی در دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران داشته باشند. بنا بر گزارش این نشریه دستورالعملی با نام «کسب‌وکار آلمان در ایران ـ در میانه تحریم‌ها و حفظ بازار» منتشر شده و در اختیار صاحبان صنایع و کسب‌وکار در آلمان قرار گرفته است که سعی کرده، دستورالعمل‌های قانونی و کلی را به همراه فرصت‌های احیای بازار در ایران به تجار و سرمایه‌گذاران آلمانی معرفی کند. همچنین قرار است در پنجم سپتامبر (چهارشنبه این هفته) سمینار بزرگی در همین رابطه از سوی اتاق صنعت و بازرگانی آلمان برگزار شود که طی آن به شرکت‌کنندگان در این سمینار راهکارهای حفظ تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران و به دور از آسیب تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا ارائه خواهد شد.