شروع سرشماری از سوم مهرماه

رئیس جدید مرکز آمار ایران از آغاز سرشماری دو مرحله‌ای نفوس و مسکن کشور از مهرماه امسال خبر داد و گفت: این سرشماری به دو روش اینترنتی و مراجعه حضوری انجام خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فارس امید علی پارسا در مراسم تودیع عادل آذر و معارفه خود به‌عنوان پانزدهمین رئیس مرکز آمار که با حضور معاون رئیس‌جمهوری برگزار شد، گفت: اجرای سرشماری نفوس و مسکن از مهرماه سال جاری به دو روش اینترنتی و مراجعه حضوری انجام خواهد شد. وی افزود: در ابتدا سرشماری نفوس و مسکن از تاریخ ۳ مهرماه امسال به مدت ۲۰ روز به روش اینترنتی در سراسر کشور انجام خواهد شد، سپس آن دسته از اشخاصی که موفق به تکمیل فرم‌های آماری در مرحله اول نشده‌اند، با روش مراجعه حضوری و تبلیغ از طریق رسانه‌ها به مدت یک ماه سرشماری خواهند شد.

سیاست دولت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان

به گزارش «ایرنا» در این مراسم محمدباقر نوبخت رفع نابرابری‌ها در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان را سیاست دولت یازدهم اعلام کرد و افزود: این موضوع در لایحه برنامه پنج‌ساله ششم توسعه نیز دیده شده است تا در مدت پنج سال آینده نابرابری‌ها به‌طور عادلانه برطرف شود. سخنان نوبخت در پاسخ به نامه جمعی از کارمندان دولت مشمول بیمه تامین اجتماعی است که به کاهش ۴۰ درصدی حقوق بازنشستگی خود اعتراض کرده بودند.وی دیروز دستور رسیدگی و بررسی مساعد را صادر کرد. جمعی از کارمندان دستگاه‌های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری که مشترک صندوق تامین اجتماعی هستند در نامه‌ای از معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه درخواست کردند موضوع «کسر حق بیمه از فوق‌العاده اضافه کار» دوباره بررسی و جلوی کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی حقوق دوران بازنشستگی آنان گرفته شود.

نرخ تورم سالانه در مرداد 7/ 8 درصد شد

در حاشیه این مراسم رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نرخ تورم سالانه منتهی به مرداد ماه را ۷/ ۸ درصد اعلام کرد و افزود: این نرخ نسبت به تیرماه ۳/ ۰ درصد کاهش دارد. محمدباقر نوبخت افزود: نرخ تورم ماهانه در مرداد به ۴/ ۱ درصد رسید که این شاخص در تیرماه ۶/ ۱ درصد بود. نوبخت ادامه داد: همچنین تورم نقطه‌ای در مرداد ماه گذشته به ۴/ ۷ درصد رسید که در تیر ماه ۵/ ۶ درصد ثبت شده بود. معاون رئیس‌جمهوری با یادآوری نرخ تورم ۹ درصدی در تیرماه گذشته و تداوم روند کاهشی آن در مرداد اظهار کرد: دولت مصمم است سیاست مهار تورم و کاهش قیمت‌ها را دنبال کند. وی افزود: البته کاهش نرخ تورم به معنی کاهش قیمت‌ها نیست بلکه این نرخ حاکی از آن است که قیمت‌ها در مرداد ماه ۷/ ۸ درصد نسبت به سال قبل رشد کرده است.

نوبخت درباره اینکه سیاست کاهش نرخ تورم تا چه زمانی در دولت ادامه می‌یابد زیرا کارشناسان اقتصادی وجود چند درصد تورم را لازمه اقتصاد پویا می‌دانند، اظهار کرد: تا نرخ تورم مطلوب هنوز فاصله داریم. وی با تاکید بر اینکه باید در شاخص‌های کلان اقتصادی نوعی تعادل وجود داشته باشد، افزود: تلاش دولت این است که مردم با پدیده گرانی مواجه نباشند زیرا یکی از خواسته‌های مردم از دولت همین افزایش قدرت خرید آنها است. وی افزود: کاهش نرخ تورم گویای تلاش دولت برای حفظ قدرت خرید مردم است. معاون رئیس‌جمهوری درباره کاهش دوباره نرخ سود بانکی با توجه به یک‌رقمی شدن نرخ تورم اظهار کرد: متناسب‌سازی نرخ سود بانک‌ها با نرخ تورم سیاستی است که در دولت دنبال می‌شود اما ارقام مربوط به آن را باید بانک مرکزی اعلام کند.