بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» از آخرین تحولات بازار مشارکت در ساخت مسکن حاکی از به حداقل رسیدن تعداد فایل‌ها و آگهی‌های مربوط به درخواست مشارکت از سوی مالکان املاک کلنگی و همچنین سازنده‌های فعال در مناطق مختلف پایتخت است. در ماه‌های گذشته همزمان با جهش قیمت مسکن در شهر تهران بسیاری از مالکان املاک کلنگی عرضه این املاک به سازنده‌ها برای مشارکت در ساخت در قالب تخریب و نوسازی املاک کلنگی و تبدیل آنها به مجتمع‌های مسکونی آپارتمانی را کاهش دادند. از سوی دیگر به‌دنبال جهش قیمت مصالح ساختمانی و نبود چشم‌انداز مشخص از آینده تورم هزینه‌های ساخت‌وساز بخشی از سازنده‌ها نیز شروع پروژه‌های جدید و تلاش برای یافتن ملک کلنگی مناسب تخریب و نوسازی به منظور مشارکت با مالکان این املاک را به‌طور موقت متوقف کرده و در حاشیه بازار در انتظار تثبیت شرایط به رصد تحولات بازار ساخت‌وساز نشستند.

مالکان املاک کلنگی با مشاهده جهش قیمت مسکن و استمرار افزایش قیمت‌ها در این بازار، با این استدلال که در صورت مشارکت با سازنده به‌دلیل وجود احتمال جهش قیمت مسکن و زمین در ماه‌های پیش‌رو متضرر خواهند شد از عرضه ملک خود به بازار مشارکت خودداری کردند؛ در این میان برخی دیگر اقدام به تعیین سهم بالاتر مشارکت در مقایسه با عرف بازار و همچنین درخواست دریافت مبالغ بلاعوض بالاتر از سازنده‌ها در ازای واگذاری ملک خود به وی برای تخریب و نوسازی کردند.

اما در ادامه از تعداد این گروه از عرضه‌کنندگان ملک کلنگی نیز کاسته شد و در نهایت بازار ساخت‌وساز مشارکتی از ناحیه عرضه املاک کلنگی شرایط رکودی به خود گرفت. سازنده‌ها نیز که در ماه‌‌های گذشته تعیین شرایط ناعادلانه از سوی مالکان املاک کلنگی را به‌عنوان مهم‌ترین دلیل بی‌میلی برای ورود به پروژه‌های ساختمانی مشارکتی اعلام کردند تقاضای خود برای ساخت مشارکتی مسکن را روز به روز کاهش دادند.

با این حال، به‌رغم کاهش سرعت رشد قیمت مسکن و مصالح ساختمانی در ماه‌های اخیر، ورود بازار مسکن به عصر ابررکود معاملاتی باعث شده است معدود سازنده‌های راغب به مشارکت در ساخت مسکن نیز از این بازار خارج شوند، چراکه چشم‌انداز مشخصی از بابت فروش واحدهای آماده و سپس واحدهای تازه‌ساز دست کم در یک‌سال آینده از سوی آنها وجود ندارد. این درحالی است که هم‌اکنون سازنده‌ها با مشکل تامین مالی به دلیل فروش نرفتن واحدهای آماده نیز مواجه‌اند و ترجیح می‌دهند به جای فروش واحدهای آماده با نرخ زیر قیمت بازار برای ورود به پروژه‌های جدید ساختمانی تا زمان تثبیت قیمت‌ها در بازار و خروج از شرایط رکود سنگین فعلی، منتظر بمانند.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند