سبزپوشی بورس در آستانه انتخابات علی محمدی - دنیای اقتصاد

به‌رغم رشد اندک شاخص کل و هموزن در این هفته، خروج پول از بازار تداوم داشت و در مجموع پنج روز معاملاتی، هزار و ۵۶۹ میلیارد تومان پول حقیقی از گردونه معاملات خارج شد. ارزش معاملات نیز همچنان در سطوح پایینی قرار دارد و در هفته‌ای که گذشت میانگین ۲هزار و ۲۰۱میلیارد تومان برای این متغیر آماری به ثبت رسید.

رهایی از بند انتخابات

با توجه به اوضاع و احوال نابسامانی که بورس در سنوات اخیر تجربه کرده است، برخی ادعا می‌کنند که اگر معادلات سیاسی در جریان انتخابات فعلی به ‌نفع بورس رقم بخورد، رشد بورس تهران در ماه‌های آتی، می‌تواند در حکم مرهمی برای التیام زخم‌های سهامدارانی باشد که به‌صورت مستمر در سنوات اخیر در این بازار حضور داشته‌‌‌‌‌اند. بورس تهران در سال‌های اخیر به‌شدت از ناحیه تصمیمات خلق‌الساعه‌‌‌‌‌ای که از سوی نهادهای مختلف اتخاذ ‌شده ‌است، در تنگنا و مضیقه قرار گرفته ‌است و در آشکار و نهان، تصمیماتی گرفته‌ شده که کلیت این بازار و درآمد و سود شرکت‌ها را هدف گرفته و به موازات این موضوع، اثر منفی این تصمیمات در قیمت سهام پدیدار شده‌ است. مثبت‌شدن نسبی بورس در این هفته، موجب شد تا انواع و اقسام تحلیل‌ها درخصوص نتیجه انتخابات در محافل سیاسی منتشر شود. برخی مدعی بودند که بازار با سبزپوشی نسبی هفتگی خود، به استقبال نامزدی رفته است که سیاست‌های کلی در دولت وی، برای بورس سودمندی و مطلوبیت خواهد داشت.

ارزش معاملات در برزخ

 همچنین در جریان معاملات این هفته، دامنه نوسان با افزایش همراه شد که برخی مدعی بودند یکی از عواملی که قیمت سهام را در یک ماه اخیر در تنگنا قرار داده بود، همین محدودشدن دامنه نوسان بود. طبیعتا در حالت عادی افزایش دامنه‌نوسان باید موجبات رهایی بازار را از بند محدودیت فراهم می‌کرد و ارزش معاملات بازار را با رشد قابل‌توجهی همراه می‌کرد. در یک ماه اخیر، کاهش دامنه‌نوسان سبب ‌شده بود تا ارزش معاملات بازار با کاهش معناداری مواجه شود و این موضوع، نقدشوندگی بازار را نیز تحت‌تاثیر قرار داده بود. از سوی دیگر، وقتی سازمان بورس بعد از سقوط بالگرد رئیس‌جمهور تصمیم گرفت دامنه‌ نوسان را با کاهش همراه کند، این پیام به بازار مخابره شد که بازار تقریبا در شرایط بحرانی و اضطراری قرار دارد و این موضوع منجر به سرخ‌پوشی سهام و کاهش ارتفاع نماگرها شد؛ اما تداوم دامنه ‌نوسان محدود در دورانی که بازار شاهد فعالیت‌های انتخاباتی بود، این تفکر را نزد اهالی بازار سهام جا انداخت که از نظر سیاستگذار بازار همچنان در شرایط خطیری قرار دارد.

این اقدام مانع از روانه‌شدن جریان نقدینگی به سمت تالار شیشه‌ای شد و نهایتا افت قیمت‌ها و رکود معاملاتی، ارمغان این یک ماه در بازار سهام بود. به هر روی با اینکه پیش‌بینی می‌شد با افزایش دامنه نوسان، ارزش معاملات خرد بازار با تغییر معناداری همراه شود، این مهم میسر نشد و بلاتکلیفی ناشی از نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری مانع از این امر شد و در این هفته میانگین ارزش معاملات در کانال ۲هزار و ۲۰۰میلیارد تومان قرار گرفت. به نظر می‌رسد که بعد از مشخص‌شدن نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری، بورس از بند ابهامات خارج خواهد شد و روند مشخص‌تری به خود خواهد گرفت. حاضران در بورس در یک سال اخیر، بازنده محض بوده‌اند و قافیه را به فعالان دیگر بازارها واگذار کرده‌اند.