در میان نمادهایی با بیشترین اثر بر شاخص کل فرابورس، سهام زیرمجموعه صنعت پتروشیمی بیشترین اثر کاهنده را بر نماگر اصلی بازارهای اول و دوم وارد کرد. پتروشیمی مارون به همراه پتروشیمی زاگرس حدود ۱۴ واحد از ارتفاع شاخص کل کاستند و پس از آن سهامی ذوب‌آهن اصفهان موجب عقبگرد دو واحدی آیفکس شد. در مقابل سهام سنگ‌آهن گهرزمین، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران کرمان و پالایش نفت شیراز بیشترین اثر فزاینده را بر آیفکس بر عهده داشت. به این ترتیب، برآیند تغییرات آیفکس کاهش ۶/ ۴ واحدی آن را در‌بر‌داشت که به توقف آن در سطح ۲۵۸۳ واحدی منتهی شد.

روز گذشته در حالی که نمای نیمی از سهام بازارهای اول و دوم سرخ بود، نیمی دیگر از سهام سبزپوش بودند. در این میان رشد قیمتی نماد «بهپاک» چشمگیر بود. صنعتی‌بهپاک که از ۱۸ اردیبهشت متوقف شده بود، در دقایق پایانی معاملات دیروز بازگشایی شد و رشد ۲۱ درصدی قیمت را تجربه کرد. نماد مزبور، عصر روز سه‌شنبه از دریافت مجوز افزایش ۳۸ درصدی قیمت پروتئین سویا پاکتی (از ۳ هزار و ۲۵۰ تومان به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان) خبر داد. پیش‌تر نیز شرکت عنوان شده، قراردادی مهم به منظور بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولیدی شرکت، در رابطه با روغن‌کشی دانه‌های روغنی (سویا و کلزا) با گروه صنعت غذایی کوروش منعقد کرد. به این ترتیب «بهپاک» پس از چهار روز توقف در روز بازگشایی، با اقبال سهامداران همراه شد.

در میان صنایع ۲۷ گانه فرابورسی نیز ۱۸ صنعت رشد شاخص روزانه را تجربه کردند. در این میان صنعت تک‌سهمی خودرو و ساخت قطعات، با رشد بیش از ۸/ ۴ درصدی صدرنشین گروه‌ها از این حیث شد. در ادامه صنعت انبوه‌سازی و املاک و مستغلات و نیز استخراج زغال سنگ از دیگر صنایعی بودند که افزایش پرشتابی را به نمایش گذاشتند. در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز دیروز حدود ۳/ ۸ میلیون ورقه به ارزش تقریبی ۷۷۶ میلیارد تومان در ۷۶۸ نوبت معاملاتی مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین در این روز شاهد معامله ۸۰۰ ورقه اسناد خزانه اسلامی به ارزش ۷/ ۶۶ میلیارد تومان بودیم. در این روز عمده سررسیدهای اسناد خزانه با رشد قیمت به کار خود پایان دادند. شرایطی که با توجه به رابطه معکوس قیمت و بازدهی سبب شد تا متوسط نرخ سود موثر اسناد خزانه اسلامی با کاهش ۵/ ۰ واحد درصدی نسبت به روز سه‌شنبه در سطح ۵/ ۲۲ درصد قرار گیرد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند