جزئیات بیشتر از «افق»

در ادامه این مراسم امیرخسرو فخریان، مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش گفت: این شرکت با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیون ریال در شهریورماه سال ۸۸ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران تاسیس شد که پس از طی چهار مرحله سرمایه شرکت به ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. فخریان با بیان اینکه اولین واحد خرده‌فروشی افق در سال ۸۸ و اولین فروشگاه تخفیف‌محور در آذر سال ۹۲ به بهره‌برداری رسید، افزود: در حال حاضر این شرکت تعداد ۱۱۴۲ فروشگاه در ۳۱ استان کشور دارد و بنا داریم تا سال ۲۰۲۵ جزو ۲۵۰ شرکت خرده فروش دنیا و ۵ شرکت اول در منطقه باشیم. وی ادامه داد: پیش‌بینی شده که تعداد فروشگاه‌های شرکت تا پایان سال به ۱۳۰۰ برسد که ۲۸۵ فروشگاه به‌صورت اعطای نمایندگی (فرانچایز) و ۱۱۲ فروشگاه به‌صورت عادی خواهد بود. همچنین تعداد فروشگاه‌ها (عادی و فرانچایز) در سال ۹۸ به ۱۶۰۰ و در سال ۹۹ به ۱۹۰۰ فروشگاه خواهد رسید.

فخریان تصریح کرد: سهم افق کوروش از بازار در سال ۹۷ برابر با ۵۲/ ۱ درصد و در سال ۹۸ معادل ۱۹/ ۲ درصد خواهد بود که دستیابی به سهم بیش از ۳ درصدی از کل بازار خرده‌فروشی تا سال ۱۴۰۰ در دستور کار است. وی درباره میزان درآمد فروش بیان کرد: این فروشگاه در سال ۹۴ مبلغ ۵۵۰ میلیارد تومان، در سال ۹۵ مبلغ ۱۶/ ۱هزار میلیارد تومان، در سال ۹۶ مبلغ ۹/ ۲ هزار میلیارد تومان و در ۶ ماه سال جاری ۱۵/ ۲ هزار میلیارد تومان فروش داشته و پیش بینی شده که این رقم تا پایان سال جاری به ۳/ ۵ هزار میلیارد تومان برسد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۹۸ مبلغ ۸/ ۸ هزار میلیارد تومان و سال ۹۹ مبلغ ۹/ ۱۲ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش داشته باشیم. فخریان با بیان اینکه پنج گروه اصلی کالایی مشتمل بر بیش از ۲۷۰۰ قلم کالا از سهم فروش را دارا هستند، ادامه داد: عقد قرارداد تامین با ۲۵۰ تامین‌کننده، جذب اعتماد بخش دولتی در توزیع بسته‌های حمایت غذایی، اشراف بر صنعت تجهیزات فروشگاهی و عقد قرارداد با مطرح‌کنندگان مطرح صنعت و راه‌اندازی فروش اینترنتی جزء اهداف اصلی شرکت است. فخریان به شعار «همه برنده» در مورد استراتژی فروش شرکت اشاره کرد و گفت: زنجیره تامین شرکت، ارتباط با گروه صنعتی گلرنگ، دستیابی به تامین‌کننده‌های مطرح کشور، سیستم لجستیک هوشمند و تعداد مشتریان انبوه هم‌افزایی بالایی را در جهت این استراتژی ایجاد کرده است.

وی افزود: ماموریت شرکت ایجاد ارزش افزوده برای همه ذینفعان، ایفای نقش مهم و کلیدی در اقتصاد، کمک به اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی با تکیه بر تجربه و دانش سازمانی موجود و همچنین استفاده از شیوه‌های مدیریتی موثر و بهره‌گیری از روش‌ها و دانش روز بین‌المللی است. فخریان در مورد برنامه‌های آینده شرکت گفت: افتتاح ۴ هزار فروشگاه در سطح کشور تا سال ۱۴۰۴، توسعه برندهای اختصاصی، توسعه زیرساخت‌های ارتباط با مشتری، تمرکز بر افزایش سهم بازار و توسعه بهینه شعب، تمرکز بر ایجاد برند بین‌المللی برای ورود به بازارهای جذاب کشورهای منطقه و ایجاد اتحاد استراتژیک از برنامه‌های آتی شرکت است.  وی به سود عملیاتی شرکت طی سه سال گذشته اشاره کرد و افزود: سودعملیاتی «افق» در سال ۹۴ مبلغ ۴/ ۲ میلیارد تومان، سال ۹۵ مبلغ ۵/ ۲۸ میلیارد تومان و سال ۹۶ مبلغ ۳/ ۸۰ میلیارد تومان بوده و در ۶ ماه نخست امسال به ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده است. پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال با رشد ۳۰۷ درصدی نسبت به سال گذشته به رقم ۷/ ۳۲۷ میلیارد تومان برسد. فخریان با بیان اینکه سود هر سهم این شرکت تا پایان سال ۹۷ معادل ۲۷۴۸ ریال است، بیان کرد: پیش‌بینی فروش و سودآوری شرکت نشان می‌دهد که سود هر سهم شرکت برای سال آینده معادل ۳۷۸۱ ریال است و سیاست تقسیم سود شرکت حداقل معادل ۹۰ درصد سود خالص خواهد بود. وی به ریسک‌های شرکت اشاره کرد و گفت: ورود شرکت‌های خارجی و تاسیس شرکت‌های جدید داخلی در صنعت خرده‌فروشی، تحریم کالاها و افزایش نرخ اجاره ملک از ریسک‌های مهم شرکت است. فخریان با بیان اینکه پس از عرضه از سهم حمایت می‌شود و بازارگردان برای آن وجود دارد، افزود: هنوز زمان عرضه اولیه این سهم مشخص نیست اما ممکن است تا دو هفته آینده این سهم به بازار عرضه شود.