شروع هفته‌ای با حمایت حقوقی‌ها

معاملات اولین روز از هفته منتهی به ۱۴ آذرماه، با ریزش ۳۹۱۸ واحدی شاخص سهام و نزول این نماگر به کانال ۱۵۹ هزار واحدی آغاز شد. در این روز بیش از ۹۰ درصد از نمادهای بورسی قرمزپوش شدند و بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان نقدینگی از سوی معامله‌گران خرد از بازار خارج شد که بیشترین مقدار از میانه مهرماه بود. بیشترین خالص خرید توسط سهامداران عمده در نمادهای کامودیتی بازار ثبت شد و در مجموع ۴ صنعت کالایی (پتروشیمی، پالایشی، فلزی و معدنی) افزون بر ۱۳۶ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد.  در میان شرکت‌های بورسی نیز، بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در نمادهای فولاد مبارکه اصفهان و گل‌گهر ثبت شد. خریدهایی که بیشتر جنبه حمایتی داشت. خالص خرید حقوقی‌های «فولاد» طی معاملات این روز به بیش از ۱۹میلیارد تومان رسید. این روند در نماد «کگل» نیز به جابه‌جایی ۱۶میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی دنبال شد. در این میان ۵۰۰هزار سهم «کگل» از سوی گروه توسعه مالی مهرآیندگان به‌عنوان سهامدار ۱۱/ ۳ درصدی این نماد معدنی خریداری شد. در دیگر نماد معدنی یعنی چادرملو نیز خرید ۳۲میلیون سهم از سوی صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر به ثبت رسید. رصد دیگر جابه‌جایی‌های مهم در بازار روز شنبه نشان از تمایل حقوقی‌ها به جمع‌آوری سهام پالایشی داشت. بر این اساس حدود ۴۰میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران عمده این گروه منتقل شد. در این میان پالایش نفت اصفهان با خالص خرید ۵/ ۱۳میلیارد تومانی، بیشترین میزان جابه‌جایی را به خود اختصاص داد. ۲/ ۱ میلیون سهم «شپنا» از سوی سهامدار عمده این شرکت یعنی گروه توسعه مالی مهر آیندگان خریداری شد.

پالایش نفت بندرعباس نیز شاهد ادامه خرید از سوی سهامدار عمده خود یعنی صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین‌شهر بود که روز شنبه بیش از ۲۶میلیون سهم «شبندر» را به پرتفوی خود افزود. این حقوقی در نماد پالایش نفت تهران نیز به حمایت از سهم پرداخت و حدود ۸میلیون سهم را جمع‌آوری کرد. در نماد پالایش نفت تبریز نیز شاهد خرید حدود ۳میلیون سهمی از سوی شرکت سرمایه‌گذاری هامون سپاهان بودیم.

در آن‌سوی بازار اما بیشترین خالص خرید معامله‌گران خرد در نمادهای زیرمجموعه گروه خودرو و ساخت قطعات و همچنین سیمانی‌ها رقم خورد. بررسی روند خریدهای صورت گرفته از سوی سهامداران حقیقی نشان از آن دارد که این گروه از بازیگران سهام بیشترین خالص خرید خود را در نماد شرکت سایپا داشتند. طی معاملات روز شنبه حدود یک میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران خرد «خساپا» منتقل شد. سیمان دورود و بانک خاورمیانه نیز از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران خرد در بازار روز شنبه بودند که هر کدام با خالص تغییر مالکیت حدود یک میلیارد تومانی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی روبه‌رو‌ شدند.

تغییر زمین بازی معامله‌گران بورسی

کاهش ارزش سهام و رسیدن قیمت‌ها به مرزهای حمایتی در کنار بروز نشانه‌های مثبت  از گفت‌وگوی سران قدرت‌های اقتصادی در حاشیه نشست «گروه۲۰» سبب شد معاملات روز یکشنبه بورس تهران با رشد ۳۲۸۵ واحدی همراه شود. در کنار رشد بیش از ۲ درصدی شاخص سهام، بازیگران خرد نیز در سمت خرید سهام فعال شدند و پس از گذشت پنج روز متوالی غلبه حقوقی‌ها در سمت خرید، خالص تغییر مالکیت سهام به میزان ۲۰ میلیارد تومان به سمت معامله‌گران خرد بازار تغییر جهت داد.  

در صدر خرید حقیقی‌ها طی معاملات دومین روز از هفته مورد بررسی، فلزی‌ها قرار داشتند که با خالص خرید ۶/ ۱۱ میلیارد تومانی همراه شدند. در میان شرکت‌های بورسی نیز، معامله‌گران خرد بازار اقدام به جمع‌آوری سهام فولاد مبارکه اصفهان و ملی مس ایران کردند. به این ترتیب روز یکشنبه ۵/ ۷ میلیارد تومان نقدینگی به سبد معامله‌گران حقیقی «فولاد» منتقل شد. خالص خرید حقیقی‌ها در نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران نیز به ۵/ ۴ میلیارد تومان رسید. در این میان ۲۰میلیون سهم «فملی» از سوی شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا خریداری شد. در همین راستا فولاد خوزستان نیز شاهد خرید ۸۰۰هزار سهم از سوی صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر بود.

نمادهای زیرمجموعه گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، روز یکشنبه در صدر خرید معامله‌گران عمده بازار قرار گرفتند و خالص خرید حدود ۴ میلیارد تومانی را تجربه کردند. بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها نیز در نماد بانک ملت انجام شد و بیش از ۱۵ میلیون سهم «وبملت» به ارزش ۴/ ۳ میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد. در این نماد جابه‌جایی بلوکی میان سهامداران عمده رخ داد و عرضه ۲۰میلیون سهمی «وبملت» از سوی گروه توسعه مالی مهرآیندگان توسط صندوق سرمایه‌گذاری بادرآمدثابت کوثریکم خریداری شد.بانک خاورمیانه با خالص خرید ۷۷۰میلیون تومانی از دیگر نمادهای مورد توجه حقوقی‌ها در بازار روز یکشنبه بود. حدود ۲میلیون سهم مزبور توسط شرکت سرمایه‌گذاری تامین آتیه مسکن خریداری شد. این روند در نماد بانک تجارت با خرید حدود ۵۰۰هزار سهم از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی تجارت ایران دنبال شد. در میان نمادهای زیرمجموعه گروه محصولات شیمیایی نیز شرکت دوده‌ صنعتی‌ پارس شاهد عرضه حدود ۲میلیون سهمی از سوی ‌شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی بود. در این روز همچنین جابه‌جایی بلوکی میان حقوقی‌های گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان مشاهده شد و عرضه ۱۳۲میلیون سهمی «پترول» از سوی شرکت مدیریت توسعه سرمایه گروه پتروشیمی ایرانی، توسط صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر خریداری شد. ۵۰۰هزار سهم دیگر «پترول» را نیز شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد جمع‌‌آوری کرد.

آتش‌بس موقت و بازگشت حقیقی‌ها

رشد شاخص سهام طی معاملات روز دوشنبه نیز ادامه پیدا کرد و ۳۱۶۶ واحد بر ارتفاع این نماگر افزوده شد. بهبود قیمت‌ها در بازارهای جهانی به دنبال اعلام آتش‌بس موقت جنگ تجاری میان آمریکا و چین مهم‌ترین عامل بازگشت تقاضا به سمت سهام بورسی بود. به این ترتیب طی معاملات روز میانی هفته، ۲۱۱ میلیون سهم به ارزش ۵/ ۶۹ میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی بازار افزوده شد. در این میان بیشترین خالص خرید معامله‌گران خرد بازار در سهام کالایی بازار رقم خورد. فلزی‌‌ها با بیشترین اقبال از سوی این دسته از معامله‌گران روبه‌رو‌ شدند و خالص خرید ۱۷ میلیارد تومانی را رقم زدند. در میان شرکت‌های بورسی نیز «فملی» با ثبت خالص خرید ۳/ ۱۳ میلیارد تومانی با بیشترین تقاضا از سوی حقیقی‌ها همراه شد.

پتروپالایشی‌ها از دیگر صنایع مورد توجه حقیقی‌ها در بازار روز دوشنبه بودند. رصد خالص تغییر مالکیت‌های صورت گرفته در نمادهای پالایشی نشان از جابه‌جایی ۳/ ۱۵ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی دارد. در این میان بیشترین خالص خرید به میزان ۵/ ۴ میلیارد تومان در نماد پالایش نفت اصفهان صورت پذیرفت. همچنین در این روز حقیقی‌ها به خرید سهام پالایش نفت تبریز، پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندرعباس نیز تمایل نشان داده و خالص خرید بیش از ۳میلیارد تومانی در هر کدام از نمادهای مزبور ثبت شد. در میان نمادهای شیمیایی نیز بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها در نماد پتروشیمی شازند بود که با جابه‌جایی ۵/ ۵ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی این گروه همراه بود. سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و پتروشیمی پارس نیز هر کدام با خالص خرید ۴/ ۲ میلیارد تومانی، از دیگر نمادهای مورد توجه حقیقی‌ها در این گروه بودند.  

کالایی‌ها در صدر توجه معامله‌گران عمده

شاخص سهام طی معاملات روز سه‌شنبه، بار دیگر تغییر جهت داد و با افت ۶۰۳ واحدی (معادل ۴/ ۰ درصد) مواجه شد. فضای گنگ معاملاتی و نااطمینانی نسبت به آینده مهم‌ترین دلیل افزایش عرضه‌ها طی معاملات روز سه‌شنبه پس از صعود ۷ کانالی شاخص سهام بود. خالص تغییر مالکیت سهام نیز در این روز به سمت معامله‌گران حقوقی بازار تغییر جهت داد و بیش از ۷۶ میلیون سهم به ارزش ۳/ ۳۸ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد. طی معاملات این روز صنایع کالایی بازار سهام بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها را تجربه کردند. در این میان بیش از ۱۳میلیارد تومان از خالص خرید سهامداران عمده در نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی صورت پذیرفت.

بررسی جزئیات خرید و فروش‌های صورت گرفته در این روز نشان از صدرنشینی «شپنا» و «شبندر» در فهرست خرید حقوقی‌ها دارد. در نماد «شبندر»، صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر به خرید سهام مزبور اقدام کرد و با افزودن ۳میلیون سهم، درصد مالکیت خود در این نماد پالایشی را به ۷۴/ ۲ درصد رساند. این صندوق به‌عنوان سهامدار عمده و مالک ۱۷/ ۱درصدی سهام پالایشی نفت تهران، خرید ۲میلیون سهم را نیز در این نماد ثبت کرد.

در گروه فلزات اساسی نیز روز سه‌شنبه شاهد جابه‌جایی ۷/ ۸ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم. رصد خرید و فروش‌های صورت گرفته در نمادهای فلزی نشان از آن دارد که توسعه و مدیریت سرمایه صبا به‌عنوان سهامدار عمده در نماد ملی مس ایران، ۴۲۰هزار سهم را جمع‌آوری کرده است. در همین راستا فولاد خوزستان نیز با خرید سهم از سوی دو سهامدار عمده روبه‌رو‌ شد. خرید بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار سهم از سوی صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر و جمع‌آوری ۱۱۰هزار سهم توسط توسعه و مدیریت سرمایه صبا از جمله این خریدها بود.

خرید حقیقی‌ها روی موج اخبار

آخرین روز معاملاتی هفته منتهی به ۱۴ آذرماه، با رشد ۱۱۵۸ واحدی شاخص سهام و قرار گرفتن این نماگر در کانال ۱۶۶ هزار واحدی به پایان رسید. همراستا با رشد شاخص، حقیقی‌ها نیز بار دیگر متقاضی خرید سهام شدند. به این ترتیب روز چهارشنبه در مجموع حدود ۱۱۴ میلیون سهم به ارزش ۸/ ۱۹ میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی بازار افزوده شد. خودرویی‌ها پرتقاضاترین سهام از سوی معامله‌گران خرد در این روز معاملاتی بودند. نمادهای خودرویی روز چهارشنبه بار دیگر بر موج خبر افزایش قیمت سوار شده و اکثرا شاهد صف‌های طولانی خرید بودند. بر اساس آخرین اخبار منتشر شده، انتظار می‌رود در هفته آینده شاهد اعلام نرخ‌های جدید محصولات خودرویی باشیم. هر چند نحوه قیمت‌گذاری هنوز به قطعیت نرسیده اما انتشار هرگونه خبری در این خصوص، سبب ایجاد هیجانی مثبت در نمادهای خودرویی می‌شود. به این ترتیب روز چهارشنبه نمادهای خودرویی شاهد خالص خرید یک میلیارد تومانی حقیقی‌ها بودند. در این گروه نماد معاملاتی شرکت ایران‌خودرو شاهد عرضه ۵ میلیون سهمی از سوی شرکت سرمایه‌گذاری سمند بود. روز چهارشنبه، صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین‌شهر در سمت خرید سهام فعال ظاهر شد و اقدام به جمع‌آوری سهام به خصوص در میان صنایع کالایی کرد. به این ترتیب در میان معدنی‌ها، صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین‌شهر اقدام به خرید ۵/ ۲ میلیون سهم شرکت معدنی و صنعتی چادرملو کرد. این صندوق همچنین یک میلیون و ۵۵۰ هزار سهم «کگل» را نیز به پرتفوی خود افزود. خرید ۲/ ۱ میلیون سهم فولاد خوزستان، یک میلیون و ۷۳۱ هزار سهم پالایش نفت بندرعباس، یک میلیون سهم پالایش نفت تهران و ۲۵۰ هزار سهم مدیرین صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر از دیگر خریدهای این حقوقی در معاملات آخرین روز هفته بود.

10-01

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس