آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۴۸

 • زمان مناسب برای اصلاح و تعدیل

  دنیای اقتصاد- حمزه بهادیوندچگینی: بیش از یک‌سال و نیم از زمانی که بازار محصولات پایه در بورس کالا و بازار آزاد با تنش روبه‌رو شد می‌گذرد و بعد از گذشت این دوره به‌نظر می‌رسد آرامش تا حدی به این بازارها باز گشته است. این آرامش را باید در کنار آرامش حاکم بر سایر بازارها از جمله ارز، سکه، مسکن و... دید که نشان می‌دهد اقتصاد ایران از گردنه سخت سال ۹۷ عبور کرده است. این در حالی است که عبور از این مرحله به معنای آغاز رشد و رونق نیست و تنها بازارها به وضعیت نبود تقاضای واقعی برگشته‌اند.
 • کاهش مجدد قیمت‌های پایه پلیمرها

  دنیای اقتصاد: قیمت پایه پلیمرها برای عرضه در هفته جاری در بورس‌کالای ایران با کاهش همراه شد؛ اگرچه افت قیمت‌های اعلامی به نسبت هفته قبل از آن از شتاب کمتری برخوردار است. این درحالی است که قیمت‌های پایه برخی از ترکیبات شیمیایی در بورس‌کالا با رشد همراه شده است. این وضعیت نشان می‌دهد که بازار پلیمرها چه در بورس‌کالا و چه در بازار داخلی از کاهش جدی قیمت‌ها با شتاب زیاد فاصله گرفته است و می‌تواند آرامش بیشتری را تجربه کند. البته کاهش نرخ دو روز گذشته در بازار داخلی را می‌توان به معنی آمادگی و استقبال بازار از کاهش قیمت‌های پایه در بورس‌کالا قلمداد کرد که به معنی کاهش اثرگذاری قیمت‌های پایه جدید بر نوسان نرخ در بازار داخلی است.
 • فولاد رشد قیمت داشت

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه جاری، شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها شاهد افزایش قیمت بود؛ به‌گونه‌ای‌که در این روز فولاد کیمیا و بریس شمش فولاد خود را با رشد نرخ ۳۰ و ۴۰ تومانی در هر کیلو به بازار غیررسمی عرضه کردند. در این روز، مقاطع فولاد بدون تغییر قیمت پیشنهاد شد.
 • اعطای تندیس سیمین جایزه ملی کیفیت ایران به فولادمبارکه

  گروه بنگاه‌ها: تندیس سیمین جایزه ملی کیفیت ایران در گروه محصولات فلزی، لوازم، ابزار، ماشین‌آلات و تجهیزات به شرکت فولاد مبارکه اهدا شد. مدیرعامل شرکت فولادمبارکه دریافت تندیس سیمین جایزه ملی کیفیت ایران را حاصل تلاش مدیران، کارکنان و دست‌اندرکاران شرکت فولادمبارکه دانست. حمیدرضا عظیمیان در جمع خبرنگاران عنوان کرد: شرکت فولادمبارکه موفق شد در روند پیشرفت‌های خود در اخذ جوایز ملی و بین‌المللی، جایزه سیمین را برای محصول قلع‌اندود دریافت کند. تلاش می‌کنیم در سال آینده جایزه کیفیت زرین را به‌دست آوریم. عظیمیان با اشاره به دریافت جایزه سیمین گفت: با توجه به پروتکل‌های مختلفی که در شرکت طراحی و اجرا شد، موفق به کسب این سطح از کیفیت شدیم. مدیرعامل شرکت فولادمبارکه ادامه داد: سیستم‌های نرم‌افزاری متنوعی در شرکت مستقر و در قسمت‌های مختلف پایش و کنترل می‌شوند و این نتایج باعث می‌شود کیفیت محصولات ما روز‌به‌روز بالاتر برود.
 • بومی‌سازی قالب مسی برای تولید اسلب فولادی

  گروه بنگاه‌ها: یک شرکت دانش‌بنیان توانست برای نخستین بار در کشور قالب مسی برای ساخت اسلب فولادی در کشور تولید کند. مجید رحیمی مدیرعامل شرکت دانش پرتو نقش جهان، با بیان اینکه فعالیت اصلی شرکت در زمینه ریخته‌گری و ماشین‌کاری است، به «دنیای‌اقتصاد» گفت: ریخته‌گری، ماشین‌کاری و تحویل قطعات های‌تک (با تکنولوژی بالای) مسی و همچنین تجزیه و تحلیل ساخت محصولات یا قطعاتی که ظرفیت ساخت آن در داخل کشور وجود دارد، مهم‌ترین اقدامات و فعالیت‌های شرکت دانش پرتو نقش جهان است.
 • ثبت رکورد جدید تولید سنگ‌آهن در توسعه فراگیر سناباد

  گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل شرکت توسعه فراگیر سناباد از ثبت رکورد تولید روزانه جدیدی در تاریخ ١٥ آبان‌ماه ١٣٩٨ خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد تولید روزانه کنسانتره سنگ‌آهن این شرکت در ۱۵ آبان به ۱۰هزار و ۳۹۵ تن رسید. رکورد روزانه قبلی مربوط به ٢٩ شهریور ٩٨ و به میزان ۱۰ هزار و ۲۱۳ تن بود. محمد مدنی‌فر ضمن تقدیر از عملکرد کارکنان این شرکت افزود؛ این شرکت با ظرفیت تولید سالانه ۵/ ۲ میلیون تن، بر اساس تولید اسمی روزانه ۷ هزار و ۸۱۲ تن، طراحی شده و این رکورد ۳۳درصد بالاتر از ظرفیت اسمی کارخانه بوده که مایه مباهات همه عوامل و پرسنل این شرکت است.

بیشتر

بیشتر