آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۱۲

 • دو سناریو برای سنگ‌آهن ۱۰۰ دلاری

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: سنگ‌آهن طی یک هفته گذشته با رشد ۵‌درصدی توانست گوی سبقت روند صعودی را از سایر کالاهای پایه برباید و به این ترتیب در آخرین روز معاملاتی خود قیمت ۱۰۳ دلار در هر تن را به ثبت برساند. به این ترتیب قیمت سنگ‌آهن ۶۲ درصد در یک ماه گذشته ۱۱ درصد و طی یک سال اخیر بیش از ۵۲ درصد رشد کرده و اکنون به بالاترین رقم در ۵ سال اخیر رسیده است. در گزارش‌های پیشین اشاره کردیم که شکست سد باطله معدن واله و هشدارهای این معدن برای در خطر بودن یک سد دیگر و از طرفی مشکلات حمل‌ونقل‌ دریایی در بنادر استرالیا و در نتیجه نگرانی از کاهش عرضه سنگ‌آهن در بازار از مهم‌ترین‌ عوامل فزاینده قیمت هستند این در حالی است که نگرانی‌ها از جنگ دوجانبه تجاری چین و آمریکا بخشی از قدرت صعودی بازار سنگ‌آهن را کاهش داده است وگرنه ممکن بود قیمت خیلی بالاتر از ارقام کنونی آن ثبت شود.
 • چشم‌انداز بخش معدن فراتر از تحریم‌ها

  گروه بنگاه‌ها: منابع مالی تمام طرح‌های کارشناسی شده صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی سامانه کارا تامین شد.فرید دهقانی مدیرعامل صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» ضمن اعلام خبر تامین منابع برای پرداخت به تمامی طرح‌های کارشناسی شده در سال ۹۷ از محل منابع کارا، از ظرفیت بالای این بخش برای نقش‌آفرینی در سیستم اقتصادی کشور خبر داد.
 • مقاومت فولاد‌سازان در برابر افت قیمت

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات روز گذشته بازار آهن با تبعیت از بازار ارز با رشد منفی مواجه بود؛ اما فولاد‌سازان در برابر این افت قیمت‌ها مقاومت کرده و در انتظار این هستند تا وضعیت مبادلات و قیمت‌ها در بازار به ثبات برسد.
 • رشد دسته جمعی قیمت پلیمرها

  دنیای اقتصاد: افزایش قیمت‌های پایه در بورس کالا با افت نرخ در بازار داخلی همراه شده است که نشانه دیگری از رکود در صنایع تکمیلی و بازار پلیمرهاست.
 • ابلاغ شیوه‎نامه نحوه عرضه نفت و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی

  وزیر نفت مستند به تکلیف مندرج در بند (و) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۸، شیوه نامه نحوه عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی را ابلاغ کرد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر