آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۱۳

 • ۳ فاکتور هدایتگر در بازار

  دنیای اقتصاد: بازار فولاد چهره بی‌جانی را طی چند روز گذشته از خود به نمایش گذاشته است؛ به این معنا که در روزهای میانی ماه رمضان که تقاضا به‌صورت سنتی کاهش پیدا می‌کند، فاکتورهای دیگری هم در بازار ایفای نقش کرده‌اند که به این شرایط دامن زده‌اند؛ «موجودی نسبتا بالای انبارها» که به امید رشد بیشتر قیمت‌ها در نوسان نرخ در هفته‌های گذشته خریداری شده و همین سیگنال باعث شده که امکان تکانه‌های رشد قیمت محدود شده و در نهایت برتری عرضه بر تقاضا بیش از پیش در این برهه خودنمایی کند.«جو روانی منفی از نگرانی کاهش قیمت دلار به همراه ترس از افت نرخ مصنوعات فولادی» یعنی آن جو روانی که بازار فولاد را هفته‌ها به سمت رشد نرخ هدایت کرد در حال حاضر جایگاه خود را به ترس از کاهش قیمت‌ها داده، بنابراین در این شرایط، «خرید» نه تنها توجیه ندارد بلکه خطرناک است، آن هم در وضعیتی که قیمت دلار در روزهای گذشته شیب کاهشی بیشتری پیدا کرده است، فاکتور سوم «دورنمای تقاضا» است که هیچ قطعیتی نسبت به آن وجود ندارد.
 • اصلاحات جدید یا تجدید نظر در تصمیمات سابق؟

  دنیای اقتصاد: انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در قالب نامه‌ای به مدیر‌کل صنایع معدنی وزارت صنعت خواستار اصلاحاتی در سیاست‌های مرتبط با بورس کالا و موضوعات صادراتی این حوزه شدند. بر اساس این نامه جهت ترغیب واحدهای تولید به عرضه بیشتر محصولات در بورس کالای ایران لازم است مواردی در کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد مورد بررسی قرار گیرد و تصمیمات مقتضی اتخاذ شود.
 • کاهش دسته‌جمعی قیمت‌ها در بازار آهن

  گروه بنگاه‌ها: قیمت آهن کاهش یافت. به‌رغم مقاومت فولاد‌سازان در برابر افت قیمت‌ها به‌دلیل کاهش قیمت ارز در بازار، قیمت انوع آهن‌آلات روز گذشته با افت مواجه شد.
 • ملا رحمان مدیرعامل گل‌گهر شد

  گروه بنگاه‌ها: با حکم رئیس هیات عامل ایمیدرو، مدیرعامل یکی از غول‌های معدنی کشور تغییر کرد.به گزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد» روز گذشته در محل ایمیدرو، با حضور غریب‌پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو سرقینی معاون معدنی وزیر صمت و هیات‌مدیره گل‌گهر از ناصر تقی‌زاده برای تلاش‌های انجام شده طی ۴ سال گذشته تقدیر و به‌جای وی جمشید ملارحمان به سمت مدیرعاملی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر معرفی شد.ناصر تقی‌زاده گل‌گهر را با ۴۲ طرح توسعه‌ای و بالای ۳۱۸ هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال ارزش بازار سهام و قیمت هر سهم معادل ۶هزار و ۶۳۰ ریال به مدیرعامل جدید تحویل داد.
 • ۱۵۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداختی فولاد مبارکه به دولت

  گروه بنگاه‌ها: فولاد مبارکه با پرداخت ۱۵۰۰ میلیارد تومان مالیات به دولت، ردیف اول در بین شرکت‌های تولیدی و ردیف دوم در شرکت‌های بورسی را به خود اختصاص داده است.
 • مرحله دوم افزایش سرمایه میدکو

  گروه بنگاه‌ها: هیات‌مدیره میدکو قصد دارد مرحله دوم افزایش سرمایه تصویب شده و تفویض شده را اجرا کند. براین اساس، سرمایه ثبت شده این هلدینگ با ۲۴درصد افزایش به ۳۶ هزار میلیارد ریال خواهد رسید. منابع مالی اجرای این افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی ایشان تامین خواهد شد. هدف از اجرای افزایش سرمایه نیز جبران مخارج سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته در شرکت‌های سرمایه‌پذیر در سنوات اخیر و به‌صورت شرکت در افزایش سرمایه شرکت‌های تحت کنترل شرکت است.

بیشتر

بیشتر