آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۰۸

 • پول داغ در بازارهای پایه

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد : تبدیل نقدینگی به کالا در هفته‌های اخیر باز هم به‌عنوان یکی از نگرانی‌ها در حوزه بازارهای کالایی مشاهده شده که خروجی آن رشد جدی نرخ‌ها مخصوصا تا هفته گذشته بود، اگرچه هم‌اکنون از التهاب قیمتی در اغلب بازارها کاسته شده است. اگرچه رشد نقدینگی دلیل اصلی این شرایط بوده ولی التهاب تبدیل نقدینگی به کالا شرایطی را ایجاد کرده که به قول مدیرعامل بورس کالا شباهت‌هایی با پول داغ در نگاه اول داشت ولی از تفاوت‌هایی نیز برخوردار بود. به عقیده حامد سلطانی‌نژاد در اغلب بازارهای کالایی با التهاب قیمت روبه‌رو بوده‌ایم ولی این التهاب احتمالا مقطعی بوده و با توجه به تجربیات جهانی در بورس کالا و بازارهای رسمی (کالایی) ابزارهای کافی برای مدیریت این اوضاع وجود دارد.
 • بازار آهن در انتظار اخبار خوش

  گروه بنگاه‌ها: بازار غیر‌رسمی آهن در مبادلات روز گذشته به‌دلیل ابلاغیه وزرات صمت به گمرک مبنی بر صادرات مجاز مقاطع طویل فولادی از رکود خارج شد؛ به‌گونه‌ای که برخی از فعالان این بازار از انجام معاملات در این روز خبر دادند. در این روز، شمش فولاد کیمیا رشد قیمت ۱۰ تومانی را در هر کیلو شمش تولیدی خود تجربه کرد.
 • پیمان جهانی سازمان ملل متحد برای محدود ساختن تجارت ضایعات پلاستیک

  کشورهای سازمان ملل متحد تصمیم گرفتند ضایعات پلاستیکی را با هدف کاهش آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از آن، درفهرست یک پیمان بین‌المللی ناظر بر تجارت ضایعات خطرناک وارد کنند. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ (plasticsnewseurope)، اعضای حاضر در یک نشست عالی‌رتبه سازمان ملل متحد که در تاریخ ۱۰ مه امسال برگزار شد، تصمیم گرفتند ضایعات پلاستیکی را با هدف کند ساختن آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از آن، در لیست یک پیمان بین‌المللی ناظر بر تجارت ضایعات خطرناک (hazardous waste) وارد کنند.

بیشتر

بیشتر