• در نکوهش قیمت‌گذاری دستوری

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار طی نامه‌‌‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، سیاست قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو را مورد اشاره قرار داد و آن را زمینه‌‌‌ساز ضرر و زیان سهامداران و ادامه این رویه را عامل تعطیلی این صنعت در کشور خواند. به موازات این نامه، بررسی‌ها از تلاش‌هایی برای عرضه خودرو در بورس‌کالا حکایت دارد؛ اگرچه تاکنون هیچ موضع‌گیری رسمی یا انتشار هیچ دستورالعمل یا ابلاغیه‌ای از سمت بورس‌کالا را شاهد نیستیم.
 • فرش قرمز بورس انرژی ‌برای یک ابزار جدید

  دنیای‌اقتصاد: اوراق گواهی صرفه‌‌‌جویی انرژی در دنیا به‌عنوان مشوق افزایش بهره‌‌‌وری، افزایش بازدهی و کاهش مصرف سوخت به کار گرفته می‌شود و همان‌طور که از اسم آن مشخص است، به بهینه‌‌‌سازی مصرف انرژی و کاهش شدت انرژی می‌انجامد. بنابراین از طریق این اوراق می‌توان برای سیاستگذاری در حوزه انرژی و بهره‌‌‌وری مصرف انرژی برنامه‌‌‌ریزی کرد. معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس انرژی ایران در گفت‌‌‌وگو با پایگاه اطلاع‌‌‌رسانی بازار سرمایه ایران (سنا)، به ارائه جزئیاتی از سابقه و فلسفه معاملات اوراق گواهی صرفه‌‌‌جویی انرژی در دنیا و فرآیند اجرا و انواع اوراق صرفه‌‌‌جویی انرژی که در ایران طراحی شده است، پرداخت.
 • رشد نرخ شمش و مقاطع فولاد

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز چهارشنبه پنجم آبان ماه جاری، شمش و مقاطع از سوی برخی از تولید کنندگان افزایش قیمت را تجربه کرد.به رغم رشد قیمت از سوی خصوصی ها، اما فعالان بازار از کاهش قیمت شمش خبر دادند.
 • سقوط قیمت فلزات صنعتی با سیگنال‌‌‌های اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: بهبود ارزش شاخص دلار آمریکا، تضعیف رشد اقتصادی چین و نگرانی نسبت به استمرار بحران انرژی، از مهم‌ترین دلایلی بودند که به تضعیف قیمتی کامودیتی‌‌‌ها در هفته جاری منجر شدند.
 • تزلزل بازار پلی‌‌‌پروپیلن چین

  این هفته قیمت پلی‌پروپیلن چین کاهش یافت و به ابهام در آینده بازار این کالا در آسیا منجر شد. به گزارش ویکی‌‌‌شیمی، قیمت پلی‌پروپیلن موسوم به PP چین به دلیل تقاضای ضعیف، انتظارات مازاد عرضه و پیش‌بینی آینده نزولی بازار در طول هفته کاهش یافت. میزان ریزش قیمت‌های دلاری کمتر از بهای این کالا در بازارهای محلی بود؛ زیرا قیمت‌های پیشنهادی فروشندگان خارجی همچنان بالاست و فعالان بازار دیدگاه‌‌‌های متفاوتی نسبت به آینده بازار دارند. شاخص PP داخلی چین ۵۰۰یوآن در طول هفته و ۳۰۰یوآن در طول روز قبل کاهش یافت. طبق داده‌‌‌ها، شاخص PP رافیای CFR شرق دور آسیا با ۴۰دلار در هر تن کاهش، در طول هفته منتهی به ۲۰ اکتبر به ۱۲۷۰ دلار در تن رسید.
 • بازگشت هیجان به معاملات فولادی‏‏‌ها

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: افزایش انتظارات تورمی میان اهالی بازار باعث شد تا از سویی رونق به معاملات شمش فولاد بازگردد و از طرف دیگر، نرخ مقاطع طویل فولادی صعود کند؛ به‌‌‌نحوی که هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران در کانال ۱۶هزار تومانی به فروش می‌رود.
 • صف خرید زعفران‌های بازار آتی

  دنیای‌اقتصاد: ترکیبی از کاهش و افزایش نرخ تسویه آن هم در شرایطی که روی تابلوی معاملاتی بازار آتی بورس کالا نقش بسته و بهای ارز به عنوان مهم‌ترین عامل اثرگذار بر این بازار به میزان محدودی کاهشی شد.
 • تداوم رشد قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز سه‌شنبه، چهارم آبان‌ماه، شمش فولاد با افزایش اندک نرخ از سوی ذوبی‌ها مواجه شد. در این روز، شمش فولاد کیمیا و بریس رشد اندک قیمت را تجربه کردند.
 • جهت‌گیری انتظارات ابزارهای مالی منطبق بر تکانه‌‌‌های ارزی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: معاملات ابزارهای طلایی بورس کالا در حالی از نوسانات بازار ارز تاثیر می‌‌‌پذیرد که مخابره‌کننده حرکت سینوسی انتظارات تورمی است؛ به این معنی که با فاصله تنها یک‌روز از ورود انتظارات تورمی به محدوده مثبت، روز گذشته شاهد عقب‌نشینی آن به ارقام منفی بودیم. بازه نوسان انتظارات تورمی برگرفته از اختلاف دو نرخ پایانی و ابطال این اوراق، به میزان اندکی از صفر فاصله داشت، اما ترسیم‌کننده عدم‌قطعیتی است که از سوی تکانه‌‌‌های ارزی اخیر تغذیه می‌شود.
 • تبدیل آتی به باند فرود نقدینگی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: رشد داده‌‌‌های حیاتی معاملات آتی با اهرم صعود بهای آزاد ارز در حالی رقم خورد که ذهنیت افزایشی در بازار آتی تا حد قابل قبولی تقویت شده است و معامله‌‌‌گران طی هفته گذشته با ورود فعال در گرفتن موقعیت‌‌‌های تعهدی، مجموع نقدینگی جذب‌شده به این بازار را به ۶۴۲میلیارد تومان افزایش دادند.
 • نوسان نرخ شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز دوشنبه سوم آبان‌ماه، شمش فولاد کیمیا شاهد افت و خیز قیمت از سوی کارخانه بود. دراین روز، مابقی ذوبی‌ها شمش تولیدی خود را به‌صورت توافقی اعلام کردند.
 • آرامش قیمتی سیمان با فروکش کردن هیجان خرید

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: با فروکش کردن هیجان معاملات سیمان در رینگ صنعتی بورس کالای ایران، خبرسازی معاملات این محصول نیز منتفی شده است. در این شرایط با توجه به عرضه مستمر و حداکثری انواع سیمان در بازار فیزیکی بورس کالا اغلب معاملات بدون هیجان و در شرایط استاندارد و بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا انجام می‌شود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر