• برگ‏‏‌ریزان پاییزی بازار فولاد؟

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: افت بهای شمش فولاد صادراتی ایران، صعود نرخ آزاد و نیمایی ارز و تضعیف تقاضا برای شمش و محصولات فولادی در بازارهای جهانی با محوریت کشورهای آسیای شرقی، مهم‌ترین سیگنال‌‌‌های اثرگذار بر بازار آهن و فولاد کشور ظرف هفته اخیر بود.
 • امکان تاسیس بازار گاز صنایع در بورس انرژی

  علی نقوی با بیان اینکه در کشورهای تولیدکننده گاز، صنایع بزرگ از طریق بازار گاز می‌توانند گاز موردنیازشان را تامین و از طریق ابزارهای مالی، ریسک خود را مدیریت کنند، گفت: اگر بازار گاز تشکیل شود، می‌توان در بحث صادرات و واردات گاز در چارچوب بخش خصوصی کار کرد. ‌‌‌به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرعامل بورس انرژی ایران اظهار کرد: یکی از بزرگ‌ترین چالش‌‌‌ها در صنعت فولاد، تامین انرژی موردنیاز برای تولید فولاد در کشور است.
 • رشد ۴۱‌هزار تنی عرضه سیمان در بورس‌کالا

  تالار سیمان بورس‌کالای ایران امروز میزبان عرضه یک‌میلیون و ۱۳۶‌هزار تن سیمان تیپ‌یک و دو از سوی ۶۴شرکت است که حجم عرضه نسبت به هفته قبل ۴۱‌هزار و ۵۹۰تن رشد داشته است.
 • طرد التهاب و آشتی دو بازار بورسی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: معاملات ابزارهای طلایی در هر دو بازار گواهی سپرده سکه و صندوق‌های طلای بورس‌کالا، از تمایل به تخلیه حباب قیمتی در روز گذشته حکایت دارند که با سیگنال افزایشی رشد بهای ارز در بازار آزاد محقق شد. این دو بازار روز گذشته نوسان مثبت نرخ پایانی معاملات را تجربه کردند، اما ذهنیت غالب در این دو بازار همواره در محدوده منفی قرار داشته است.
 • صیقل تیغ سلاح استراتژیک نفتی ایران

  دنیای‌اقتصاد: تکانه‌‌‌های مثبت بهای نفت‌خام در هفته‌‌‌های گذشته سیگنال مهمی برای رشد ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس‌انرژی با محوریت عرضه‌‌‌های صادراتی بود؛ آن‌‌‌هم در شرایطی که کاهش نسبی این نرخ در بازارهای بین‌المللی تاکنون اثر خاصی بر جذابیت این بازار نگذاشته است. به نظر می‌رسد اوضاع در بازارهای صادراتی بورس انرژی با وجود هجمه‌‌‌های پیدا و پنهان، مطلوب است.
 • کاهش قیمت شمش و مقاطع

  گروه شرکت‌ها: افت نرخ شمش و مقاطع فولاد به پایان هفته سرایت کرد، به‌گونه‌ای که شمش فولاد کیمیا با کاهش ۲۰تومانی در هر کیلو مواجه شد. مقاطع فولاد خراسان نیز افت نرخ ۵۶تومانی را در هر کیلو تجربه کرد.
 • ریسک دستورالعمل‌‌‌های یک‌شبه دولت برای صنعت پلیمر

  لزوم هم‌‌‌خوانی نظرات دولت با ایده‌‌‌های صنعتگران و فعالان حوزه‌‌‌های مختلف اقتصادی یکی از بدیهی‌‌‌ترین اصول در تصمیم‌‌‌سازی‌‌‌هاست، ولی هنوز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد؛ آن هم در شرایطی که به‌تازگی به یکی از ابهامات جدید تبدیل شده است.
 • ریسک خروج نقدینگی از آتی

  دنیای اقتصاد - طیبه مرادی: پیمان‌‌‌های آتی بورس‌کالا در حالی که با حداقل تعداد سررسید در این بازار دادوستد می‌‌‌شوند، روز گذشته با دو اهرم رشد بهای ارز در بازار آزاد و قیمت‌‌‌های جهانی اونس طلا و نقره سبزپوش شدند. این درحالی است که جذاب‌ترین محصول این بازار، یعنی زعفران‌نگین تحویل دی‌ماه، تنها کالایی بود که روز گذشته افت نرخ تسویه را تجربه کرد؛ اگرچه شاهد خروج نقدینگی هستیم.
 • برگ‌ریزان پاییزی فلز نقره‌ای

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: کاهش ذخایر آلومینیوم قابل تحویل در بورس‌‌‌های کالایی دنیا، افت هزینه و تعدیل بحران انرژی در فاز کوتاه‌مدت، شیوع موج جدید کرونا در کشورهای اروپایی و احتمال ازسرگیری قرنطینه سراسری در کشورهای این منطقه و استمرار بحران بدهی شرکت‌های ساخت‌‌‌وساز چینی، مهم‌ترین مولفه‌های اثرگذار بر بازار آلومینیوم در بازارهای جهانی بود.
 • شمش بر روی منحنی کاهش قیمت

  گروه شرکت ها: برای سومین روز متوالی شمش فولاد از سوی خصوصی ها با افت نرخ مواجه شد.در این روز، فولاد کیمیا شمش فولاد خود را با کاهش ۵۰ تومانی قیمت عرضه کرد.
 • ردپای افت نرخ جهانی در بازار پتروشیمی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی بورس‌کالا روز گذشته با ترکیبی از کاهش و افزایش در حالی اعلام شد که بخش عمده این محصولات کاهش بها را تجربه کردند. سکاندار اصلی تعیین نرخ پایه در معادله کشف نرخ این محصولات، بهای جهانی مواد اولیه پتروشیمیایی به شمار می‌رود که علاوه بر ‌تمایل‌نداشتن به افزایش بها، در برخی محصولات افت محسوسی را تجربه کرد.
 • تداوم کاهش قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز یکشنبه ۳۰ آبان‌ماه، شمش فولاد کیمیا با افت نرخ روبه‌رو شد. سایر ذوبی‌ها در این روز، قیمت شمش تولیدی خود را به‌صورت توافقی اعلام کردند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر