• کاهش انتظارات تورمی در بازار پیش‌نگر ارز و سکه

  دنیای اقتصاد-طیبه مرادی: بازار گواهی سپرده سکه در بورس کالا یا صندوق‌های قابل معامله طلا در این بازار از کاهش حباب قیمتی و متعادل‌تر شدن رفتار معامله‌گران حکایت دارد که به معنی کاهش انتظارات تورمی در بازارهای مالی مرتبط با ارز و سکه است. به‌عنوان مثال فاصله قیمتی میان نرخ ابطال و قیمت‌های پایانی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا هم اکنون به ۵ تا ۱۲ درصد رسیده است آن هم درشرایطی که در تاریخ ۲۴ شهریور ماه این رقم بین ۲۶ تا ۴۸ درصد بود که به وضوح کاهش انتظارات تورمی در بازارهای ارز و سکه را نشان می‌دهد. درحالی که بهای سکه یا قیمت صندوق‌های طلا مستقیما از قیمت‌های جهانی اونس طلاو بهای آزاد ارز تبعیت می‌کنند آن هم درشرایطی که وزن و اهمیت قیمت ارز در این معاملات بالاتر است.
 • رشد ۵۰ تومانی قیمت شمش فولاد کیمیا

  گروه شرکت‌ها: بازار فولاد این روزها حال خوشی ندارد؛ به‌گونه‌ای که به دلیل قیمت‌های پیشنهادی متفاوت متقاضیان سردرگم شده‌اند.در معاملات روز گذشته نیز طبق روال روزهای اخیر، شمش فولاد شاهد افزایش نرخ از سوی ذوبی‌ها بود.
 • رکورد تاریخی برای بهای شمش به ثبت رسید

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: معامله هر کیلوگرم شمش فولاد در بورس کالا با قیمت ۱۱ هزار تومان در روز هشتم مهر ماه، زمینه ورود هر کیلوگرم میلگرد به کانال ۱۳ هزار تومان را رقم زد، هرچند که فعلا بازار آزاد، پذیرش این قیمت را برای مقاطع طویل فولادی ندارد و همین موضوع نیز باعث شده که در عین رشد بها، متقاضی در بازار وجود نداشته باشد و به گفته فعالان بازار آهن، رکودی سنگین در این بازار حکمفرما شود. با این وجود تولیدکنندگان مقاطع فولادی برای نخوابیدن خطوط تولید خود چاره‌ای جز رقابت برای تهیه مواد اولیه ندارند و صادرات در نرخ‌های فعلی ارز نیز این امکان را برای آنها به وجود می‌آورد که همچنان با این نرخ مواد اولیه منتفع شوند.
 • فضای تنفسی در برابرموج گرانی

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: افزایش ۵۰ درصدی حجم معاملات در بازار فیزیکی بورس‌کالا در نیمه ابتدایی امسال به‌رغم رشد ۱۰۰ درصدی ارزش معاملات، سیگنال‌های قدرتمندی از افزایش حجم تولید را مخابره می‌کند. درواقع اگرچه بهای مواد اولیه ظرف ۶ ماه ابتدایی امسال افزایشی قابل‌توجه داشته اما رشد ۵۰ درصدی حجم معاملات سیگنال قدرتمندی را از مسیر رشد حجم تولید در صنایع تکمیلی به اقتصاد ارائه می‌کند. بنابر این به‌رغم انتظار برای ایجاد یک موج‌گرانی در ماه‌های آینده در اثر رشد قیمت تمام شده محصولات، افزایش حجم تولید می‌تواند تا حدی موجب تعدیل اثر رشد نقدینگی بر تورم شود.
 • قیمت‌ها در بازار فولاد همچنان افزایشی

  گروه شرکت‌ها: قیمت‌ها از سوی خصوصی‌ها در بازار فولاد روبه افزایش است و به گفته فعالان، گاه شمش با چند نرخ معامله می‌شود.در معاملات روز دوشنبه ۷ مهرماه جاری، شمش فولاد کیمیا با افزایش قیمت از سوی کارخانه اعلام شد.
 • دو منشأ هیجان در بازار فولاد

  پیش‌خرید آهن‌آلات و ارز دونرخی به عنوان دو منشأ هیجان در بازار فولاد باعث رشد ۱۰۰ درصدی قیمت میلگرد شد. بهای میلگرد شاخص قیمتی بازار فولاد است که با اثر پروانه‌ای بر بازار سایر مواد اولیه، نگرانی جدی از افزایش قیمت تمام شده محصولات نهایی و تشدید تورم در بخش هزینه تولید در گروه‌های مختلف صنعتی را به وجود می‌آورد.
 • شیب افزایشی قیمت‌ها در بازار فولاد

  گروه شرکت‌ها: بازار فولاد همچنان شاهد رشد قیمت‌ها از سوی خصوصی‌ها است؛ به‌گونه‌ای که شمش فولاد کیمیا افزایش نرخ ۱۰۰ تومانی از سوی کارخانه را داشت. سایر فعالان این بازار نیز به‌دلیل روند روبه رشد قیمت‌ها، از ارائه قیمت پیشنهادی خود امتناع می‌کنند.
 • صعود دو اهرم اصلی نرخ پایه پتروشیمیایی‌ها

  دنیای اقتصاد- طیبه مرادی: قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی، به سبزپوش بودن خود در ماه پاییز ادامه دادند. آن هم در شرایطی که قیمت‌های فعلی بالاترین نرخ‌ها در تاریخ نرخ‌گذاری پایه در بورس کالا به شمار می‌رود و به معنی این است که هم اکنون در رکورد تاریخی رشد قیمت‌های پتروشیمیایی‌ها در بورس کالا قرار داریم که اثر آن مستقیما بر بازار داخلی خودنمایی خواهد کرد. آن هم در شریطی که لازم است رقابت برای خرید را به این رشد قیمت‌ها بیفزاییم.
 • سراب یا رونق در بازار محصولات پتروشیمی؟

  دنیای اقتصاد: روزهای اخیر در بازار پلیمرها شرایط اعجاب‌آوری را گواهی می‌کند که شاید در تاریخ فعالیت بازار پلیمرها بی‌سابقه باشد. در شرایطی که سایت‌های خبری بعضا قیمت‌های بازار آزاد را درج نکرده و تنها باید در برخی کانال‌ها یا از ادبیات برخی واسطه‌ها قیمت‌ها را کشف کرد رهگیری واقعیت‌های بازار به شدت پیچیده است این در حالی است که نرخ‌های فعلی در بورس کالا به رکوردهای تاریخی خود دست یافته آن هم در شرایطی که فاصله قیمت دلار آزاد و نیمایی احتمال استمرار رشد قیمت‌ها را در بر دارد از سوی دیگر واقعیت‌های دردناکی کشف شده و گواهی می‌کند که تنها افزایش قیمت تمام شده را در بر خواهد داشت.
 • قمار بر سر خرید مقاطع

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: در حالی که بازار آزاد مقاطع فولادی، هفته نسبتا آرامی را به اتمام رسانده بود و نرخ انواع میلگرد در برابر رسیدن به کانال ۱۲ هزار تومان مقاومت کرده بود، رشد یکباره نرخ ارز در روز شنبه ۵ مهر ماه باعث شد تا بهای میلگرد از مرز ۱۲ هزار تومان عبور کند.
 • ساز مخالف نرخ شمش و مقاطع

  گروه شرکت‌ها: در نخستین روز از هفته پیش رو، شمش و مقاطع فولاد در دو جهت مخالف حرکت کردند؛ به گونه‌ای که شمش فولاد کیمیا شاهد رشد قیمت بود و مقاطع فولاد خراسان کاهش نرخ را تجربه کرد. در این مد ت، برخی از ذوبی‌ها باوجود افزایش قیمت‌ها، اما همچنان شمش تولیدی خود را توافقی اعلام کردند.
 • شبح نیما این مرتبه در بازار سولفور مولیبدن

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: درحالی‌که افزایش نرخ ارز نیمایی در ۶ ماه ابتدایی امسال باعث رشد ۶/ ۴۳ درصدی نرخ پایه سولفور مولیبدن در رینگ بورس‌کالا شده بود، تصمیم وزارت صمت مبنی بر لغو محدودیت‌های تقاضا باعث شد تا سیگنال مثبتی دیگر برای افزایش قیمت به این بازار وارد شود. در ادامه رینگ بورس‌کالا شاهد ثبت تقاضایی بی‌سابقه برای خرید سولفورمولیبدن ظرف هفته‌های اخیر بود و در نهایت نیز میانگین قیمت معامله این محصول در این بازار را در سی‌ام شهریور با افزایش ۱۰۹ درصدی نسبت به ۲۴ فروردین به ۲۰۱ هزار تومان به ازای هر تن رسید. به این ترتیب رشد نرخ این محصول حتی از افزایش نرخ ارز آزاد ظرف همین مدت نیز بالاتر بوده و همین امر دلیلی برای غیرمنطقی بودن این نرخ‌ها به‌شمار می‌رود. مسعود کلانتر مجد دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درخصوص تاثیر افزایش قابل توجه نرخ معامله سولفور مولیبدن در وضعیت تولیدکنندگان اکسید مولیبدن عنوان کرد: اگرچه تولیدکنندگان اکسید همچنان برای خرید مواد اولیه خود دست به رقابتی هیجانی می‌زنند، اما واقعیت آن است که تولید با نرخ‌های فعلی مواد اولیه چندان توجیه‌پذیر نیست اما تولیدکننده برای نخوابیدن خطوط تولید چاره‌ای جز رقابت برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود ندارد. در این شرایط وزارت صمت باید به وظیفه رگولاتوری خود به درستی عمل کند و از تصمیماتی یکجانبه که با رشد رقابت تنها به سود تولیدکننده مواد اولیه تمام می‌شود بپرهیزد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر