• برنامه‏‏‌های ۲۰۲۲ اژدهای زرد برای کالایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: موسسات بین‌المللی رشد اقتصادی ۴/ ۵ درصدی را برای سال آینده چین پیش‌بینی کرده‌اند. مطابق گزارش‌های اعلامی ساخت‌‌‌ مسکن و ایجاد زیرساخت، سهمی قابل‌توجه در تحقق رشد اقتصادی ۴/ ۵ درصدی چین برای سال ۲۰۲۲ خواهد داشت و به این ترتیب تقاضای قوی برای کامودیتی‌‌‌ها با محوریت فولاد و فلزات صنعتی در چین ظرف سال آینده میلادی دور از انتظار نیست و این موضوع سیگنالی در جهت حمایت از قیمت این محصولات خواهد بود. البته سیاستگذاران چینی از هم‌‌‌اکنون بر استمرار ثبات در بازارها برای سال آینده میلادی تاکید داشته و در عین حال این احتمال می‌رود که سیاست تزریق نقدینگی با تزریق محرک مالی کاهش داشته باشد که این موضوع در عین حال که از رشد اقتصادی چین می‌‌‌کاهد زمینه تثبیت قیمت‌ها را فراهم می‌کند.
 • به کما رفتن رونق معاملات در بازار آتی

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: به‌رغم تداوم رشد بهای دلار در بازار آزاد، هنوز خبری از نوسان شدید نرخ در بازار قراردادهای آتی به‌عنوان تنها بازار پیش‌نگر بورس‌کالا به گوش نمی‌رسد و جریان معاملات با آرامشی توام با کاهش مستمر میزان حجم معاملات هفتگی ادامه می‌‌یاید.
 • شمش فولاد کاهش نرخ را تجربه کرد

  گروه شرکت‌ها: در سومین روز از هفته جاری فولاد کیمیا شمش تولید خود را با افت نرخ ۲۰ تومانی در هر کیلو عرضه کرد. نبود تقاضا از دلایل کاهش قیمت از سوی ذوبی‌ها اعلام شد.
 • شفافیت، مزیت بزرگ عرضه املاک مازاد دولت در بورس کالاست

  محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور اواخر مهر ماه بخشنامه اجرایی تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد که در بند ۲ این بخشنامه به استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا برای فروش اموال مازاد دولت اشاره شده است.
 • حذف قیمت‌گذاری دستوری به معنی نفی نظارت نیست

  قیمت‌گذاری دستوری در بلندمدت موجب انحراف در بازار شده و به‌طور قطع ضمن وجود مشکلات متعدد، رانت ایجاد می‌کند. نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت‌گذاری در اقتصاد کشورها امری پسندیده نیست، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: اگر شرایط کشور دچار ناپایداری‌‌‌هایی شود، شاید در دوره‌‌ای کوتاه‌مدت، قیمت‌گذاری دستوری بتواند چاره‌ساز باشد اما به‌طور کلی قیمت‌گذاری دستوری در بلندمدت موجب انحراف در بازار شده و به‌طور قطع ضمن وجود مشکلات متعدد، رانت ایجاد می‌کند.
 • سرایت سودای افت نرخ به بازار پتروشیمی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: قیمت پایه مواد اولیه پلیمری و شیمیایی بورس‌کالا در حالی روز گذشته قرمزپوش شد که بهای جهانی این گروه از محصولات در کنار قیمت مبنای دلار، هر دو با افت نرخ همراه شدند. نقش کاهشی بهای جهانی محصولات پتروشیمیایی بسیار برجسته ارزیابی می‌شود و چهارمین هفته متوالی است که مسیر نزولی را می‌‌‌پیماید.
 • تداوم رشد قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت ها: در معاملات روز یکشنبه ۱۴ آذرماه، فولاد کیمیا شمش تولیدی خود را با ۲۰ تومان افزایش در هر کیلو عرضه کرد. در این روز مابقی شرکت‌ها نرخ شمش تولیدی خود را به‌صورت توافقی اعلام کردند.
 • آمادگی کامل بورس‌کالا برای عرضه خودرو

  سید جواد جهرمی، معاون عملیات بورس‌کالای ایران گفت: زیرساخت‌های عرضه خودرو در بورس‌کالا فراهم است و در این میان، نخست سیاستگذار باید هدف خود از عرضه خودرو در بورس‌کالا را اعلام کند، سپس خودروسازان باید پای کار بیایند و کوتاهی نکنند تا بتوانند از ظرفیت‌های بورس‌کالا بهره ببرند. وزیر اقتصاد نیز در نامه‌‌‌ای به سازمان اموال تملیکی، دستور عرضه خودروهای خارجی دپوشده این سازمان در بورس‌کالا را صادر کرد. به محض تعیین‌تکلیف دادستانی، کشف قیمت این خودروها در بورس‌کالا اتفاق خواهد افتاد.
 • تحریک زیر پوستی بازار پلیمر

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: دادوستد محصولات پتروشیمیایی بورس‌کالا با ثبت روند متفاوت در معاملات هر دو بازار شیمیایی و پلیمری، هفته گذشته را در حالی مبتنی‌بر سیگنال‌‌‌های مخابره‌شده سپری کرد که از سوی دو اهرم اثرگذار بر این بازار، یعنی رشد بهای ارز و روند نزولی بهای جهانی این گروه از محصولات، تحت‌تاثیر دو جریان متفاوت قرار گرفت. این تفاوت به گونه‌‌‌ای بود که حجم معاملات پلیمرها با اهرم مضاعف رشد عرضه و تقاضا صعودی شد و از مرز ۸۰‌هزار تن عبور کرد که رکورد ۷ هفته اخیر به‌شمار می‌رود. در حالی که معاملات محصولات شیمیایی بورس‌کالا در هفته گذشته تغییر محسوسی را به ثبت نرساند و داده‌‌‌های حیاتی معاملات این بازار نزدیک به دادوستدهای هفته ابتدایی آذرماه باقی ماند.
 • ساده‏‏‌ترین مسیر بورسی حمایت از بخش کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: مدتی است که نوسان نرخ در پی تغییر حجم عرضه یا رشد قیمت‌های جهانی، در بازار محصولات کشاورزی ایران و اقصی‌نقاط دنیا رایج شده است. فائو قیمت‌های فعلی محصولات کشاورزی را در رکورد تاریخی خود عنوان می‌کند؛ بنابراین باید وضعیت فعلی را با شرایط متعادل در بازار مواد غذایی متفاوت ارزیابی کرد.
 • سبزپوشی بازار آتی بورس‌کالا به دنبال افزایش بهای ارز

  دنیای‌اقتصاد: کلیت جریان معاملات در پیمان‌‌‌های آتی بورس‌کالا از اثر مثبت رشد نرخ ارز بر دورنمای معاملاتی اهالی بازار حکایت دارد. جرقه‌‌‌های افزایشی بهای ارز در روز گذشته و عبور بهای دلار آزاد از مرز ۳۰‌هزار تومان، از مهم‌ترین دلایلی است که نرخ تسویه دو دارایی سرمایه‌‌‌ای تابلوی آتی بورس‌کالا را به سمت افزایش بها سوق داد. اما همچنان در این بازار ورود و خروج نقدینگی قابل‌توجهی به چشم نمی‌‌‌خورد و نوسان محدودی از تغییر موقعیت‌‌‌های باز نمادهای فعال این بازار به ثبت می‌‌‌رسد.
 • رشد اندک نرخ شمش

  گروه شرکت ها: در نخستین روز از هفته جاری، شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها از جمله کیمیا با افزایش قیمت ۲۰تومانی در هر کیلو مواجه شد. به گفته فعالان بازار، در مجموع بازار شمش در روز شنبه با رشد اندک قیمت همراه بود.
 • معامله ۸/ ۱میلیون تن انواع محصولات در بورس‌کالا

  هفته گذشته بازار فیزیکی بورس‌کالا به‌رغم عقبگرد معاملاتی، حجم دادوستد ۸/ ۱میلیون تنی را ثبت کرد؛ آن‌‌‌هم در شرایطی که انتظارها از این بازار بیش از این ارقام بود. در هفته منتهی به ۱۲آذرماه، یک‌میلیون و ۸۵۸‌هزار تن انواع کالا به ارزش ۳/ ۱۲‌هزار میلیارد تومان در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت. بیشترین حجم معاملات در تالار محصولات صنعتی و معدنی به ترتیب به سیمان، فولاد و سنگ‌آهن اختصاص داشت. در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی نیز قیر صدرنشین شد و مواد پلیمری و وکیوم‌باتوم در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. به گزارش کالاخبر، طی هفته اخیر در تالار محصولات صنعتی و معدنی یک‌میلیون و ۵۱۵‌هزار تن انواع کالا به ارزش ۶۶/ ۶‌هزار میلیارد تومان معامله شد. در این تالار یک‌میلیون و ۱۶۶تن سیمان، ۲۱۸‌هزار و ۹۴۱تن فولاد، ۵۰‌هزار تن سنگ‌آهن، ۳۴‌هزار تن آهن اسفنجی، ۳۰‌هزار و ۶۸۵ تن روی، ۱۰‌هزار تن چدن، ۸‌هزار و ۴۵۰تن آلومینیوم، ۴‌هزار و ۱۲۰تن مس، ۲۸۰تن کنسانتره مولیبدن، ۲۱تن کنسانتره فلزات گرانبها و ۴کیلوگرم شمش طلا مورد دادوستد قرار گرفت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر