آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۵۶

 • نقشه راه اصلاح بازارکشاورزی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: حجم داد‌و‌ستد جو، ذرت، کنجاله (سویا) و مرغ منجمد در سال جاری در بورس کالا در مقایسه با پارسال یا به صفر رسیده یا به قدری ناچیز است که قابل ذکر نیست. در همین زمان میزان معامله جوجه یک‌روزه به یک‌ششم سال قبل کاهش یافته است. این وضعیت در حالی به ثبت رسیده که التهاب در بازار محصولات کشاورزی ، دامی و مواد غذایی در کشور نیاز به اثبات ندارد و گذری در کوچه و بازار هم این شرایط را نشان می‌دهد. حجم معاملات ذرت به نسبت سال قبل ۹۵ درصد کاهش یافته است و معاملات جو به قدری محدود بوده که بهتر است به آن نپردازیم. این موارد البته در گزارش پیشین با عنوان «عبور از بحران بازار کشاورزی از طریق بورس» مورد بررسی قرار گرفت ولی نیاز به دقت نظر بیشتری دارد. مدتی است که بازار محصولات کشاورزی با یارانه عجین شده ولی پرداخت گسترده یارانه هم نتوانسته است بازاری با‌ثبات و متعادل را رقم بزند و طبق معمول یکی از اولین متهمان قاچاق به خارج از مرزهاست. در ادبیات بازارها اما این رخداد توجیه ساده‌ای دارد که در گفتمان فعالان بازار به فرصت‌های آربیتراژی مشهور شده است.
 • بازارهای آسیایی پلیمری روی مدار رشد

  دنیای اقتصاد: نفت برنت و نفت آمریکا در یک ماه گذشته به ترتیب ۸ و ۱۰ درصد رشد را تجربه کردند با این حال سرعت رشد این دو محصول تا حدی در روز گذشته که اولین روز کاری هفته بود تعدیل شده است. این افزایش قیمت‌ها چه اثراتی بر بازارهای مختلف پتروشیمی داشته است؟ همان‌طور که پیش از این در گزارش‌های متعدد به بررسی رابطه بین قیمت نفت و بهای محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی پرداخته‌ایم، این بازارها یکی از مهم‌ترین نقاط هدف اثرات ناشی از رشد قیمت طلای سیاه محسوب می‌شوند. این اثرگذاری هم از کانال رشد بهای خوراک نفتا ایجاد می‌شود و هم از کانال خوراک گازی.
 • رشد سریع تولید در مجتمع معدنی سرب نخلک

  گروه بنگاه‌ها: مجتمع معدنی سرب نخلک موفق به ثبت رکورد تولید ۶هزار و۴۷۲ تن کنسانتره در ۱۰ ماه سال ۹۷ شد. این مجتمع نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۲۳۹ درصدی تولید بوده است. عارف باقری سرپرست نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک با بیان این مطلب گفت: در ۱۰ ماه سال جاری حدود ۵۶هزار و ۷۷۰ تن ماده معدنی استخراج و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۷۲ درصدی را در پی داشته است.
 • افزایش ذخایر مس سونگون به ۹۰۰ میلیون تن

  گروه بنگاه‌ها: ذخیره قابل‌برداشت در معدن مس سونگون به حدود ۹۰۰ میلیون تن افزایش یافته و معدن مس سونگون به باشگاه معادن مس موسوم به «میلیارد تنی دنیا» می‌پیوندد.
 • فولاد هرمزگان تقدیر نامه دو ستاره را دریافت کرد

  گروه بنگاه‌ها: در شانزدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی با موضوع رهبری سازمانی در محیط ناپایدار، فولاد هرمزگان موفق به دریافت تقدیر‌نامه دو ستاره شد.
 • قیمت آهن همچنان صعودی

  گروه بنگاه‌ها: قیمت انواع آهن‌آلات در مبادلات روز گذشته با رشد همراه بود. در این روز اغلب تولید‌کنندگان نرخ‌های پیشنهادی فروش را نسبت به روز قبل با رشد اعلام کردند، این در حالی است که اغلب معاملات در سال‌جاری منجر به تحویل کالا نخواهد شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر