آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۲۸

 • ائتلاف منطقه‌ای علیه تحریم فولاد

  سارا جنگروی
  دنیای اقتصاد: مشکلات ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا در حوزه فولاد ایران را می‌توان در ۴ مقوله افت خرید محصول فولاد، بروز مشکل در نقل و انتقال بانکی، مشکلات حمل‌‌و‌نقل و کشتیرانی در محصولات فولادی و مشکلات بیمه‌ای خلاصه کرد؛ در عین حال استراتژی و جهت‌گیری فولادکاران و دولت می‌تواند در کاهش آثار این موضوع بسیار موثر باشد، چراکه با وجود رکود داخلی اگر صادرات هم با ضرب تحریم محدود شود شرایط نامطلوبی را برای اقتصاد بخش فولاد رقم خواهد زد.
 • دو بردار غیرهم‌جهت در بازار پتروشیمی

  عارفه مشایخی
  دنیای اقتصاد: بر اساس اسناد بالادستی کشور ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی تا سال ۱۴۰۴ به ۱۲۰ میلیون تن در سال خواهد رسید و در این راستا همکاری دو بخش بالا و پایین‌دست صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه به‌عنوان یک اصل اساسی مورد تاکید قرار گرفته است. بررسی روندها و نمودارهای جهانی نیز بیانگر افزایش مصرف مواد و محصولات پلیمری است که موید مسیر درست برنامه‌ریزان کشور در این امر مهم و کاهش وابستگی به صادرات نفت خام است.
 • استاندارد زعفران برای معامله در بازار آتی تصویب شد

  براساس مصوبه هیات پذیرش سازمان بورس و اوراق بهادار در روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، زعفران نگین به‌عنوان دارایی پایه قراردادهای آتی زعفران در بورس کالای ایران تعیین شد. به گزارش «کالاخبر»، این زعفران که هم اکنون در قالب گواهی سپرده کالایی در نماد «زعف۹۷۰۲-۰۵» در لینک زیر قابل معامله است، دارای مشخصات کیفی است که به آن پرداخته می‌شود.
 • اعطای مدال زرین روابط عمومی ۹۷ به بهرام سبحانی

  گروه بنگاه‌ها: مدال زرین روابط عمومی ۹۷ به بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه رسید. به گزارش «دنیای اقتصاد» مدیرعامل فولاد مبارکه پس از دریافت این مدال درباره اهمیت روابط عمومی گفت: روابط عمومی وظیفه سنگین و مهمی دارد که اطلاع‌رسانی تنها بخش کوچکی از آن است. بهرام سبحانی به نقش و جایگاه روابط عمومی اشاره کرد و افزود: فضای مجازی امروز هم علیه روابط عمومی است و هم در راستای حمایت از آن و باید این دو را به خوبی از هم تفکیک کرد. به عبارت دیگر یک روابط عمومی پویا و قوی باید با حضور در لحظه در فضای مجازی بلافاصله اخبار مربوطه را منتشر کند تا از بروز شایعه جلوگیری شود. وی تصریح کرد: وقتی صحبت از کارگری و فضایی مانند فولاد مبارکه به میان می‌آید، مسوولیت روابط عمومی افزایش پیدا می‌کند. باید این نکته را در نظر داشت که بدون اعتماد به نفس دادن به روابط عمومی و اختیار عمل نمی‌توان امیدی به رشد آن داشت و بر همین اساس باید روابط عمومی و فعالان این حوزه را جدی‌تر گرفت.
 • تحول درساخت طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی بوریالیس

  پتروشیمی بوریالیس اتریش در نظر دارد تا روند ساخت طرح‌های توسعه‌ای خود را در سال ۲۰۱۸ میلادی شتاب بخشد. به گزارش «نیپنا» به نقل از پلاتس، مارک گرت، مدیر عامل شرکت بوریالیس اتریش، به تازگی از تمرکز این شرکت بر طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی جهانی خود در سال ۲۰۱۸ میلادی خبر داد.
 • شمش فولاد نوسان قیمت داشت

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت قیمت شمش چدن خاکستری فولاد کیمیا رشد ۲ درصدی داشت. این درحالی است که شرکت فولادسازان جم شمش فولاد خود را با کاهش یک درصدی عرضه کرد. در این روز، مقاطع فولاد همچنان بدون نوسان نرخ از سوی خصوصی‌ها دربازار غیر‌رسمی عرضه شد.
 • بازار آتی در فاز عقب‌نشینی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بازار آتی در روز گذشته نیز با کاهش نرخ جدی روبه‌رو شد تا سومین روز افت نرخ در این بازار تجربه شود. نگاهی به نوسان قیمت‌ها در هفته‌ها و حتی ماه‌های اخیر نشان‌دهنده آن است که یکی از بزرگ‌ترین افت قیمت‌ها به ثبت رسیده تا شاید یک رکورد در تاریخ فعالیت بازار آتی در گذشته کوتاه‌مدت تا میان مدت تجربه شود؛ رخدادی که در گزارش‌های روزهای اخیر به آن اشاره کردیم و سریع‌تر از حد انتظار خودنمایی کرد.
 • پشت‌پرده تلاش برای کاهش تعرفه واردات «ورق» فولادی

  ایلنا: بر اساس ادعای مدیران سندیکای لوله و پروفیل، شرکت فولاد مبارکه با جلوگیری از واردات برخی محصولات فولادی، به‌دنبال کم‌فروشی و گران‌فروشی به فعالان پایین‌دست است؛ در حالی که در همین صنف، برخی دیگر این اتهام را تایید نمی‌کنند و معتقدند شماری از مدیران سندیکای‌شان به اسم تولید، به‌دنبال واردات و صدمه زدن به صنعت مادر هستند.به گزارش «ایلنا» مدیران سندیکا نیز متقابلا، ادعاهای دیگری هم مطرح می‌کنند، اینکه فولاد مبارکه با بورس کالای ایران، به‌دنبال دور زدن قانون است؛ اتهامی که در شورای رقابت، بررسی و رد شده است.
 • قراردادهای آتی، بستری امن برای سرمایه‌گذاری

  یکی از کارکردهای مهم به کارگیری قراردادهای آتی در بورس‌های کالایی دنیا، سرمایه‌گذاری است که کارکردهای متنوعی در بورس‌‌های کالایی منتخب دنیا دارد آن هم در شرایطی که بسیاری از معاملات مشتقه بر کالاهایی غیرمعمول انجام می‌پذیرد. این شرایط نشان می‌دهد که بازارهای مختلف می‌توانند با چهره‌هایی متنوع با قراردادهای آتی روبه‌رو شوند. بررسی بازارهای مشابه نشان می‌دهد که می‌توان به ایجاد بازار آتی برای بسیاری از کالاها در ایران خوش‌بین بود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر