آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۲۹

 • احتمال تغییر فاز بازار آتی

  محمد‌حسین بابالو
  افزایش قیمت‌ در خلال فعالیت روز گذشته در بازار آتی پس از ۳ روز افت نرخ نشان داد که تغییری جدید در بازار رخ داده و می‌تواند به تغییر فاز قیمت‌ها کمک کند. اگرچه تا اواخر فعالیت بازار باز هم داده‌های مختلف به تغییرات دیگری در این بازار منتهی شد. این در حالی است که هنوز سطوح قیمتی پیشین بازیابی نشده ولی ورود به یک فاز افزایشی خود امیدواری‌های جدیدی را در ذات خود به وجود می‌آورد ولی این بار بازار با هفته قبل و شرایط رکورد قیمتی متفاوت است.
 • یک گام به پس در بازار پلیمرها

  عارفه مشایخی
  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته محصولات پلیمری در تالار نقره‌ای در شرایطی عرضه شد که یکشنبه جاری قیمت پایه همه محصولات پا در مسیری صعودی گذاشته و روندی افزایشی را دنبال کردند. این در شرایطی است که با خروج آمریکا از توافق‌نامه برجام قیمت محصولات پلیمری در بازار‌های داخلی با افزایش همراه شدند که عمدتا به دلیل این جو روانی است. بالا رفتن بهای طلای سیاه تاکنون به تقویت قیمت‌های جهانی محصولات پلیمری منجر شده و این امر سیگنالی قوی برای بالا نگه داشتن قیمت‌ها در بازار داخلی بود. در کنار همه این عوامل فرارسیدن فصل گرما، بیم و امیدها از آینده بهای ارز و تاثیری که روی بهای محصولات پتروشیمی دارد و... از جمله مواردی هستند که به تقویت معاملات دو روز گذشته کمک چشمگیری می‌کند.
 • راه‌اندازی خط تولید کلاف گرم میلگرد صنعتی در فولاد نطنز

  گروه بنگاه‌ها: برای اولین بار در کشور، خط تولید کلاف میلگرد صنعتی در شرکت فولاد نطنز راه‌اندازی شد. به گزارش چیلان، جواد توکلی طرقی، مدیر‌عامل شرکت فولاد نطنز با اعلام این خبر گفت: با توجه به فراهم بودن امکانات و برخورداری از زنجیره کامل تولید در مجتمع فولاد و ذوب آهن نطنز، این مجموعه موفق به تولید انبوه این نوع میلگرد شد.
 • ثبات قیمت شمش از سوی خصوصی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: دیروز نرخ شمش از سوی برخی از تولید‌کنندگان ذوبی بدون تغییر نرخ در بازار غیر‌رسمی عرضه شد و فقط شمش فولاد کیمیا رشد ۱۰ تومانی را تجربه کرد.در این روز، همچنین مقاطع همانند روز‌های اخیر بدون نوسان قیمت عرضه شد.
 • افزایش کنش‌ها بین بورس و بازار آزاد

  محسن صالحی کارشناس بازار پتروشیمی
  تک‌نرخی شدن ارز تاثیر زیادی بر معاملات در بورس کالا و بازار محصولات پتروشیمی گذاشته است. تا قبل از اعلام تک‌نرخی شدن ارز قیمت محصولات در بورس کالا بر‌اساس ارز شناور سامانه سنا محاسبه و در بورس کالا معامله می‌شد. در این شرایط تا زمانی که واحدهای پتروشیمی کف عرضه اعلامی از سمت شرکت ملی پتروشیمی را رعایت می‌کردند وضعیت بازار در شرایط نرمال پیش رفت و تنها در محصولاتی که ظرفیت تولید آنها از سمت واحد پتروشیمی کمتر از نیاز داخل بود یا در شرایط اوورهال یک واحد پتروشیمی به‌صورت مقطعی بازار دچار التهاب و افزایش قیمت می‌شد. البته صنایع تکمیلی مخالف این نوع مکانیزم محاسبه قیمت محصولات پتروشیمی بوده‌اند و خواستار محاسبه محصولات بر اساس ارز مبادله‌ای بودند؛ یعنی به نوعی به دنبال کاهش قیمت محصولات در بورس کالا بوده‌اند.
 • بحران «پت بطری» در صنایع غذایی

  جمعی از تشکل‌های صنایع غذایی و آشامیدنی در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند: گرانی و کاهش عرضه مواد اولیه بطری وضعیت تولیدکنندگان صنایع غذایی و آشامیدنی را بحرانی کرده است.
 • بازارهای مشتقه و رشد اقتصادی

  حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران
  هدف از این مقاله بررسی تاثیر بازارهای مشتقه بر رشد اقتصادی در ۶ اقتصاد عمده جهان (اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ژاپن، چین، هند و برزیل) در دوره ۲۰۱۴-۲۰۰۲ است. برای انجام این کار، داده‌های پانل پویا با روش GMM (گشتاورهای تعمیم یافته) تخمین زده می‌شود. طبق یافته‌های این مطالعه، در این کشورها بازار مشتقات تاثیر مثبتی بر رشد اقتصادی داشته است. این مقاله چند راهکار برای ترویج استفاده از بازارهای مشتقه برای کمک به رشد اقتصادی پیشنهاد می‌کند که چکیده آن را می‌خوانید.
 • ثبت رشد تولید ۲۲درصدی در فولاد خراسان

  گروه بنگاه‌ها: مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده سالانه شرکت فولاد خراسان(سهامی عام) برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۶ برگزار شد و مطابق اعلام مدیران این شرکت، فولاد خراسان با رشد تولید ۲ رقمی مواجه شده است.به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد خراسان، در این مجمع مبلغ یک هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال توزیع سود سهام، ۱۸۵ ریال خالص به ازای هر سهم، از سود قابل تقسیم میان سهامداران مصوب شد.همچنین در اجرای ماده ۱۰۱ اصلاحیه قانون تجارت، هیات رئیسه مجمع عمومی عادی شرکت به ریاست میرعباسی، ناظران علی اکبری از شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و جعفری از صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد ایران و منشی جلسه مهندس احمدی تشکیل شد.بر اساس این گزارش، حسین احمدی مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت پس از انتخاب هیات‌رئیسه مجمع، گزارش مبسوطی از عملکرد هیات مدیره به مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام درباره فعالیت شرکت در سال مالی ۹۶، گفت: گزارش تهیه شده با محورهای طرح‌های توسعه، تحلیل مواد اولیه، روند تولید و بازاریابی و فروش، مالی و اقتصادی و نظام‌های مدیریتی به سمع حاضران می‌رسد.

بیشتر

بیشتر