آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۲۷

 • صعود نفتی بازار بعد از خروج ترامپ

  عارفه مشایخی
  بالاخره دونالد ترامپ دستور خروج آمریکا از برجام را هفته گذشته صادر کرد و از این به بعد توافق هسته‌ای بدون حضور آمریکا دنبال می‌شود. طی این روزها تحلیل‌ها و گزارش‌های زیادی از آینده اقتصادی ایران و تاثیری که این تصمیم بر تجارت کشور و مراودات با دیگر کشورها می‌گذارد،‌ ارائه می‌شود.
 • ثبت تقاضای ۵ برابری برای مس

  محمدحسین بابالو
  عرضه ۲ هزار تنی کاتد مس در روز گذشته در بورس کالای ایران با ۹ هزار و ۸۸۰ تن تقاضا روبه‌رو و موجب رشد ۱۰ درصدی قیمت‌ها شد. ذات ثبت تقاضایی ۵ برابر عرضه‌ها نشان می‌دهد که بازار مس کاتد با التهاب روبه‌رو شده و البته این التهاب قیمتی به بازار مفتول مس هم سرایت کرد و این بازار هم افزایشی شد. این در حالی است که در هفته‌های ابتدایی سال جاری حجم عرضه کاتد مس رقمی نزدیک به ۳ هزار تن بوده ولی روز گذشته و همچنین هفته قبل شاهد عرضه ۲ هزار تنی مس کاتد بودیم که سنگ‌بنای این رشد قیمتی به شمار می‌رود. این شرایط خود به بررسی دقیق‌تری نیاز دارد اگرچه ذات تعیین قیمت در حاشیه بازار را باید به‌عنوان یک اصل کلی قلمداد کرد.
 • راه‌اندازی معاملات آتی زعفران به سود کشاورزان است

  یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است که عرضه زعفران در بورس کالا و راه‌اندازی معاملات آتی این محصول علاوه بر اینکه به سود کشاورزان خواهد بود، به مرور و در صورت حمایت مسوولان و فعالان این بازار، ایران را به مرجع اصلی قیمت زعفران در دنیا تبدیل می‌کند. نظر افضلی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به «کالاخبر» گفت: هر کالایی که در بورس عرضه شود به معنای ایجاد شفافیت و حذف واسطه هاست. زعفران هم یکی از محصولات با ارزش کشورمان است که با عرضه در بورس کالا می‌توانیم به بسیاری از کاستی‌ها و مشکلات بازار این محصول پایان دهیم. به گفته نماینده مردم نهبندان، عرضه زعفران در بورس کالا و راه‌اندازی معاملات آتی آن، به نفع کشاورزان است؛ چراکه این اتفاق به کشاورزان یک اطمینان خاطر از فروش محصولاتشان آن هم با قیمتی واقعی می‌دهد. به گفته وی، امروز کشت زعفران تنها در خراسان جنوبی انجام نمی‌شود و می‌بینیم در برخی شهرهای دیگر نیز این محصول، کشت می‌شود. این نماینده مجلس تصریح کرد: با عرضه این محصول بخش کشاورزی در بورس قیمت‌ها شفاف‌سازی می‌شود و استفاده از این فرآیند کشف قیمت به نفع کشاورزان است. افضلی با بیان اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران به دلیل شفافیت بالای این بازار، امری ضروری برای اقتصاد ایران است، از حمایت مجلس از شفافیت و جلوگیری از انحصار در بخش کشاورزی سخن گفت و تاکید کرد: معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران سبب ساماندهی بازار، تولید و قیمت کالاهای کشاورزی می‌شود.
 • تداوم کاهش قیمت شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه جاری، شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها شاهد کاهش قیمت بود.در این روز، مقاطع بدون نوسان نرخ در بازار غیر‌رسمی عرضه شد.
 • تاثیر عوارض صادراتی بر رفاه کشور

  دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران
  با شکل‌گیری بازارهای بین‌الملل در کنار بازارهای ملی و پیچیده‌تر شدن عوامل و روابط بازار، تردیدهایی درخصوص نحوه عملکرد مستقل بازار بدون دخالت دولت پیش آمد.
 • تحریم‌های احتمالی اثری بر میدکو ندارد

  زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها: به گفته مدیران میدکو،تحریم‌های احتمالی اثری برای شرکت نخواهد داشت و تولید ۹/ ۷ میلیون تنی این شرکت در سال ۹۶ به ۷/ ۱۳ میلیون تن در سال‌جاری می‌رسد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر