آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۳۸

 • تضاد منافع در دو جبهه صنعتی

  عارفه مشایخی: جهش چشمگیر قیمت محصولات شیمیایی و پلیمری در یکشنبه هفته جاری در پی افزایش قیمت دلار شرایط متفاوتی را برای معاملات این هفته رقم زد و وضعیت جدیدی را برای تولید‌کنندگان محصولات نهایی بخش پایین دست فراهم کرد. پرواضح است که این افزایش قیمت تاثیر مستقیمی را روی معاملات این بخش از صنعت پتروشیمی می‌گذارد و با وجود تلاش‌های بسیار در جهت کنترل عرضه و تقاضا و ایجاد رگولاتوری در این بازارها، باز هم تعادل بر هم می‌خورد.
 • صرفه‌های قیمتی برق در تالار فیزیکی

  محمدحسین بابالو
  رونق بازار برق فیزیکی یکی از دستاوردهای مهم در داد‌و‌ستد برق در بورس انرژی محسوب می‌شود که تاکنون موفقیت‌های بزرگی در مدیریت عرضه، بازاریابی و کشف نرخ به همراه داشته است. این موارد نشان‌دهنده آن است که منافع افراد بسیاری مخصوصا خریداران صنعتی در بورس انرژی تامین شده تا جایی که می‌توان این بازار فیزیکی را به‌عنوان یکی از بازارهای نوظهور مهم در کشور به شمار آورد.
 • قزاقستان صادر‌کننده متانول شد

  پترو پالایشگاه آتیراو قزاقستان نخستین صادرکننده متانول در منطقه آسیای مرکزی شد. به گزارش «نیپنا» آژانس خبری کازنیفورم قزاقستان به تازگی اعلام کرد که پالایشگاه نفت آتیراو که نخستین عرضه‌کننده متانول این کشور، با هدف صادرات، محسوب می‌شود وارد بازارهای جهانی این محصول شد. این گزارش می‌افزاید: در سال ۲۰۱۷ میلادی در این پالایشگاه رقمی برابر ۸ هزار و ۹۵۱ تن بنزن، معادل ۱۰۴ درصد از میزان برنامه ریزی شده، تولید صورت گرفت. از زمان شروع تولید این محصول تا به حال ۱۴ هزار و ۳۸۰ تن بنزن تولید و بارگیری شده است.
 • بالا رفتن قیمت مواد پتروشیمی تحت‌تاثیر نرخ دلار است

  رئیس انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات PVC گفت: بالا رفتن قیمت مواد پتروشیمی به خاطر بالا رفتن نرخ دلار در چند روز گذشته است و احتمالا با تغییر نرخ دلار باز‌هم این قیمت‌ها تغییر خواهد کرد.به گزارش «اینپیا» افزایش قیمت‌های پایه در اعلام جدید شرکت ملی پتروشیمی، صاحبان صنایع تکمیلی را با شوک مواجه کرد و مدیران این شرکت‌ها زبان انتقاد به افزایش این قیمت‌ها گشودند و خواستار بازنگری در آنها شدند.آنها می‌گویند افزایش قیمت مواد پتروشیمی با توجه به وضعیتی که در صنایع تکمیلی وجود دارد، حال آنها را بدتر کرده و وضعیت بحران‌زده صنعت را حادتر می‌کند.
 • تولید ۴۰۰ هزار تن کلزا در سال زراعی آینده

  ایانا: مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد‌کشاورزی پیش‌بینی کرد در سال زراعی ۹۷-۹۶ نزدیک به ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن کلزا از اراضی زیر کشت برداشت شود. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر میزان تولید کلزا در سال ۹۵ را ۶۸ هزار و ۵۰۰ تن و در سال ۹۶ حدود ۱۸۲ هزار تن عنوان کرد.
 • عقبگرد آرام قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: با تداوم عرضه‌های فولاد در بورس و متوقف شدن روند صعودی نرخ ارز، قیمت‌ها در بازار آهن نزولی شد.در این روز اغلب فولاد‌سازان در انتظار شرایط پایدار در بازار بودند و از اعلام نرخ خودداری کردند.
 • پیشرفت قابل توجه در بازیافت فیلم پلاستیکی

  اینپیا: صنعت بسته‌بندی‌های پلاستیکی روز به روز در حال پیشرفت است. بسته‌بندی انعطاف‌پذیر پلاستیکی حفاظت عالی محصول را در شکل‌های جدید و نوآورانه فراهم می‌کند. بسته‌بندی انعطاف‌پذیر شامل شکل‌های مختلف بسته‌بندی است و مواردی که به‌طور سنتی بازیافت می‌شوند نیز در این دسته قرار می‌گیرند.به‌عنوان مثال در حال حاضر، در آمریکای شمالی بسته‌بندی انعطاف‌پذیر پلاستیکی به‌طور معمول در برنامه‌های بازیافت پذیرفته نمی‌شود.برای مدیریت کامل چرخه بسته‌بندی انتظار می‌رود که صنایع مرتبط در یافتن راه‌حل‌هایی‌ برای بهبود موثر و اقتصادی بازیافت بسته‌بندی انعطاف‌پذیر پلاستیکی مشارکت داشته باشند.تاکنون تلاش‌های زیادی در زمینه بازیافت فیلم‌های پلاستیکی، لفاف‌های بسته‌بندی و کیسه‌ها انجام شده است.به‌عنوان مثال گروه بازیافت فیلم انعطاف‌پذیر (FFRG) در شورای شیمی آمریکا (American Chemistry Council) مستقر در واشنگتن دی سی، کمپین جدیدی را برای افزایش میزان بازیافت این مواد و در برخی موارد تبدیل آنها به سوخت راه‌اندازی کرده است.
 • اتحادیه اروپا تا حدودی از ماجرای دامپینگ عقب‌نشینی خواهد کرد

  در ماجرای دامپینگ فولاد فقط ایران مطرح نیست و در میان کشورهایی که به آنها اتهام دامپینگ زده شده است، چین، روسیه، برزیل و اوکراین هم وجود دارند و کلا هرکشوری که به اتحادیه اروپا، فولاد صادر می‌کند در این ماجرا تحت تاثیر قرار گرفته است. چند ماه پیش اتحادیه اروپا نام یکسری کشورها را در دامپینگ فولاد مطرح کرد و کار به شکایت کشید. در این لیست، ایران، روسیه، برزیل و اوکراین هم دیده می‌شدند. همان زمان بهرام سبحانی، رئیس هیات‌‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان درباره ماجرای اتهام دامپینگ به ایران به سایت خبری اتاق تهران گفته بود: «ما دامپینگ نمی‌کنیم. اما در ایران شرایطی وجود دارد که برای تولید فولاد مزیت به‌حساب می‌آید. اما اتحادیه این مزیت‌ها را به‌عنوان رقیب برای تولیدات خودش می‌داند.»

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر