آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۳۷

 • ضرورت تغییر مسیر حمایتی از گندم

  دنیای اقتصاد: سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی به‌عنوان یکی از مهمترین سیاست‌های دولت در بخش کشاورزی پیرو ماده ۳۳ قانون بهره‌وری کشاورزی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه فعالان این بخش و کارشناسان قرار گرفت تاجایی‌که دولت توانست با کمک ظرفیت‌های بورس کالا برخی موانع مهم را که در سال‌های اخیر به کابوس کشاورزان تبدیل شده بود، برطرف کند. انتشار اوراق سلف موازی استاندارد گندم که سال گذشته شاهد آن بودیم در کنار پرداخت مطالبات گندمکاران توسط دولت و برنامه‌های حمایتی که دولت از این دسته از کشاورزان انجام داده همگی باعث شده است مزیت‌های فراوانی که در گذشته در حال فراموشی بود مجددا احیا شود. با این حال مشکلات جدیدی به خصوص در طرف هزینه‌های دولت در حال بروز و ظهور است که می‌تواند تداوم این موفقیت‌ها را با تاخیر و حتی توقف روبه‌رو‌ سازد. برای این مهم کافی است به اظهار نظرهایی اشاره کرد که طی مدت اخیر توسط مسوولان مختلف دولتی و مجلسی مطرح شده است.
 • ناامنی قیمتی در بازار فولاد

  محمدحسین بابالو
  : رشد قیمت‌های جهانی در اواخر سال گذشته میلادی موجب شد تا بهای مصنوعات فولادی در بازار داخلی افزایش یابد. اگرچه این رشد قیمت‌ها سریع و شتابان بود، ولی در کنار آن عقب‌نشینی تقاضا و برخی رخدادهای اجتماعی موجب شد تا یک جو بدبینی در بازار فولاد غالب شود. این وضعیت تاکنون به رفت و برگشت گسترده قیمت‌ها منتهی شد تا جایی که روز گذشته گویی استارت کاهش قیمت‌ها زده شد.
 • افزایش قیمت پروپیلن در بازار آسیا

  نیپنا: قیمت پروپیلن در بازار آسیا به بالاترین سطح در بیش از دو سال گذشته رسید.به گزارش پلاتس، قیمت‌های پروپیلن در بازار آسیا در معاملات آخر هفته گذشته بر مبنای شاخص CFR چین هزار و ۳۱ دلار در هر تن تعیین شد که به ترتیب ۱۰ و ۱۹ دلار بیشتر از روز و هفته پیش از آن بود. این قیمت بالاترین سطح در ۳۱ ماه گذشته محسوب می‌شود.شاخص یادشده آخرین بار در ۱۱ مه سال ۲۰۱۵ میلادی هزار و ۳۰ دلار به ازای هر تن تعیین شده بود.منابع بازار می‌گویند: انتظار می‌رفت که قیمت این محصول برای ماه ژانویه رشد چشمگیری داشته باشد. چرا که یک رشته عملیات تعمیر و نگهداری به ویژه در شمال شرق آسیا در پیش است که انتظار می‌رود تنها در مورد واحدهای کراکر بخار نفتا حداقل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن ظرفیت ترکیبی (combined capacity) را از مدار تولید خارج کند. بیشترین تاثیر عملیات یادشده در ژاپن احساس می‌شود.در شمال چین، شرکت Tianjin Bohai به تازگی مجتمع هیدروژن زدایی پروپان ۶۰۰ هزار تنی خود را برای تعمیر و نگهداری تعطیل کرد.
 • رکورد تامین ماهانه گندله در فولاد خراسان شکسته شد

  گروه بنگاه‌ها: مجتمع فولاد خراسان با تامین ۲۱۳ هزار و ۶۴۳ تن گندله در آذر ماه سال ۹۶، میزان تامین گندله ماهانه خود را نسبت به رکورد قبلی ۲۲ هزار و ۷۵۱ تن افزایش داد. معاون خرید مجتمع فولاد خراسان با اشاره به اینکه رکورد قبلی در بهمن ماه سال گذشته اتفاق افتاده است، افزود: رکورد قبلی تامین گندله ۱۹۰ هزار و ۸۹۲ تن بوده است.سیدجعفرمداح، تامین گندله مورد نیاز این مجتمع را از ابتدای سال به میزان یک میلیون و ۱۵۵ هزار تن اعلام کرد و افزود: گندله مورد نیاز مجتمع فولاد خراسان از محل شرکت‌های سنگ آهن گل گهر، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، فولاد سیرجان ایرانیان، زرند ایرانیان و اپال پارسیان سنگان تامین می‌شود.کارخانه گندله‌سازی این مجتمع که در آذر ماه نخستین تست سرد آن انجام گرفت، در مدت یک ماه آینده آماده راه‌اندازی است و احداث پروژه کنسانتره سنگ آهن فولاد خراسان در محل معادن سنگان خواف، تکمیل زنجیره ارزش تولید فولاد در استان خراسان رضوی را به همراه خواهد داشت.
 • افزایش میزان و تنوع تولید در ذوب آهن اصفهان

  گروه بنگاه‌ها: ذوب آهن اصفهان موفق شد در ۹ ماهه اول سال جاری، افزایش میزان و تنوع تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته رقم بزنند. معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان ضمن بیان این مطلب گفت: در۹ ماهه سال جاری شاهد روند افزایش تولید در بخش‌های مختلف نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم به این ترتیب که مقدار تولید در واحد تولیدات کک و مواد شیمیایی ۸۸۹ هزار و ۴۹۱ تن بوده که حدود ۲۸ درصد افزایش تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.
 • نیاز به توسعه طرح قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی

  عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «ایانا» گفت: در طرح خرید تضمینی محصولات کشاورزی به سمتی حرکت می‌کنیم که محصولات را تحت هر شرایطی و با هر کیفیتی به فروش برسانیم؛ اما اگر انتظار داریم در بحث رقابت‌پذیری حرفی برای گفتن با رقبای خارجی داشته باشیم، باید در راستای توسعه طرح قیمت تضمینی در بورس کالا به جای خرید تضمینی قدم برداریم. وی با تاکید بر حمایت از کشاورزان با توسعه قیمت تضمینی به جای خرید تصمینی گفت: سیاست جدید دولت مبنی بر عرضه گندم در بورس کالا ثمرات زیادی را برای کشاورزان و اصلاح ساختاری بخش کشاورزی به همراه خواهد داشت، اما نکته حائز اهمیت، لزوم اطلاع‌رسانی و آموزش درباره مزایای بورس به کشاورزان است.
 • روی خوش متانول به ۲۰۱۸ میلادی

  افزایش قیمت قابل توجهی که در متانول به وجود آمد، ناشی از کاهش عرضه متانول در منطقه شرق چین بود. برودت هوا و بارش سنگین برف در این منطقه باعث قطع ارتباط و مشکل حمل و نقل شده و همین موضوع تقاضا را تاحد زیادی افزایش داده است.
 • تداوم ثبات نسبی قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: قیمت انواع آهن‌آلات روز گذشته نیز با ثبات همراه بود. در این روز اغلب تولید‌کنندگان تغییری در نرخ‌های پیشنهادی فروش خود نسبت به مبادلات روز قبل اعلام نکردند. عرضه فولاد‌سازان بزرگ در بورس کالا و پاسخگویی تقاضا در این ثبات قیمت بی‌تاثیر نبوده است.

بیشتر

بیشتر