آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۳۶

 • انحصارشکنی ارزی در سامانه نیما

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه پنج‌بندی، پل ارتباطی فعالان تجاری با صرافی‌های غیربانکی را ایجاد کرد و به انحصار تامین ارز توسط بانک‌ها پایان داد. پیش از این بخشنامه، اولویت خرید و فروش برای واردکنندگان و صادرکنندگان با بانک‌ها بود؛ اما بر اساس بخشنامه جدید، فعالان تجاری می‌توانند صرافی مدنظر خود را برای مبادلات ارزی معرفی کنند. این گزینه باعث می‌شود از یکسو، فعالیت صرافی‌ها در سامانه نیما پررنگ‌تر از گذشته باشد. ازسوی دیگر، فعالان تجاری نیز از آزادی عمل بیشتری برای تهیه ارز، بهره‌مند شوند.
 • مطالبه بانکی و ارزی بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی در دیدار با اعضای سه کمیسیون مجلس دو درخواست اقتصادی خود را مطرح کردند. «پیوستن سریعتر ایران به FATF که در حال حاضر در مجلس در دست بررسی است» و «ساماندهی بازار ارز» دو درخواست فعالان اقتصادی محسوب می‌شود که در این نشست مطرح شد. فعالان بخش خصوصی در نشست مشترک با کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در کمیسیون‌های، اقتصاد و برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات اخیر دولت آمریکا و تحریم‌هایی که در آینده آثار آن نمایان خواهد شد، از نمایندگان مجلس خواستند که هر چه سریع‌تر پیوستن ایران به FATF را نهایی کنند و اجازه ندهند بیش از این نظام بانکی کشور از سطح بین‌المللی دور شود.
 • آسیب‌شناسی صادرات فرش کشور

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: نایب‌رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران در نشستی میزان صادرات فرش را در شرایط فعلی در حدود ۳۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این میزان کاهش ارزش صادرات در حالیست که در گذشته و در شرایط بهبود اوضاع تجارت، این رقم در حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.
 • عقب‌ماندگی در ارتقای بهره‌وری

  گروه بنگاه‌ها: براساس اهداف برنامه چهارم و پنجم توسعه قرار بود یک سوم از رشد اقتصادی کشور از طریق ارتقای بهره‌وری محقق شود، اما بنا به اظهار نهادهایی که متولی ارائه آمار کلان در کشور هستند این هدف محقق نشده و بر اساس اظهارات اقتصاد‌دانان، نرخ رشد بهره‌وری طی سالیان گذشته در درازمدت فاصله معناداری با صفر نداشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر