آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۳۵

 • پشت صحنه رشد صادرات

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار تجاری کشور که از سوی گمرک ایران اعلام شده، نشان می‌دهد صادرات کشور در دو ماه منتهی به اردیبهشت امسال افزایش ۲۵ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. متولیان تجارت این عملکرد را ناشی از موفقیت سیاست‌های ارزی دولت که از فروردین امسال اجرایی شد، ارزیابی می‌کنند؛ اما بررسی‌ها حاکی از این است که پشت صحنه رشد صادرات به عوامل دیگری وابسته است. با توجه به الزام صادرکنندگان مبنی‌بر بازچرخانی ارز به اقتصاد کشور با نرخ ۴۲۰۰ تومان، «دنیای اقتصاد» در گزارشی عوامل رشد صادراتی را بررسی کرده است.
 • راهکار سه زمانه توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای

  دنیای اقتصاد: در حدود دو دهه اخیر در ایران فروشگاه‌های زنجیره‌ای به بخش جدانشدنی از چرخه عرضه و تهیه کالاهای اساسی و مورد نیاز تبدیل شده است و براساس مطالعات صورت گرفته از وضعیت فروشگاه‌های معتبر جهانی مناطق مختلف شهری نیازمند انواع مختلفی از فروشگاه‌های استاندارد در حوزه محصولات متفاوت هستند، اما همچنان این امر در اقتصاد ایران با چالش‌هایی مواجه است که برای حل و فصل آنها راهکارهایی از جمله تعیین معیارهای حاکم بر فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای تخفیفی مطرح شده است که همه مناطق شهری و روستایی را تحت‌پوشش قرار دهد و از سوی دیگر تدوین مقررات منطقه‌بندی می‌تواند نقش کلیدی در توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای ایفا کند.
 • نقش مناطق آزاد در شرایط تحریم

  گروه بنگاه‌ها: مناطق آزاد کشور درحالی سال جدید را شروع کرده‌اند که موضوع بازگشت تحریم‌ها فعالیت این مناطق را تا حدودی تحت‌تاثیر قرار داده و به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار درحال‌حاضر تصمیمی برای سرمایه‌گذاری جدید اتخاذ نمی‌شود. اما مدیرعامل منطقه آزاد چابهار معتقد است در صورت افزایش اختیارات، این مناطق می‌توانند نقش بزرگ‌تری را ایفا کنند. تسهیلگری در شرایط تولید و صادرات و جذب سرمایه‌گذار در این مناطق از موضوعاتی است که می‌تواند باعث جذابیت این مناطق باشد موضوعی که باید دید با شرایط جدید چه سرنوشتی خواهند داشت.
 • انتخابات انجمن جوانان؛ هفته آینده

  دنیای اقتصاد: نخستین انتخابات انجمن جوانان اتاق بازرگانی تهران هفته آینده ششم خردادماه برگزار خواهد شد. برای این انتخابات تاکنون سه ائتلاف اعلام حضور کرده‌اند و قرار است به رقابت بپردازند. شرط سنی در این انتخابات حرف اول را می‌زند. افرادی می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند که کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی داشته باشند و سن آنها کمتر از ۳۸ سال باشد.
 • یکپارچه‌سازی اطلاعات گمرکی در پنجره واحد تجارت فرامرزی

  دنیای اقتصاد: اطلاعات گمرکی در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک با مشارکت ۲۷ سازمان یکپارچه شده است و با ارتقای سامانه جامع گمرکی همه کالاهای ورودی به گمرکات به‌طور کامل کنترل می‌شوند. معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل گمرک ایران با بیان این مطلب گفته است که سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت متصل شد و از این طریق تبادل اطلاعات درحال انجام است.

بیشتر